Mondo Agency - tak nějak na půli cesty

  12:00aktualizováno  6:08
Mondo Agency, aneb jak (ne)vítězí forma nad obsahem. Ujměte se role agenta zachraňujícího Svět, co na tom, že to trvá sotva patnáct minut, je to nehratelné a technická zaostalost se skrývá za roušku umění, hlavně že je to nezávislé.
50

Mondo Agency

Platforma: Freeware
Výrobce: Cactus

Stáhnout

Mondo AgencyJak patrno samozvaný Cactus hledá nová řešení a postupy na poli herního designu. Na tom ostatně není nic špatného, pokud výsledky jeho pokusů putují tam kam mají - tedy na, ze zásady vývojářské, servery typu experimental-gameplay.
  Ve chvíli kdy se však jeho díla s nálepkou plnohodnotné hry dostávají do rukou nic netušícím hráčům, nastává problém - plnohodnotnými hrami totiž rozhodně nejsou.

To platí i pro titul Mondo Agency. Poté co se záměrně lámanou angličtinou dozvíte svůj primární úkol - spasit prezidenta a tedy svět, či svět a zároveň prezidenta - taková malá tautologie, haha, hra vás vrhá vstříc deseti submisím.
Každou z nich, uvádí monolog "nadřízeného" - jakási zenová moudra, která pro mě představují snad nejsvětlejší bod titulu.
Samotné mise, byť se tváří bůhvíjak invenčně, byly ve skutečnosti již někde k vidění. Ať už je vaším úkolem, projít portálově se chovající labyrint, bránit základnu, běhat po přilétajících plošinách ve vzduchoprázdnu, či se proplétat, s vaším pohybem se modifikující, houštinou, vždy si s jistou Mondo Agencyneurčitostí vybavíte jinou hru, kde již onen prvek, pro danou submisi stěžejní a v podstatě jediný, byl použit.

Co tedy ve skutečnosti tahá hru z průměru a alternativně laděné jedince donutí titul stáhnout, je audiovizuální zpracování.
Zvuková stránka, i přes svou strohost a banálnost, skutečně funguje a působí. Ve chvílích, kdy například musíte ubránit generátory a deformovaný hlas "nadřazeného" cosi děsivě chrčí, zatímco se na vás ze všech stran ženou skupiny nepřátel, máte opravdu co dělat,abyste tep udrželi v normálu. Důstojné je i samotné podbarvení levelů, vyvolávající dojem odtržení.
Co za zvukem výrazně kulhá je grafické zpracování. Jistě, v poslední době se zdá být trendem, naplácat na lokaci šest černých a bílých čtverců a prohlásit to za umělecké pojetí, ale ono se to s uměním nemá tak lehce.
Zvlášť pustí-li se grafiMondo Agencyk do minimalismu, musí být neobyčejně protřelý. V případě Mondo Agency, však onen jemný cit nutný pro odlišení uměleckosti od lacinosti chyběl.
Vizuální pojetí je jednoduché a monochromatické, takže ve finále neurazí a v porovnání s "programmers artema" stále jasně vítězí, přesto rozhodně není hodné valnějšího obdivu. To je ostatně věta, naneštěstí platná pro celou hru.

Řečeno bez oklik - Modno Agency nelze upřít působivé momenty a těch pár svěžích nápadů, přesto celkově působí spíše jako designové demo a to ať už je řeč o délce jednotlivých levelů, vizuálním zpracování, či celkovém pojetí titulu.
Stojí tedy za shlédnutí, ale spíše jen vývojářům. 

 

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

50 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Najdete na iDNES.cz