Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mourir En Mer – poslední přání

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:58
Mourir En Mer je nádherná francouzská adventura, která vypráví příběh smrtelně nemocného chlapce. Ten chce ještě naposled v životě vidět moře, ale otec ho místo toho zamkne v neútulném pokojíku…
70

Mourir En Mer

Platforma: Freeware
Výrobce: Dorcan

Stáhnout

Mourir En Mer Francouzi prosluli především mezi komerčními vývojáři. Jejich hry jsou zvláštní, tak trochu šílené, ale na druhou stranu – mají nejblíže k interaktivnímu umění, mají hloubku, nutí k přemýšlení a nejsou hloupé. Scénáře adventur jako Syberia či titulů od Silmarils jsou perlami v herním světě – a koneckonců, i tisíckrát za technickou zastaralost proklínané adventury od Crya mají své nepopiratelné kouzlo. Na poli freeware ale mnoho francouzských titulů známo není. Možná je to způsobeno klasickým šovinismem, který nedovoluje vývojářům ze země galského kohouta tvořit hry v jiném než rodném jazyce, který je přece jen pro většinu českého pařanstva nesrozumitelný. Kdo ví. Každopádně dnes tu přece jen jednu francouzskou freewarovou adventuru máme – a netřeba se bát, nabízí i anglický překlad.

Mourir En MerMourir En Mer je naprosto perfektní hra, která trpí maximálně svou krátkostí. Už příběh naznačuje, že nepůjde o obyčejnou freeware parodii či zachraňování světa po stoprvé. Hlavní hrdina není žádný velký silák či myslitel. Je to obyčejný chlapec, který má tu smůlu, že trpí smrtelnou nemocí. V posledních dnech kašle krev a sám dobře cítí, že už dlouho na světě nevydrží. Není schopen pořádného pohybu, a tak se jedinou jeho radostí stávají knížky. Při čtení své nejoblíbenější, Bílé velryby, zapomíná vždy na chvíli na všechny své strasti a v duchu se přenáší na palubu velrybářské lodi a sní o krásách moře.

Jako své poslední přání by rád naposled viděl jeho hladinu, ale ani to mu nemá být dopřáno. Jeho krutý otec ho zavře a zamkne v pokoji a pečlivě ho hlídá, aby ho snad náhodou neopustil. Zoufalá situace – kdo by v takovém případě neudělal všechno pro to, aby nebohému chlapci pomohl? Věřím, že snad každý by se pokusil obalamutit zlotřilého rodiče a splnit chlapci poslední sen. A to je přesně náplň hry Mourir En Mer.

Mourir En MerJak vidno, už příběh sám je výjimečný. Hra sama má navíc úžasnou atmosféru, že si člověk až skoro popláče nad osudem nebohého hlavního hrdiny. Závěrečná obrazovka s mrtvým tělem, které omývají mořské vlny, je pak důstojným zakončením tohoto tragického příběhu. Mourir En Mer je depresivní ve všech směrech. Do pokojíku, kde hra začíná, každou chvíli vpadne otec – a zpozoruje-li sebemenší pokus o útěk, je s chlapcem konec. Je třeba tedy vše pečlivě naplánovat a útěk provést rychle, aby si zmizení nestihl vůbec všimnout. Tím ale patálie nekončí – město, kde chlapec žije, leží od moře pěkných pár kilometrů a bude potřeba se bez pěnez a jakéhokoliv hmotného majetku propašovat do vagónu nákladního vlaku, který ale hlídá neoblomný strážce.

Mourir En Mer má perfektně propracované a přitom logické hádanky. Mourir En Mer Akce, které musí hlavní hrdina provést, jsou zřejmé, ale jejich samotné provedení už je obtížnější. Při útěku je nutné myslet opravdu na všechno – a navíc je tu časový pres. Ačkoliv tak hra sama o sobě není nejdelší, její dohrání není záležitostí pěti minut, ale spíše půl až tři čtvrtě hodiny.

Grafické i zvukové zpracování je beze všech pochybností dokonalé. Grafika pozadí je roztomilá, detailní a přispívá k atmosféře rovným dílem se smutnou hudbou. Hlavní hrdina je skutečně nemocný a podle toho se i pohybuje a gestikuluje – a tak jediným záporem technické stránky Mourir En Mer je rozlišení pouhých 320x240.

Kdyby se na Plných hrách hodnotilo, Mourir En Mer by si odnesla pořádně vysokou známku. Je to hra originální, skvěle provedená a má atmosféru, která by se dala krájet. Ač je trochu kratší, její stažení se určitě vyplatí.

P.S.: Kdo by si nevěděl rady, může zkouknout náš návod.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Témata: Loď, Vlak

Nejčtenější

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!Najdete na iDNES.cz