Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Modarchive Story – nic pro holky

  12:00aktualizováno  2:08
Nevzpomínám si, kdy naposled jsem u nějaké hry tolik řval, či si přivodil křeč mačkáním směrových šipek. A rozhodně se mi již nevybavují doby, kdy jsem byl ochotný některý level opakovat více jak sedmadvacetkrát… Všechno se to vrátilo… Spolu s hrou Modarchive Story.
80

Modarchive Story

Platforma: Freeware
Výrobce: Nifflas

Stáhnout

Modarchive StoryJistě, pro labilnější povahy může být úvod dnešní recenze poněkud odrazující, na druhou stranu bych si nikdy nedokázal odpustit ty stovky zmařených lidských životů, které by Modarchive Story měla na svědomí. 
Pokud totiž lze v souvislosti s plošinovkami mluvit o hardcore titulech, pak tento dáreček vládne pomyslnému žebříčku. 

Jak málo občas stačí k zruinování hráče! Pět kláves, easing postavy a sadistický level design. Smíchejte to s roztomilou grafikou, stoprocentní hratelností a syndromem: ,,Příště tady tu chybu neudělám“ a máte dokonalou past. Stačí jediné spuštění a můžete si odříkat své poslední amen. 

Modarchive Story Modarchive story bych klasifikoval jako čistokrevnou plošinovku postavenou na těch nejlepších prvcích viditelných například v Gishy, či ještě amigáckém Bubba Stickovi. 
Celkem originální příběh vás situuje do role malého růžového hopíku, jenž touží po členství v kanálu #modarchive, místu nekončící hudební moudrosti. Podmínkou vstupu je však hudební vzdělání, či zkušenosti s tímto kumštem, jež však nejsou - alespoň ve vašem případě - nikterak rozsáhlé, co také čekat od růžového míčku… Nezbývá tedy než proniknout do meky hudby ilegálním způsobem.

Modarchive Story Vaše snažení se vám pokusí zhatit čtyři rozmanité levely spolu s kopou nepřátel, děr, vody, elektřiny, fukarů, cirkulárek a samozřejmě finálních bossů...

Musím uznat, že tvůrci nápady nešetřili. Každý level vás překvapivý nejen kompletně novou grafikou, ale i pravidly. Přinutí vás tak k odlišnému stylu hry. Jednou nesmíte vyskočit výše jak do půlky obrazovky, jinak vás odnese káně, jindy je zavhodno prohnat se zatopenou jeskyní rychleji než mečoun, jenž by vám na konci zatarasil cestu, později záleží především na vašem načasování a opatrnosti, když se snažíte vyhnout padajícím notám. A tím samozřejmě výčet svízelí nekončí. Principy hry se mění i v rámci jednotlivých levelů, nakonec, mají na to délku. Jednoduše o rozmanitost nebude nouze.

Modarchive Story Hudební doprovod rovněž boduje, ona by to v opačném případě byla taky veliká ostuda, vzhledem k námětu hry… Zato samotné zvukové efekty, zejména z hlediska počtu, spíše dostačují, ovšem to je pochopitelné. Grafiku jsem již nakousl. Je vkusná, promyšlená a celkově slazená. Nelze jí upřít značná dávka stylu a ve výsledku bravurně dotváří celkový pocit ze hry. A ten vyznívá více než pozitivně… 

Modarchive Story patří k těm nejlepším a nejtěžším plošinovkám na poli freewarovek vůbec. Vedle věčných klonů Maria a Sonica je zářným důkazem toho, že i dnes lze stále vytvořit skutečně zábavný a po všech stránkách kvalitní titul a vydat se přitom vlastní cestou. 
Připočtu-li navíc velice solidní hrací dobu, jež je popravdě způsobena zejména obtížností, nemůžu než všem stáhnutí tohoto klenotu doporučit. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 22 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz