Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NapkinRace - závody na ubrousku

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:09
Už jsme si tak nějak zvykli, že závodní hry se odehrávají na nejrůznějších silnicích, cestách, závodních okruzích nebo ve volném terénu. Aby se ale závodilo na obyčejném ubrousku? No, rozhodně to stojí za vyzkoušení.
70

Napkin Race

Platforma: Freeware
Výrobce: SteinWare

Stáhnout

Napkin RaceKaždý hráč freewarových her se již dávno musel smířit s faktem, že většina produkce z této herní oblasti se po té či oné stránce nemůže rovnat komerčním titulům. Vše je samozřejmě otázkou peněz. Velké vývojářské týmy je mají, zatímco nezávislí tvůrci nikoliv. Přesto i freewarové hry se mezi hráči těší velké oblibě. Nebudu zde rozebírat důvody, proč tomu tak je, neboť každý z pravidelných návštěvníků těchto stránek je jistě dobře zná. Spíš bych chtěl prostřednictvím hry NapkinRace připomenout, že i mezi freewarovou produkcí se objevují hry po všech stránkách profesionálně zvládnuté.

Jak už snad vyznělo z předchozího odstavce, tentokrát budeme především chválit, nejprve si ale řekněme, co nás ve hře NapkinRace čeká. Na své si tentokrát přijdou všichni příznivci arkádových závodních her. Pod svou kontrolu totiž dostanete malé gumové autíčko, které budete prohánět po... ehm... po ubrousku. Ano, čtete správně. Tentokrát žádné silnice ani cesty. Trasa, kterou musíte projet, je vyznačena pomocí špendlíků, porůznu zapíchaných do ubrousku. I když z perspektivy hráče se špendlíky zdají být spíše telegrafními sloupy. Každopádně, abyste se šťastně dostali až do cíle, musíte projet mezi každou dvojicí špendlíků, a to v přesně daném pořadí. Napkin RaceNěkdy je špendlíků sice tolik, že není úplně lehké se zorientovat, nicméně budete-li sledovat ukazatel, který míří vždy ve směru aktuální branky, nikdy se neztratíte. Pochopitelně v tom nebudete sami a na trati vás budou stíhat vozidla soupeřů. To ale mluvíme jen o jednom herním módu – „Checkpoint“. Kromě toho si lze zvolit ještě mód „Tag!“, což je vlastně obdoba hry „na babu“. Rozdíl však spočívá v tom, že se babu snažíte od soupeřů získat. Když se vám to povede, začne vám narůstat skóre, a to až do doby, než o ni zase přijdete. Kdo z hráčů má po stanoveném časovém limitu nejvyšší skóre, je vítězem klání.

Hra NapkinRace je také velice bohatá na nejrůznější volby, jimiž pak můžete nastavovat parametry hry, jako je počet kol, různé časové limity, počet hráčů apod. Kromě toho, že lze hrát proti počítačovým protivníkům, mohou si na jednom počítači zajezdit až čtyři lidé. V takovém případě se obrazovka rozdělí podle počtu hráčů na příslušný počet částí. Pokud se však nechcete tísnit u jedné klávesnice a preferujete spíše hru přes síť, také nebudete zklamáni.

Ani na technické stránce hry není mnoho co vytknout. Celé prostředí je zpracováno ve 3D a vykreslováno je prostřednictvím OpenGL. Autor nezapomněl vyšperkovat svůj grafický engine o nejrůznější efekty, takže auta, zdobená světelnými odlesky, vrhají na povrch terénu stíny, od kol se práší, apod. Napkin RaceV menu lze přitom většinu efektů povypínat a přizpůsobit tak rychlost i starším strojům. V těsném závěsu za grafikou je i ozvučení hry, jehož součástí je sice krátký, ale povedený soundtrack a kvalitní zvukové efekty. Pouze zde chybí zvuk motoru, takže se vozidla pohybují zcela bezhlučně. I když, gumová autíčka asi stejně žádný motor nemají.

Závěrem nemůžu jinak, než vám hru NapkinRace vřele doporučit. Sice není nijak zvlášť inovativní, nicméně je velice dobře hratelná, konfigurovatelná, pohledná, ozvučená a bůhví jaká další ...ná by na ni ještě pasovala. Na nic už tedy nečekejte a pusťte se do stahování.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 51 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...Najdete na iDNES.cz