Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pokraji smrti - povedená česká adventure

  12:00aktualizováno  1. června 2005 3:20
Adventure hrám se u nás daří a to zejména v létě, čehož jsou důkazem dva netrpělivě očekávané kousky, jež spatřily světlo světa. V jejich přetěžké konkuenci se o vaši pozornost bude ucházet také další český sci-fi počin, jež však není v poronání s nimi žádným ošklivým kačátkem. Posuďte sami.
70

Na pokraji smrti

Platforma: Freeware
Výrobce: Halogen team

Stáhnout

Na pokraji smrtiČeská freeware scéna se den ode dne rozrůstá a je velmi potěšující, že dosti velké procento z těchto nově vznikajících jsou týmy schopny tvořit opravdu kvalitní a zábavné hry. Jedním takovým je právě Halogen team, kteří jsou autory dnešní adventurky Na pokraji smrti. Ač by hra mohla na první pohled budit dojem, že za sebou její tvůrci již nějaký ten titul mají, není tomu tak. Tato adventure je jejich úplně prvním počinem a nutno dodat, že velice zdařilým.

První dojmy z celé hry však rozhodně nadšené nebudou. Vhozeni jste do nepříliš vábně vypadajícího menu, kde se mimo volby „Hrát“ nenachází příliš mnoho dalšího. Po zvolení možnosti Hrát jste okamžitě vhozeni bez jakéhokoli vysvětlujícího úvodního intra do místnosti v níž se nachází pouze nemocniční postel s kapačkami, několik neznámých přístrojů a nebezpečná chemická látka neznámého původu, po níž ve zdejším stole zůstala vskutku nepěkná díra. Hledání předmětů a dalších záchytných bodů je o to složitější, že jste do oné místnosti vhozeni bez jakékoli souvislosti a vytyčeného cíle, což je způsobeno kompletní ztrátou paměti, která vás bohužel postihla.

První rozjasňující informace se dozvíte z úst mutanta, který v tomto podivném ústavu s největší pravděpodobností plní funkci recepčního. Nacházíte se tedy na půdě institutu klonování, který byl vytvořen poté, co téměř veškeré lidstvo vyhynulo. Pravděpodobně jste tedy jednímNa pokraji smrti z uměle vytvořených lidí, ovšem s určitostí to potvrdit nelze, neboť v místních záznamech vaše osoba bohužel nefiguruje. Jediná cesta ven z celého komplexu vede pouze použitím čipové karty, kterou u sebe pochopitelně drží robot a nehodlá se jí jen tak zadarmo vzdát – jedinou možností je dostat ji z něj nějakou důmyslnou lstí.

Příběh nikterak originální a v průběhu hry ani nepřekvapí žádnými náhlými zvraty, nicméně jen opravdu málokterá adventura se může pochlubit vskutku propracovaným, detailně promyšleným příběhem – bohužel. Potěšující okolností je, že většina úkolů v gamesce obsažených lze vyřešit výhradně logickými úvahami, ovšem i přes to se jen stěží vyhnete situaci, kdy budete nuceni pouhými pokusy zjistit, cože vlastně kam patří. Naštěstí není budova příliš rozlehlá, což má také za následek, že lze hru, jak hlásají sami tvůrci na svých stránkách, s klidem dohrát za hodinku opravdu intenzivního přemýšlení. Co však rozhodně posunuje hru za hranice průměrnosti většiny adventur je dabing, který se opravdu povedl. Namluvených rozhovorů si sice ve hře příliš neužijete, nicméně i přes to dabing a ještě k tomu na takové úrovni velice mile překvapí.

Na pokraji smrtiK technickému zpracování snad není ani co dodat, vše je velice pěkně nakresleno a rozpohybováno. Snad jen postava hlavního hrdiny má místy velice špatné proporce, těžko zjistit, zda to bylo záměrem tvůrců či nikoliv. Co dodat? Jste-li příznivcem adventur a zejména těch českých, je Na pokraji smrti ta pravá volba. Hra sice nedosahuje preciznosti Mrtvého města nebo grafické přitažlivosti Doktora Bohuše i přes to však může nabídnout neméně kvalitní zábavu a to navíc ještě s dabingem.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 45 čtenářů

Témata: Robot

Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz