Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mono – abstraktní akce

  12:00aktualizováno  21. února 10:42
Mono je bezpochyby jednou z nejoriginálnějších her poslední doby. Nevyniká však jen netradičním zpracováním a principem, ale i nadprůměrnou hratelností. Tato barevná a přesto černobílá hra rozhodně stojí za pozornost.
90

Mono

Platforma: Freeware
Výrobce: BinaryZoo

Stáhnout

Mono Mono je po všech stránkách opravdu netradiční hra. Snad nejblíže má k Asteroids. Také střílíte do velkých objektů, které se rozpadají na menší a menší. Ale tím podobnost končí. Zatímco Asteroids jsou striktně konkrétní co se zpracování týče, ve hře Mono není konkrétní téměř nic. A hlavní roli hrají barvy, což je záležitost naprosto abstraktní. O co že vlastně jde? Problém před který jste postaveni je jednoduchý. Vyberte si podkladovou barvu, buď černou, nebo bílou, a přebarvěte jí na opačnou. Nástrojem který vám k tomu poslouží je alternativa kosmické lodi právě v Asteroidech. 

Zde je, jak jinak, symbolizovaná jen velmi zjednodušeně kolečkem s hlavní. S touto „lodí“ se pohybujete po obrazovce a střílíte do velkých různobarevných koulí, které vlétávají na herní plochu zpoza okrajů. Ven se dostat nemohou, a tak se jich můžete zbavit jen tím, že je rozstřílíte na menší koule a tak dál, až nic nezbude. To je ta lepší možnost. Horší varianta nastane, když do vaší lodi některá, ať již velká nebo malá koule narazí. Sice jí tak zničíte, ale při častém praktikování této metody zničíte také sebe. A když některou barevnou mršku rozbijete, zanechá na pozadí jemnou skvrnu. Jedna nic neznamená, ale desítky různobarevných fleků jsou schopny razantně změnit odstín. Pokud začínáte na bílé ploše, sčítají se barvy až po černou, pokud začínáte černou, sčítají se světla. A ve chvíli kdy přebarvíte celou obrazovku, můžete si blahopřát, Mono protože to je cílem hry. Není to nic jednoduchého. Střed vymalujete rychle, ale dostat se ke krajům je problém. Navíc v pokročilém stádiu hry je koulí na obrazovce opravdu hodně a některé po vás dokonce drze střílí. To je způsobeno vlivem barvy pozadí na proplouvající kouli. Právě když je červené, kolu střílí. Přes zelenou oblast se nepřátelé pohybují rychleji a na modré se snaží vás sledovat.

A právě aby nenastal nepoměr sil, můžete sbírat několik druhů powerupů, které občas vypadnou z některé koule při jejím zničení. Ten který je nejvzácnější je pulsující kroužek. Když ho seberete, vystřelí na všechny strany a výrazně vám tak pomůže. Další užitečná věcička je otáčející se kolo, které vás na deset vteřin ochrání štítem. Nechybí klasický powerup doplňující energii reprezentovaný jednoduchým kolečkem, ale snad nejlepší a také nejčastější je hvězdička která vám dá lepší zbraně. Těch je dvacet druhů a poslední jsou opravdu zajímavé. Například střely které se odráží, nebo sprcha kulek v úhlu 45 stupňů. V jednu chvíli hry si začneteMono připadat nezranitelní, ale nevěřte tomu. Pokud dostanete silný zásah, úroveň vaší výzbroje poklesne. A zásah dostanete. A potom, protože nebudete mít takovou palebnou sílu dostanete další. A nakonec skončíte na 80% hry se základní zbraní a potupně zemřete. Ale třeba taky ne. Rozhodně to stojí za zkoušku.

Hru můžete kompletně ovládat myší, ale například natáčení lodi je lepší pomocí kláves WASD. Výbornou funkcí je také automatická střelba. Proč taky nestřílet, když je to zadarmo. Grafika hry je skvělá. Nečekejte však žádné artworky, vše je totální abstrakce. Trochu jako japonské střílečky. Muzika je kvalitní a mp3 která ke hře výborně pasuje a pokud se vám nebude líbit, můžete jí nahradit muzikou dle vlastního výběru.
To vše spolu s neotřelým nápadem dává dohromady skvělou hru. Pokud nejste zatvrzelý hráč adventur, rozhodně Mono vyzkoušejte.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Témata: Asteroid

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz