Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MirrorMoon - Měsíc i rozum ve tmách

  7:59aktualizováno  7:59
Na Měsíci je život a jsme to my sami.
30

MirrorMoon

Platforma: Freeware
Výrobce: Paolo Taj?

  • nápad s reflexí měsíce
  • špatné ovládání
  • hraní založené na tom, že nevíte, co dělat

Stáhnout

Hra, jejíž náplní je přijít na to, jak se hraje. MirrorMoon je zajímavý svým zpracováním. Je ale ztělesněním nápadu, který nemůžu považovat ze svého přesvědčení za dobrý. Konvence ale stranou, přichází hra, která před vámi skrývá vše, co nabízí. Stejně jako odvrácená strana Měsíce, MirrorMoon je zahalený neprostupností a temnotou.

moon_01
moon_05

Stejně jako malé dítě, které se teprve musí naučit dýchat, aby vůbec přežilo. Tak se asi cítí hráč, když poprvé spustí tuto hru. Nedýchá. Problém je, že u dítěte se dýchání rozbíhá pomocí nějakého reflexu automaticky a nepotřebuje pomocnou ruku.

moon_02

Na počátku stojíte kdesi na jakési planetě a vše co vidíte, je jakýsi měsíc nad horizontem před vámi. To je vše. Na ostatní musíte přijít sami. Je dost možné, že autorům MM přišlo jako dobrý nápad stvořit hru, kde hráč nebude vědět, co dělat a bude muset objevovat, ale opak je pravdou: Dobrý nápad to není. Zatímco u mnoha jiných her existuje takzvaný „tutoriál“, který hráče provede základními principy, jak hru hrát, zde nic takového není. Prostě na to musíte přijít z vlastní iniciativy. Někdo by mohl namítnout, že hry posledních let nás až příliš vedou za ručičku a až příliš svědomitě říkají hráči: „Pozor, tohle je granát. Ten ti může ublížit.“. Potom tedy je hra, ve které je objevení zákonitostí ponecháno na hráči poměrně svěžím přínosem. To je částečně pravda. Bylo by skvělé zase vidět hru, která se nechová ke svému hráči jako k batoleti nebo mentálně zaostalému, ale MirrorMoon není touto hrou. Je v pořádku ponechat zkoumání na hráči, když se sám může rozhodnout, zda-li vůbec nějaké zkoumání podstoupí. MM nenechává žádný prostor pro zábavný herní obsah, protože považuje za zábavné již jen zkoumání toho, jak hru hrát. Je to naprosto zcestné přesvědčení, které nemá nic společného s prozkoumáváním otevřeného světa či faktů o něm. Je to, jako by vám nikdo neřekl, jak chodit a přesto by po vás požadoval, abyste uběhli maraton.

moon_07
moon_06

Číselně ohodnotit MirrorMoon je velmi složité. Může se totiž najít někdo, komu náplň hry bude z nějakého podivného důvodu vyhovovat. Neříkám, že je MM zcela bez nápadu, to ne. Jen ten hlavní, z něhož pramení celá podstata hry je směšně absurdní. Stejně jako dýcháme proto, abychom žili, hry nehrajeme proto, abychom hráli. Hry hrajeme proto, aby nás zabavily. Ano jistě, cesta občas může být cíl, ale proč vůbec vyjít, když nám není žádný cíl ani cesta dány?

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

30 %

Hodnocení čtenářů

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 27 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz