Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mlýn - mají deskové hry stále své kouzlo?

  12:00aktualizováno  18. září 6:34
Česká předělávka populární společenské hry Mlýn od Martina ""Nethara"" Doležala do počítačového aranžmá. Změřte své síly s živým soupeřem či protihráčem v podobě vlastního počítače a rozdejte si to s ním na hrací desce za pomoci 18 hracích kamenů.
60

Mlýn

Platforma: Freeware

Stáhnout

Mlýn Jako malý človíček jsem byl nucen nedobrovolně trávit mnoho času ve školní družině. Naše vychovatelka, budiž ji země těžká, již několik let přesluhovala, a tak měla problémy chápat naše dětské dušičky. Proto na svá léta strávená v družině vzpomínám poměrně nerad. Přesto mi utkvělo v paměti několik světlých střípků, jež se mi vybaví při mém vzpomínání. Jedním z nich bylo to, že jsme měli čas i možnost zahrát si spousty společenských her. Jelikož chevu, lego, merkur a jiné dětské stavebnice zabavili ti největší dětští bossové a ranaři, tak nám slabším v podstatě nezbývalo nic jiného, než hrát hry typu formace, šachy nebo mlýnek. Zejména mlýn byl velmi oblíben. Nevyžadoval totiž tolik znalostí, jako pro nás tehdy složité strategické kratochvíle šachy a formace a proto jsme u něj strávili mnoho hezkých dětských chvil.

Počítačových remaků šachů jsem viděl nespočet (formace v podstatě také vycházely ze hry šachy, proto je počítám mezi ně). Existují stovky českých počítačových klonů piškvorek, pexesa, člověče nezlob se i různých karetních games, ale tuzemských předělávek hry mlýnek nebo-li mlýn existuje velmi málo. V podstatě jsem viděl jen dvě. První byla nepříliš povedená dosovská hra "Mlejn" v textovém režimu, napsaná v Pascalu, kde autor raději neuvedl své jméno a kontakt, bojíce se nepříznivých kritik hráčů i odborné veřejnosti. Druhou hru, nazvanou "Mlýn", vám dnes přinášíme ke stažení.

Mlýn Nutno podotknout, že "Mlýn" je oproti "Mlejnu" mnohem lépe vyveden už jen proto, že ho lze ovládat myší. Nyní již ale zanechám srovnávání a vrhnu se na popis dnešní gamesy. Mlýn 1.0 z 5. 6. 2002 je určen pro operační systém Windows, běží v okně a zabalený v RARu má něco kolem 275 kB (rozbalený pak okolo 600 kB). Jeho autorem je Martin "Nethar" Doležal, mimo jiné také šéfredaktor internetového magazínu Nethar.

V reálu existuje mnoho verzí Mlýnu a v různých zemích se hraje na odlišných herních deskách. Známe tak například španělský nebo anglický mlýnek nebo třeba buňkový mlýn. U nás bývá složen ze tří čtverců, které mají společný střed a jsou propojeny čtyřmi liniemi, probíhajícími ve směru hlavních světových stran, jak je uvedeno v nápovědě ke hře Mlýn od "Nethara". Ke hře jsou potřeba dva lidé, kteří proti sobě soupeří. Hru lze rozdělit v podstatě na tři části. V první se snaží oba soupeřící střídavě vkládat kameny své barvy na jednotlivá pole hrací desky tak, aby umístili v řadě či sloupci vedle sebe stejné kameny. Pokud se jim to povede, smí soupeřu jeden kámen odebrat.

Po rozmístění všech kamenů po hrací ploše následuje druhá část, kdy hráči kameny přesouvají po hrací ploše (tentokrát však vždy jen z vybraného bodu na bod s ním sousedící) Mlýna snaží se opět vytvořit vedle sebe v sloupci či řadě shodu stejných kamenů tak, aby mohli odebrat soupeři další libovolný kamen. Zůstanou-li hráči pouze tři kameny, začíná pro něj třetí část, kdy může opět libovolně přesouvat kameny aniž by musel dodržovat pravidlo nutnosti přesouvání na sousední bod zase tak jak jsem výše uvedl, tedy tak aby měl tři své kameny vedle sebe nebo nad sebou a mohl odebrat soupeři další kameny.Zbudou-li hráči pouze dva kameny, prohrál.

Grafické zpracování dnešní hry je poměrně slušné, lze si nastavit obtížnost i variantu soupeření - tedy člověk x člověk nebo člověk versus počítač (a dokonce i počítač proti počítači). Zvuky hra neobsahuje, ale přiznejme si, že tu vlastně ani nejsou potřeba. Hudbu si můžeme pustit pomocí nějakého přehrávače, takže pokud vám nic nebrání změřit své síly se soupeřem v oblíbené hře Mlýn, stahujte.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz