Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Minimonica – dobrodružství malé čarodějky

  12:00aktualizováno  20. září 4:38
Malá čarodějka Monica, sama na svém koštěti, a deset tisíc démonů a netvorů z nejčernějších nočních můr proti ní. Povede se vám vytřít všem příšerám zrak a sympatickou kouzelnici zachránit?
70

Minimonica

Platforma: Freeware
Výrobce: GC3

Stáhnout

MinimonicaRecenzovat japonské freewarovky je někdy dost obtížné řemeslo. Vývojáři ze země vycházejícího slunce se totiž nijak neliší od ostatních – a tak obyčejně své hry dělávají v rodné řeči, což je činí pro zbytek světa víceméně nesrozumitelnými. Typickým příkladem může být i dnes recenzovaná střílečka Minimonica, příjemná a zábavná hra, jejíž kvality by možná ještě lépe vynikly, kdyby českému hráči bylo dáno znát příběhové pozadí, které vypráví obrázky doprovázení briefingy mezi jednotlivými misemi. Každopádně se ale jedná o docela originální a osvěžující kousek. U podobných, zboku viděných akcí je člověk už tak nějak zvyklý na futuristické rakety, vesmírné lodě, vetřelce nejrůznějších tvarů a barev a obří laserové, plazmové a jiné zbraně v centru dění. Proto potěší na pohled roztomilá a krásně komiksová Minimonica se svou mladičkou a sličnou čarodějkou na koštěti v hlavní roli a neméně infantilními nepřáteli na druhé straně barikády.

MinimonicaAť už je děj jakýkoliv, autoři zaslouží smeknutí pomyslného klobouku minimálně za vizuální inovaci. Minimonica vypadá i přes poměrně nízké rozlišení výtečně, využívá dovedně paralaxního scrollingu a sprity jednotlivých objektů ve hře jsou prostě skvělé. Hratelnost sama už tak převratná zdaleka není a spadá víceméně (a spíše více než méně) do škatulky klasické japonské řežby: Monica může využívat čtyřech zbraní jednotlivých elementů, přičemž rozdíl je v rozptylu i účinnosti, proti ní se pak v obrovsky rychlém tempu řítí celá řada stále se pohybujících a střílejících nepřátel, takže to leckdy na obrazovce vypadá, že je méně volného místa než nebezpečných prostorů. Naštěstí je zásahová plocha hlavní postavy velmi benevolentní a nohy a hlava nejsou víceméně brány v úvahu, takže se lze protáhnout i poměrně malými mezírkami mezi letícími kulkami a energetickými výboji. Obtížnost ale ani tak není vůbec nízká a dostat se přes třetí kolo už je úkol pro Xenonem II a R-Typem ostřílené herní vlky.

MinimonicaMinimonica se ovládá podobně jako řada japonských titulů – pohyb obstarají kurzorové šipky, střílí se pak klávesou Y. Shiftem, mezerníkem nebo Enterem lze přeskakovat briefingy mezi misemi, potvrzovat pokračování ve hře a pohybovat se v menu. Celkově se tahle střílečka hraje výtečně – neustále se na obrazovce něco děje, k tomu hraje pořádně divoká hudba a frenetická akce dá zapomenout na přízemní potřeby vylučování či požívání potravin. Variabilita nepřátel je více než slušná, obří bossové v podobě brouků, šneků či draků s roztahovacími články jsou patřičně nepřekonatelní a vůbec Minimonice nechybí nic, co by pořádná arkádová řezanice měla mít. Snad jen cit pro originální inovace nemuseli autoři vyčerpat už u grafického zpracování (i když to opravdu JE výtečné) a mohli se aspoň pokusit přidat něco málo i herním mechanismům. Takhle ani při nejlepší vůli nelze sáhnout k lepší známce, než jaká se třpytí v závěrečném verdiktu.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

41 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 16 čtenářů

Témata: Raketa

Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER NÁKUPU A PLÁNOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 KčNajdete na iDNES.cz