Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Minishoter RS – přes spáleniště

aktualizováno 
A znovu se objevuje heroická stíhačka letící neohroženě proti nesčetných nepřátelům a supertuhým bossům. Tak jako už mnohokrát dříve napadlo určité programátory, tentokrát z Peposoftu, že by byl fakt dobrý nápad vytvořit vesmírnou střílečku. Pokusili se alespoň o špetku invence?
60

Minishoter RS

Platforma: Freeware
Výrobce: Peposoft

  • Různé typy ovladatelných lodí
  • Soustředění na bossy
  • Nulová invence
  • Teroristická hudba

Stáhnout

minishoterrs_poster

Minishoter RS jsem našel na nějakém foru, kde k mému neutuchajícímu překvapení skupina hráčů dokázala jednotlivé shmupy rozebírat s detailismem zapáleného sběratele známek. Jakkoliv mi apriori nepřijde divný v odstavcích rozebírat “taktický element“ přímočaré střílečky, dovolil bych si dost nesouhlasit s tím, že Minishoter RS je podle nich “pure awesomeness“.

Minishoter RS (zkrácený název z Minishoter Right Scroll Delta...!) totiž není nic jiného, než naprosto standardní generická kosmická střílečka. Autoři hry, vzhledem k názvu kupodivu nikoliv čeští ale japonští Peposoft, dali dohromady prověřený mix level designu, rozličných bonusů a dostatečně zajímavých bossů, zapomněli ale, že se nepíše rok 1992.

K dispozici je postupně odemykatelný počet hratelných stíhaček, celkově je k dispozici deset lodí. Ty se naštěstí liší v typech výzbroje (každá má dva módy střelby) a nejde tedy pouze o kosmetickou volbu. K jejich odemknutí je potřeba projít snad osmi úrovněmi. Je sympatické, že jednotlivé úrovně jsou graficky odlišeny. Kromě běžných kapitol je k dispozici ještě zápolení přímo proti zvolenému odemknutému bossovi.

Jak dokládá třeba Air Shark (a všechny další jeho pseudonymy), nemuselo by mi ke spokojenosti stačit o moc více, než kolik jsem zatím o Minishoter RS zmínil, kdyby celá hra alespoň byla zabalena do pěkného obalu. Jak vám z okolních obrázků asi už došlo, toto bohužel není případ Minishoter RS.

Hra se pohodlně veze na tolik moderní retro vlně, která vývojářům freeware umožňuje dělat ohyzdnou dávno zapomenutou grafiku a navíc vypadat sofistikovaně. Do těchto pixelových orgií přídavkem hraje natolik iritující hudba, že jsem byl vlastními nervy donucen ji vypnout už zhruba po minutě hraní. Ubíjející triumvirát pak završuje absurdně nízké rozlišení. V této souvislosti je až trestuhodné, že v době dual-core a za hrob jdoucí optimalizace se hra jako Minishoter RS ve full-screenu v určitých momentech začne nepříjemně cukat. Vyzkoušeno na dvou počítačích.

Kdybych měl srovnávat s jinou nedávnou střílečkou, POPGunnerem, tak ačkoliv Minishoter RS oplývá větším počtem kol a hratelných i nepřátelských lodí, v zásadě je na tom s hratelností o dost hůře. Je to zkrátka jen velmi mírně nadprůměrná střílečka, jakých se během týdne na trhu objeví půltucet.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

36 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz