Mobility: MHD a la carte

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 1:27
Německá společnost Mobility vám přináší možnost ozkoušet si na vlastní kůži co to je být ředitelem dopravních podniků. Amatérští překladatelé navíc vyslyšeli vaše přání a pro čtenáře serveru PlneHry.cz vytvořili češtinu do této hry. A my vám dnes nabízíme jak tuto češtinu, tak i upgrade na verzi 1.7.
90

Mobility

Platforma: Freeware
Výrobce: Mobility online

Stáhnout

MobilityNa dveře se ozve opatrné zaťukání. Ticho. Další zaklepání. Šéf zvedne hlavu z dlaní, promne si oči a rozmrzelým hlasem řekne: "Vstupte!" Dveře se otevřou a v nich stojí malý mužíček s ustaraným výrazem v obličeji a složkou lejster v podpaží.

"Šéfe," řekne nesměle, "máme problém. Vlastně problémy. Spoustu problémů."Vedoucímu pracovníkovi poklesnou ramena a opět složí bezmocně hlavu do dlaní. "Tak ven s tím," vybídne svého podřízeného.

"Stávkují nám řidiči autobusů, protože nedostali zaplaceno," začne úředníček drmolit a pokládá na stůl jeden papír za druhým. "Odbor životního prostředí nám vzkazuje, že musíme udělat něco s těmi exhalacemi. U školy pořád není omezená rychlost, ale to nevadí, protože tam je stejně vždycky taková zácpa, že se tam jezdí jenom krokem. Starosta vám vzkazuje, že..."

"Dost!" vykřikl jeho šéf a...

... a to by měl vykřiknout každý, koho jen trošku zajímá (či štve) dopravní obslužnost velkoměsta. Takto se prostě veřejná doprava neřídí. Ve skutečnosti s tím může řadový občan jen těžko něco dělat, ale... Ale od čeho by tu jinak byly počítačové hry, než aby se mohl jednotlivec správně realizovat? Německý tým Mobility pro vás vytvořil stejnojmennou hru, ve které bude vaším úkolem vytvořit fungující a hlavně efektivní síť městské hromadné dopravy ve vašem městě. Tuto hru máte k dispozici zdarma.

Jaká Mobility je? Na první pohled se jedná o křížence mezi SimCity a Transport Tycoonem. Stavíte si své město, určujete, které prostory budou určeny pro bytovou zástavbu, kde budou obchodní centra, továrny atd., to vše propojujete sítí silnic a železnic - a hlavně financujete. Až potud Mobility nepřináší nic nového a může se tak zdát být zklamáním. Ale pozor, první dojem někdy klame a vyplatí se věnovat pár chvil na získání i toho druhého.

MobilityDruhý dojem je už o mnoho lepší, než ten první. Mobility není zjednodušenou verzí SimCity, je zde totiž velký rozdíl v zaměření. Zatímco v SimCity je hlavním úkolem vytvořit co největší a nejkrásnější město, u Mobility je prioritou fungující doprava. Město vzniká jako jakýsi vedlejší produkt - pokud má být nějaká dopravní obslužnost, musí také existovat něco, co se bude přepravovat. Skoro se zde nabízí analogie. Doprava je u Mobility tím, čím byly u SimCity inženýrské sítě, elektrárny a pokrytí území požárníky a policií. Je jí věnována i stejná pozornost. Ve městě vytváříte síť stanic, které spojujete linkovými autobusy s pevným jízdním řádem, zácpám se vyhýbáte vytvářením odchytných parkovišť s návazností na MHD, kopírujete požadavky obyvatel...

A že to jsou nároční obyvatelé. Chtějí, aby se mohli dostat na veškeré možné části města co nejrychleji, nejjednodušeji a nejlevněji. Do toho na vás tlačí magistrát, abyste zajistili co největší využití autobusů (či vlaků), abyste předcházeli dopravním zácpám, ale abyste také nestavěli silnice zbytečně a bez rozmyslu - to všechno totiž stojí peníze. Jak brzy zjistíte, být ředitelem dopravních podniků není zrovna lehký úděl.

Mobility se však neomezuje pouze na stavění silnic, domů a nákupy autobusů. Jak ví i malé děcko, každá legrace něco stojí a peníze na ni je zapotřebí někde sehnat. Ale kde? Na rozdíl od SimCity je zde nezískáváte přímo od obyvatel - daně náleží městu, ne dopravním podnikům. Nezbývá vám tedy, než se spolehnout na kvalitu vámi nabízených služeb. To je ten hnací motor, který vás žene stále vpřed. Proto se snažíte vybudovat co největší město. Ne aby v co nejkratším čase pojmulo 50 000 lidí, ale proto, aby měl kdo používat vaše draze zaplacené autobusy, PTA, půjčovny automobilů atd.

MobilityNejdříve by se vám mohlo zdát, že stačí ve hře vysledovat pár zákonitostí (jako v původním SimCity), zařídit se podle nich a penízky se jen pohrnou. Tak jednoduché to ale není. K vytváření Mobility byl přizván tým odborníků, který se podílel na vytváření přesložitého matematického modelu, podle kterého je počítáno chování obyvatel vašeho města. Nepočítejte tedy s tím, že se vám podaří přijít na jednoduchý model zbohatnutí. U Mobility si budete moci na vlastní kůži ozkoušet, jako to je zřizovat dopravní obslužnost města.

Po grafické stránce není Mobility zrovna výkřikem poslední sezóny. Nesetkáte se zde se žádnými animacemi, povrch země je rovný bez žádných terénních nerovností a jediné, co narušuje uniformitu okolí je sem tam pár stromů, případně řeka či jiná malá vodní plocha. Na druhou stranu jsou domy, továrny a obchodní centra příjemně vykresleny do nejmenších detailů a hra běhá nejen v rozlišení 640x480 a 800x600, ale dokonce i v 1024x768, což je na freewarovou hru úctyhodný počin.

Ostatně jako "dobrá práce" by šla označit celá hra, protože na rozdíl od ostatních, které byly původně určeny pro "retail" a až nyní jsou distribuovány jako freeware, byla Mobility určena již od svého vydání k volné distribuci. A jako taková stojí nepopiratelně v čele zástupu her, které máte možnost hrát zdarma již nyní, nebo které to teprve čeká.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 451 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V Coffee Talk jste zároveň přítelem, psychiatrem i baristou

Coffee Tak

Lidé se u dobré kávy otevírají stejně jako na gauči psychologa. V Coffee Talk stačí jen naslouchat a sem tam zapnout...Další z rubriky

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...Najdete na iDNES.cz