Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mujeo – hádanka místo hry

aktualizováno 
Největší kouzlo i největší nevýhoda Mujeo spočívá v tom, že hra nejen že vám nedá vůbec žádné vodítko co po vás vlastně chce.
70

Mujeo

Platforma: Freeware
Výrobce: OUEO Factory

  • Originální nápad
  • Zpracování
  • Může být příliš abstraktní

Stáhnout

mujeo_01Je to více jak třicet let, co se z videoher stala masová zábava, a přesto stále odolávají plnohodnotnému uznání jako potencionální umělecká díla. Čas od času se u nějaké hry řekne, že je to umění, ale to zazní maximálně tak z úst pologramotného recenzenta, nikoliv od zestárlého akademika. Zajímá-li vás tohle téma, tak jednak doporučuji prosincové číslo časopisu Cinepur, a druhak by vás mohla zaujmout dnešní hra Mujeo.

Recenzovat Mujeo je dost nevděčný úkol. Nejprve ze všeho totiž není jasné, je-li Mujeo hra. Rozhodně se jedná o interaktivní aplikaci, ale to je i Word nebo Excel, že. Máte na starost létající ostrov a cílem je dovést ho k úspěšnému konci. Co to ale znamená? Jediným vodítkem je indikátor v levém rohu. Čím výše je, tím více se hra blíží ke šťastnému konci; čím níže je, tím dřív se vám ostrov rozpadne.

mujeo_02Na ostrově pak máte spoustu hejblátek, od kohoutku na vodu po světlomet mířící na nebe a teprve jejich vhodnou kombinací se ukazatel začne posouvat výše a scenérie se postupně začne měnit (viz. screenshoty). Kouzlo i největší nevýhoda Mujeo spočívá v tom, že hra nejen že vám nedá vůbec žádné vodítko co po vás vlastně chce, ale navíc jsou kombinace udělátek převelmi abstraktní a hluboké jako Mariánský příkop. Jinými slovy – nedávají moc smysl.

Je ošemetné Mujeo prvoplánově oslavovat za to, že hráči neposkytne pomocnou ruku – konec konců, právě absenci téhož často hrám vytýkám. Na druhou stranu, Mujeo je na hrátkách s tlačítky a páčky vyloženě postavené a neznalost (a tedy i nelogičnost) efektů jejich kombinací tvoří součást herního požitku – kdybyste věděli, že zakroužením světlometu po obloze přivoláte mraky a vůbec co dělají další páčky, hra by se zvrhla do mechanického hraní podle návodu.

mujeo_03Důležité je, že i audiovizuální styl po celou dobu drží jednotu. Jednoduchá kouzelná hudba se skvělé doplňuje s kreslenou stylizací grafiky, která ale umí ve vhodný čas překvapit nezemskými efekty. Mujeo je samozřejmě velmi krátké a velmi minimalistické; žádné další scénáře, žádné nakouknutí jinam než na jedinou obrazovku. Teoreticky lze hru dohrát ani ne během minuty; vzhledem k unikátnosti celého zážitku by ale byla chybu Mujeo ignorovat.

Rozhodně očekávám, že v diskuzi se ozve několik názorů á la "je to blbost" (pokud se tedy do diskuze vůbec někdo ozve). V nekonečném moři stejných variací na arkády, střílečky a logické hry ale musím ocenit i zástupce her, které dokazují, že videohry mohou být něčím víc, než jen bezduchou zábavou.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

56 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 29 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz