Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nanozoa – cesta do středu těla

aktualizováno 
Česká freeware hra je dnes už skoro zjevením. Už nějakých pár generací lidstvo sní o postavení malých mašinek, které by léčily lidi zevnitř. A právě české studio LowFuel na Nanozoe tento nápad převedlo do pěkné grafiky a svižné arkády. Tedy, chtělo převést.
70

Nanozoa

Platforma: Freeware
Výrobce: LowFuel

  • Grafika
  • Některé herní mechanismy

Stáhnout

nanozoa_01Ačkoliv to možná z okolních obrázků nejde poznat, Nanozoa je dvourozměrná arkáda, v zásadě dost podobná trojrozměrné (a barevné) Arc Aether Anomalies. Ve hře řídíte nanosondu, která pomocí několika druhů zbraní likviduje uvnitř lidského těla zákeřné viry a bakterie. Level tvoří uzavřená obrazovka a tikající časový limit, ve kterém musím eliminovat všechny oponenty; Nanozoa je tedy v zásadě survival akce. A hned z kraje recenze musím sdělit, že pro Nanozou platí otřepané "navrch huj, vespod fuj". Hlavním důvodem nadprůměrného hodnocení je krásná grafika, ale o ní raději více níže. Vždy je lepší zakončit recenzi pozitivněji.

Největším problémem Nanozoe je totiž ne zcela podařený game design (osvětová odbočka: neplést s level designem, tedy tvorbou herních kol; game design si bere na paškál celou hru). Vaše miniaturní plavidlo se samozřejmě při kontaktu s nepřítelem poškozuje, jako ve většině arkád, zároveň na mapu přilétávají stále další a další biostvůry, takže máte neustále co dělat. Zamrzí však, že z nějakého bizarního důvodu zřejmě považovali lidé z LowFuel za velmi dobrý nápad to, že se nepřátelé rodí doslova i pod vašima nohama. Mnohokrát jsem poletoval po prostředku mapy a kličkoval mezi bakteriemi přilétávajícími "zvenku", načež se z kosti pod plavidlem během sekundy vynořila další vlna mikrobů a nanosonda během půlsekundy explodovala.

nanozoa_02To by samo o tobě ještě nevadilo, zásadní problém hratelnosti přichází s druhým geniálním nápadem, trestáním hráčů. Pokud je vaše loď zničena, příjdete také o vyspělejší zbraň, kterou jste dostali darem z minulého kola... Tímto způsobem tedy LowFuel docílil toho, že pro absolvování třetího herního kola, kde jsem mnohokrát umřel, jsem musel také nesčetněkrát hrát kolo první, za které jsem dostal lepší zbraň. Ať žije umělé prodlužování hry!

Někdo by výše uvedené třeba mohl brát za důkaz toho, že "Nanozoa je fakt hustá, protože má fakt velkou obtížnost". Brzy však i průměrně inteligentní hráč přijde na elegantní způsob, jak se (alespoň v omezené míře) vyhnout problémům spojeným s nepřáteli pod vašima nohama a tak opakování kola (nejen jednoho). Na vedlejším obrázku je vidět, že zcela stačí zakrtkovat se v rohu obrazovky a neustále držet klávesu pro střelbu. Většina nepřátel si pro svou kulku už sama doletí, a zbytek stihnete zlikvidovat pár minut před vypršením herního limitu. (objektivní odbočka: v pozdějších kolech na vás nepřátelé útočí zezadu i jste-li mimo obrazovku, takže efektivnost této taktiky klesá)

nanozoa_03Nepovažuju Nanozou za příliš zábavnou arkádu, protože podobné házení klacků pod nohy hratelnosti člověku při hraní prostě vadí a šlo se mu při troše snahy vyhnout. Pokud ve hře nemůžete moc manévrovat a nejlepší taktikou je sedět v rohu a kropit kolem sebe, tak to není hodno více než průměrného hodnocení. Takové detaily, jako že hra neukládá postup a pokud vám Nanozoa při hraní spadne, musíte vše absolvovat od začátku, jsou už jen hořkými třešničkami na planém dortu.

nanozoa_ANa druhou stranu, hra má velmi pěknou grafiku, a můžeme se podívat jakým jednoduchým fíglem toho LowFuel dosáhli. (recenzentská odbočka: stačí-li vám vědět, jestli má smysl Nanozou hrát, pak můj verdikt je "pouze pokud máte HODNĚ rádi arkády"). Podobně jako v už zmíněné Arc Aether Anomalies i Nanozoa obsahuje několik kouzelných efektů. Filtr simulující přítomnost kapaliny dodává obrazu pohyb a i ve výrazně stylizované grafice máte pocit, že uvnitř lidského těla.


nanozoa_BI ony pozadí z elektronového mikroskopu (a především, že s nimi podoba biomonster ladí!) dodávají body, ale nejvíce jsem ocenil rozostřování pozadí podle toho, kde se nanosonda zrovna vyskytuje. Můžete si toho povšimnout na vedlejším a vyšším screenshotu pořízeném v třetím levelu. Určitě se nedá říct, že bych pokračoval v hraní jenom kvůli netradiční grafice, ale troufnu si odhadnout, že LowFuel na pozlátko dost sázeli.

Nakonec tak mnohem raději koukám na pěkné screenshoty Nanozoe, než že bych opěvoval zážitky z hraní. Snad mi kreativní parta z LowFuel odpustí a pro příště se poučí pořešit lépe mechanismy hry.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

57 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz