Mumien - vraťte se do hrobu!

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:36
Ti nemrtví prostě nedají pokoj. Stovky a tisíce probuzených mumií teď terorizují podzemí egyptského chrámu a jen a jen na vašich bedrech leží nelehký úkol - nastolit mír a klid navrácením těchto neklidných duší zpět do jejich hrobů. Vykročme tedy ve šlépějích filmu Mumie a zatněme těm mrchám tipec!
40

GAME

Platforma: Freeware
Výrobce: Günter Meister

Stáhnout

Stačí se jen jedním očkem podívat na screenshot téhle německé freewarovky a zaručeně pochopíte, oč tu tentokrát běží. Nebude se po vás vyžadovat ani minimální inteligence, ani náznak jakéhokoli vlastního myšlení. Naopak rychlé prsty a schopnost mrštně brouzdat po klávesnici jsou tu vlastnostmi k nezaplacení. Němečtí tvůrci totiž nevsadili na notu edukativní a psychicky oblažující jak by mohl název Mumien nesprávně naznačovat, ale ryze akčně-arkádovou.

Mumien

Když se do hry ponoříme podrobněji, zjistíme, že ani s těmi mumiemi to nebude až tak žhavé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Spíš než dobu časů dávno minulých ve vás totiž lehce technokratické vzezření ztrnulých mumii evokuje představu postapokalyptického sci-fi. Jednotlivé levely jsou si vzájemně velmi podobné a stejně tak jejich podklad, resp. grafické ztvárnění. Jediné, co se skutečně viditelně mění, je počet nepřátel. Nejprve jich je jen pár do počtu (zřejmě aby se neřeklo), ale záhy nato už začne pěkná sekanice. V takovém třetím, čtvrtém levelu se situace začíná měnit v nepřehledný chaos a jedinou spásu představuje systematické odstřelování mumií, které jsou k vám aktuálně nejblíže.

Vyjma zafačovaných nemrtvých vás v Mumien bude naštěstí ohrožovat už jen časový limit, k jehož nastavení přistupovali tvůrci značně velkoryse, a tak ani pro toho nejpomalejšího hráče jistě nebude představovat vážnější problém. Čas nicméně bude přesto vaším úhlavním nepřítelem - i když z trochu jiného důvodu; každá uplynulá vteřina tu totiž představuje snížené bodové ohodnocení. A aby vaše skóre nezářilo vysokými ciframi, je tou pravidelně odečítanou částkou jeden bod.

Zpětnou tendenci bodového účtu lze zajistit několika způsoby. Jednak zabitím mumie (střílí se stisknutím mezerníku), jednak sebráním diamantu a v neposlední řadě také vyzvednutím jakéhosi podivného bonusu, jehož zálibou je objevování se v nespecifikovaný čas na nespecifikovaném místě. Až do výšin můžete skóre vystřelit mj. i v bonusových levelech, kde je zpravidla nashromážděno obrovské množství diamantů. Každá cena má ale svou, daň a tak v těchto přidaných úrovních sice můžete sbírat démanty až do sytosti a střílet kolem sebe jak je jen libo, nicméně vždy je třeba kontrolovat současný počet přítomných mumií, protože ty se v bonusových úrovních množí jako divé a to ještě ke všemu pučením, což je nejen pěkně zákeřné, ale také neuvěřitelně rychlé.

Mumien

Ačkoli by se mohlo zdát, že Mumien je po stránce technické hrou kritikou nedotknutelnou a formálně dokonalou - není tomu tak. V jednom z levelů (konkrétně v druhém) se mi například často stávalo, že se má postavička rozdělila ve dví. To by samo o sobě nepředstavovalo nijak vážný problém, ale řekněte - nenamíchlo by vás to, když ty pitomé mumie sebevědomě najedou do vaší "druhé existence", která bezbranně stojí v koutě zatímco vy vyhlazujete blízkou komoru? A to nezmiňuji komplikace, které musíte podstoupit, abyste tato dvojčátka spojili v jedno tělo.

Pár drobností lze autorům vyčíst i co se lehce nedokonalých mumií týče. Jejich inteligence (tedy těch mumií, abychom si rozuměli) je opravdu na pováženou a stejně tak jejich nevyrovnané pohyby připomínající cestu zpitého štamgasty či zmateného robůtka s nulovou umělou inteligencí. Pánbů ale zaplať aspoň za to, že se mumie nezasekávají do všudypřítomných ostrých rohů či zničehonic nepropadají do země. Jsou tu prostě jen a jen proto, aby nespeficikovaně pojížděly (pobíhaly) po levelu a stávaly se tak snadným terčem pro vaše střelecké choutky.

Není to tedy žádný zázrak... Kdybych si měl vybrat jednu jedinou freewarovku, s níž bych měl strávil léto na pustém ostrově, na tuhle by má volba určitě nepadla. Ale na druhou stranu - kdo od ní vlastně chce něco podobného? Vždyť většina z nás se stejně spokojí s několikaminutovým odpočinkem od práce/školy, který nám Mumien zcela s přehledem dokáže obstarat (samozřejmě stejně jako desítky dalších freewarovek). Nečekejte od ní ale žádné historické orgie či do starověku stylizovanou grafiku - je prostě další kvalitní akční arkádou. Nic víc, nic míň.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 61 čtenářů

Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Další z rubriky

Na Cube Escape: Paradox se čekání vyplatilo

Cube Escape: Paradox

Po všech stránkách brilantně zvládnutá adventura Paradox dělá své sérii čest. Pravděpodobně zatím nejlepší díl vám...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...Najdete na iDNES.cz