Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moulins - zachraňte naši planetu!

  12:00aktualizováno  31. srpna 2004 1:41
Předkládáme vám jednu z dobře provedených českých freeware her, jejímž autorem je Petr Vadlejch, už dobře známý tvůrce plných her. Budete tu muset zachránit naši planetu a dopravit na zem v roli stvořeníčka jménem Moulin artefakt Krystal života, tolik potřebný k zachování života na Zemi. Máte rádi svoji planetu? Zkuste to tedy dokázat!
50

Moulins

Platforma: Freeware
Výrobce: Petr Vadlejch (Apofis)

Stáhnout

Moulins

Jedná se o vskutku velmi dobře zpracovanou hru, vcelku nenáročnou na ovládání a její obtížnost je též zvládnutelná. Skládá se z celkem 15-ti levelů, v každém musíte získat jednu zlatou minci, kterou je nutno přenést k zlatým vahám, jinak se nedostanete do další úrovně. Cesta ovšem není procházka růžovým sadem, v pokračování brání různé překážky, jako kmitající plošiny, nebo velmi nebezpečné laserové paprsky. Navíc, abyste to měli ještě těžší, jste omezeni časovým limitem, který činí 100 sekund a k dispozici máte hned zpočátku 5 životů. Domnívám se, že vzhledem k obtížnosti hry je to dostačující množství, abyste uspěli bez větších problémů. 

MoulinsZa ušetřený čas v příslušném levelu získáváte body k dobru, které se sčítají a na konci jsou připsány ve váš prospěch. Ovládání hry je nutno považovat za zcela jednoduché, po celou hru si vystačíte s mezerníkem, kterým ukládáte mince na váhu a s kurzorovými šipkami pro pohyb. Trochu mi vadilo, že Moulin se pohybuje ve svém prostředí doslova rychlostí splašeného šneka, s tím ale bohužel nic nenaděláte. Domnívám se, že po stránce grafického zpracování nelze hře vůbec nic podstatného vytknout, myslím si ale, že přechody z 2D do 3D se autorovi příliš nezdařily, měla jsem s těmito přechody v některých fázích hry problémy. Tato skutečnost však na dobré kvalitě hry nic neubírá. 

MoulinsCelkově jsem ovšem nabyla dojmu, že hra je vhodná pro začínající hráče nebo pro dospívající mládež, zkušené pařany zřejmě neuspokojí. I tak však je nutné konstatovat, že prostředí hry není jednotvárné, mění se asi do pěti různých ztvárnění, což je nutno hodnotit velice kladně, přispívá to totiž k oživení celé hry a vskutku lze bez nadsázky říci, že toto se autorovi náramně zdařilo. Samotný hudební doprovod byl očividně vybrán s jemným a citlivým vkusem, jen podmanivě dokresluje celé prostředí vlastní hry. Zpočátku se mi zdála hra poněkud zmatená a nepochopitelná, velmi brzy jsem jí však přišla tak říkajíc na chuť, je ve svém provedení vskutku originální. 

MoulinsVeškeré informace, které během hry potřebujete znát, se ukazují po celou dobu hraní na horní liště, takže je jen na vás, jak si s nimi dovedete poradit a využít je pro další postup. Nebudu přehánět, když řeknu, že mne tato vskutku vtipná hra velice zaujala.
Neznám opravdu mnoho dalších plných her od českých autorů, kterým bych mohla složit stejnou poklonu. Věřím tomu, že autoři neusnou na vavřínech a brzy se přihlásí s neméně hezkou, dobře hratelnou a stejně vkusnou hrou, jako je tato, která rozhodně stojí za stáhnutí a zahrání. I když se postupně a pomalu obtížnost hry zvyšuje, není to rozhodně důvod k tomu, aby jste byli touto skutečností od dalšího pokračování ve hře odrazeni. 

Co říci závěrem? Mohu jen doporučit radu samotných autorů hry. Před spuštěním samotné hry je nutno vypnout všechny probíhající programy, které nesouvisejí s vlastním chodem hry. Jinak mohou nastat nevítané problémy. Jestliže se nebudou chtít zobrazit některé titulky, pokuste se zkopírovat soubory ze složky Moulins Curier New a Arial do adresáře Windows/Fonts, uvidíte, že problémy se samy odstraní. Já jsem této rady autorů poslechla a dohrála jsem celou hru bez jakýchkoliv potíží.

 

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 32 čtenářů

Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz