Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Monster Maze - kříženec Doom a Pacmana

  12:00aktualizováno  12:27
Velmi originální nápad se snažili propašovat autoři do dnešní hry. Normálně se jeví jako klasická FPS střílečka, ale při hraní zjistíte, že má velmi blízko i k žánrově zcela odlišnému Pacmanovi.
50

Monster Maze

Platforma: Freeware
Výrobce: Dark Magic

Stáhnout

Monster MazeČas od času se objeví hra, nad kterou člověk zůstane stát s otevřenou pusou. Takovou je i dnešní Monster Maze. Přemýšleli jste někdy nad evolucí her? Kdo od koho kopíroval a komu byl inspirací? Autoři Monster Maze se rozhodli skombinovat legendární logický rychlík pacman s akční střílečkou z pohledu první osoby. Takový pokus tu už byl, ale tehdy šlo pouze o předělávku pacmana do 3D. Tentokrát však jde na první pohled o klasickou střílečku, ale záhy zjistíte, že je vše jinak. 

První věcí, která vás zarazí, je ukazatel zdraví u postavy. I když totiž stojíte nehybně na místě a v chodbě není vidět žádného nepřítele, ukazatel zdraví vám postupně ubývá. Jak postupujete dále a dále, zjišťujete, že všechny lokace jsou jen pospojované chodby se slepými odbočkami, které dohromady tvoří velké bludiště. Nejsou zde tedy klasické místnosti, ale k dispozici máte alespoň malou náhledovou mapku pro lepší orientaci. Vaším cílem v každém kole je dostat se z bludiště ven. V tom vám budou úspěšně bránit nepřátelé z podsvětí: oživlí zombíci, mumie a další monstra. Připadne vám třeba mumie povědomá? Se stejným „modelem“ jste se Monster Maze mohli potkat již ve střílečce The Night. Je ale těžké odhadnout, kdo od koho opisoval.

Protože vám konstantně ubývá zdraví, musíte být neustále v pohybu a aktivně vyhledávat lékárničky. Proti soupeřům se můžete bránit svou zbraní. Je v tom ale podstatný háček: pohyb a zaměřování totiž ovládáte šipkami, což je velmi nepřesné. Když nějakou tu potvůrku sejmete, roztříští se na spoustu malých kostek. Byl by to asi zajímavý efekt, pokud by těchto kostek nebylo výrazně větší množství, než z jakého mohl být původní „majitel“ - třeba i hypoteticky - sestaven. Cestou můžete sbírat mimo lékárničky i náboje, těch máte v průběhu hry celkem dostatek. Hlavní nebezpečí vám bude hrozit v postranních uličkách a potvorách nečestně ukrytých za rohem. Monster Maze byl vytvořen v programu Dark Basic, takže nečekejteMonster Maze žádnou bombastickou 3D podívanou. 

Postava má otřesný fyzikální model, při chůzi „šlape vodu“ a oproti skutečnosti se předbíhá, takže to vypadá, jakoby neustále klouzala. Občas se zanoří do zdi a nijak to nesouvisí s cheatem na jejich procházení. Co se týká hratelnosti, doplatil titul na svou hybridnost: fanoušci akcí nebudou spokojeni s omezenou střelbou a průměrnou grafikou a fanoušci pacmana budou marně hledat v bludištích alespoň nějaké ty sběratelné předměty. Monster Maze tak zůstal uprostřed cesty a nepodařilo se jej dotáhnout do konce. Nápad to však rozhodně není špatný. Povedená akce, ve které musíte být neustále v pohybu a sbírat lékárničky, by byla malým herním převratem. Na něco takového si ovšem budeme muset ještě počkat.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 42 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz