Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muddy Match - zběsilé závody

  12:00aktualizováno  29. května 10:26
Závodních her se na Internetu povaluje dost a dost. Málokterá vám však nabídne nejen propracovaný singe- a multiplayer, ale také možnost vytvořit a zahrát si vlastní tratě ať už je vaše fantazie jakkoli šílená či plná nesplnitelných nápadů. Proč tedy tuhle zajímavou odpočinkovou hříčku nezkusit?

Karel Pool

Platforma: Freeware
Výrobce: Karel Pool

Stáhnout

Muddy Match

U některých her je až podivné, jak vzhledem ke své až extrémní jednoduchosti mohou zabírat tolik místa na disku. Ne že by byly špatné nebo oproti svým méně baculatým kolegům kvalitativně na nižší úrovni, ale nadměrná velikost je zkrátka a dobře jejich jakousi nepříliš pozitivní anomálií. Kam tím mířím? Přímo k freewarovce Muddy Match - ta totiž stejně jako řada jiných freewarovek svou velikostí vyvolává ve hráčích nejprve velká očekávání, aby je pak splnil jen z části a to ještě navíc z té části, u které byste to absolutně nepředpokládali.

Po několikatýdenní odmlce se touto hříčkou opět vracíme k populárnímu žánru závodních her. Dvě auta na startu, hučící motory, adrenalin na maximu - však to znáte. Co ale možná ještě neznáte jsou trochu netradiční fyzikální zákonitosti, jimiž se v Muddy Match řídí nejen všechna autíčka, ale které respektují i všudypřítomné překážky a omezení. Podle těchto upravených pravidel fyziky auta dokáží takřka okamžitě akcelerovat až na maximum a dosáhnout tak rychlostního stropu jen několik málo okamžiků po stisknutí směrové šipky, předvádět komické situace po kolizi s pneumatikovým pásem, kdy vždy po dotyku s pneumatikou odletí zpět jako by je bariéra odrážela stylem hodným bumerangu, či ve chvíli přímého střetu zastavit na místě a permanentně jen beznadějně hučet.

Muddy Match

Tvůrci do hry přidali několik základních levelů, v nichž si můžete do sytosti vypilovávat svůj řidičský um a pochopitelně také jejich editovací utilitku, pomocí níž si můžete vlastní tratě navrhnout třeba i vy (můj pokus by měl být někde okolo). Faktem je, že designér přednastavených tratí byl zřejmě profík a nepochybně věděl co dělá, kdežto většina z nás, prostých hráčů, patří mezi naprosté amatéry, což se na kvalitě levelů dosti výrazným způsobem projevuje. Věšet hlavu nemusíte ani v případě, že vám máchání myšítkem po obrazovce půjde takříkajíc "jako psovi pastva", umělecké dílo z něj totiž vyrobíte například obměnou prostředí podkladu či jednoduše co nejzmatečnějším poklikáváním na plochu (pamatujte, v moderním pojetí výtvarného umění nemají navrch ti, co kreslit umí, nýbrž právě naopak).

Jako každé správné závodní hře, ani freewarovce Muddy Match nechybí možnost multiplayeru. Omezuje se sice pouze na dva hráče, ale díky vstřícnému přístupu tvůrce představuje navíc čtyři speciální okruhy, jejichž společným jmenovatelem je malá rozloha (ne víc než jedna obrazovka), a tak nehrozí ať už to, že by se monitor musel už dělit na dvě poloviny, nebo jiná nepříjemná omezení. Musím přiznat, že pokud je pravdou, že hlavně v multiplayeru spočívá hlavní kouzlo většiny závodních her, pak v případě Muddy Match tohle platí minimálně dvojnásob. Kéž by jen bylo možné, aby se ta autíčka nechovala jako kapesní formule a neakcelerovala jako zběsilá.

Muddy Match

Ale co, hlavně že na tom tahle odpolední akční záležitost není vůbec špatně graficky či dokonce hratelnostně. Každý následující level se jak prostředím, tak svou skladbou liší a nutí tak hráče kombinovat a používat nové a nové strategie. Oponenti se s postupem hráče skrz úrovně stávají stále rafinovanějšími a rychlejšími, pokládají "nájezdné" miny a používají úhybné manévry aby vám zatarasili cestu.

Kolem a kolem je Muddy Match jednoduše pohodovou, relaxační a příjemně zpracovanou závodní hrou, u níž by se sice našlo několik málo vad na kráse, nicméně jejíž přednosti jsou natolik zjevné, že by bylo škoda, kdyby některému milovníkovi podobného typu freewarovek bez povšimnutí "odfrčela". Minimálně několik minut totiž bude bavit každého - ať už díky svému skvělému singleplayeru, výbornému multiplayeru či možnosti vytvářet si vlastní zbrusu nové a originální tratě.

Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz