Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Necro Gaia – vskutku podivný název hry, že?

  0:20aktualizováno  0:20
Hektická akce s vybuchujícími planetami a jinými světy.
65

Necro Gaia

Platforma: Freeware
Výrobce: LazyBrainGames

  • velmi akční
  • trošku retro, ale nepostrádá i nápad
  • šílená midi hudba
  • jen "rychlovka"

Stáhnout

Ačkoliv doby automatových her jsou již nenávratně za námi, není na škodu trošku zavzpomínat na to, jaké to bylo před dvaceti lety. Necro Gaia vám to do puntíku umožní. Přináší totiž přesně to, jako hry, za které jsme kdysi platili „pětikačky“. Hektickou hratelnost, archaickou grafiku, midi ozvučení a velkou obtížnost.

Fading Shades
Necro Gaia


Vzpomínám si, že podobných her, jako je Necro Gaia jsem kdysi viděl a hrál tolik, že bych je nedokázal spočítat (kdybych si na ně vzpomněl). Akční arkáda, jakou byl ve své době před více jak dvaceti lety třeba Raptor, nebo Xenon se v podobě této hry vrací, ale přináší i jistou dávku jedinečnosti. Ačkoliv se totiž NG tváří pouze jako obyčejná akční hra z osmibitů a vzdává starým hrám hold, je trošku odlišná.

Necro Gaia
Necro Gaia


Nehrajeme totiž za nějaké letadélko, stíhačku nebo vesmírný koráb, jako v již zmiňovaných starých klasikách, ale za planetu, která se se svým mateřským sluncem řítí mezihvězdným prostorem, přičemž se snaží sama sebe a svou hvězdu uchránit před kolizí s mnohým vesmírným „smetím“, jako jsou ostatní planety, planetky, asteroidy, komety a podobně. K tomu je vybavena jakousi manou, pomocí které může do svého bezprostředního okolí umisťovat menší obranná tělesa (jakési další planetky, nebo měsíce), které svou mateřskou zemi brání. Abych se přiznal, nejsem si zcela jistý dalšími systémy hry, především faktem, že vaše planeta vrhá od slunce kužel stínu, který dokáže nalétávající cizí objekty zpomalit, ale praktické použití jsem odhalit nedokázal.

Necro Gaia
Necro Gaia


Veškerá herní náplň se tak sestává z umisťování pěti druhů obraných planetek a sbírání krystalů, které po zničených vetřelcích zůstávají. Občas se vám vpravo dole nabije ukazatel jakési energie, kterou musíte včas pravým tlačítkem vypustit a která zničí všechno, co je v dosahu. Včetně vašich obránců. Velmi brzy samozřejmě, jak je u her tohoto typu zvykem, začne převelice přituhovat na obtížnosti a všechno dění na obrazovce se začne posouvat blíže ke slovníkové definici slova „chaos“. Vždy tak hra končí u závěrečné tabulky s bodovým výsledkem ne později, než za tři, čtyři minuty.

Necro Gaia
Necro Gaia


Necro Gaia je hra, která krom divného názvu nabízí krátkou herní dobu. Tuto dobu však naplňuje skutečně razantní a hektickou akcí tak, jak to máme my, milovníci arkád z časů konce osmdesátých rádi. Ukazuje něco, na co jsme všichni zvyklí a přidává k tomu něco, co můžeme považovat za trošku originální. Vše dohromady tak tvoří zážitek, který je kratičký, ale intenzivní a za tu chviličku, kterou hře věnujete stojí.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

65 %

Hodnocení čtenářů

30 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz