Modarchive Story 2: Operator Status - kupujeme zavináče

  12:00aktualizováno  11:12
Nicklas Nygren, známí spíše pod pseudonymem Nifflas, patří, dle mého názoru, stále k těm nedoceněným, či spíše širokou veřejností ignorovaným vývojářům, jimž se přitom povedlo svým inovativním přístupem otřást základy žánru plošinovek. Jaký je jeho titul Operator Status? To se dozvíte v následující recenzi.
80

Modarchive Story 2: Operator Status

Platforma: Freeware
Výrobce: Nifflas

Stáhnout

Modarchive Story II: Operator Status Jestliže existuje výstižný přídomek pro Modarchive story II: Operator Status, pak jím je slovo mezník. Tato hra a nezní to nakonec nijak nelogicky, vyplňuje proláklinu mezi Modarchive story I a Within a Deep forest. Je-li tedy pouhou vycpávkou, má ji smysl, ve chvíli kdy "Within" už několik měsíců koluje sítí, ještě stahovat a hrát? Bezesporu ano. 
MII:OS oproti svému nástupci totiž disponuje jedním markantním rysem - vysokou obtížností. Což pro každého nemusí být zrovna lákadlem, připojím-li ale ke své nenápadné reklamě ještě hesla jako neotřelý design a kopa inovativních prvků, zbystřit by měl každý fanda žánru.

Nifflas nám jednoduše opět dokazuje svou kreativitu na poli freeware platform hlavolamů. Např. otáčení směrů gravitace, jež vám umožní hrát jeden a ten samý level čtyřmi způsoby, hrátky s přitažlivostí suplující obligátní "lana" z Liera, či místnost s antihmotou zrcadlově kopírující všechny vaše pohyby, to je jen krátký výčet z vychytávek, které během hry potkáte. 
A to jsem pro všechny frajeřinky úplně zapomněl popsat, o co ve hře vlastně běží.
Náprava je nasnadě.. Pročež, opět se zhostíte role malého růžového míčku, jež už se sice stal právoplatným členem hudebně erudovaného chatovacího kanálu Modarchive Story II: Operator Status Modarchive, nyní však usiluje o získání statusu operátora, té vůbec nej věci, která vás na Modarchive může potkat. Proto se musí vydat na pouť při níž bude usilovat o nalezení šesti malých zavináčů. Rozumějte - @.
Tentokrát si však v průběhu hledání nevystačí pouze s pohybem a skoky a tak časem sama sebe zdokonalí pomocí několika zlepšováku, jako je zklidňovač skoku, či příruční magnet.. Nemine jej ani souboj s bossem, jež se překvapivě zjeví již v půlce hry a vůbec navštíví několik zajímavých míst od lesů až po router.

Co oproti předchozímu dílu značně nakynulo, je hudba ve formátu mp3. Bylo by už skoro nošením dříví do lesa, vysvětlovat vám, že se opět jedná o hudební doprovod mimořádně povedený. Ač zbytečně veliký a řekl bych ve formátem ogg vobis nahraditelný.
To o poznání hůř je na tom vizuální vzezření. Z mého hlediska se pravda jedná o grafiku vcelku uctivou, slušivou, zbytečně nepřekombinovanou a přitom různými detaily zpestřenou, přesto bych se nedivil, vyjádřil-li by se o ní zhýčkaný hráč jako o grafice chudé a navíc v nízkém rozlišení.

Modarchive Story II: Operator Status Suma sumárum: skryté bonusy nechybí, hratelnost je tradičně stoprocentní, obtížnost místy zcela nelidská a herní doba uctivá, seč kratší než třeba ve "Within". Vytknout by se dala snad jen jakási nejednoznačnost postupu světem, jíž lze sice chápat jako součást hádanky, hráče však hned zkraje zbytečně demotivuje a to není dobré pro jeho psychiku.. Stejně jako dlouhé prostoje mezi savepointy, které jen uměle natahují hrací dobu.
Celkově vzato, v rámci Nifflasovy tvorby představuje MII:OS zlatý střed tedy průměr, v rámci plošinovek se však stále jedná o výborný počin, jež je povinností pro všechny kdo mají autorovi hry rádi a stejně tak pro všechny, kdo je ještě neokusili.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Další z rubriky

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz