Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

  4:28aktualizováno  4:28
První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her stáhnout.

Měsíc leden je tradičně určen k bilancování. Pojďme si představit ty nejlepší nezávislé hry, které jsme vám v roce 2010 na serveru PlneHry.cz nabídli.

Co se v tomto roce na nezávislé scéně událo? Opět jsme si potvrdili, že nabízení časově nebo funkčně omezenýh her bylo správnou cestou. Ani sebezdatnějším vývojářům se nepodařilo přesvědčit svá herní kuřata, aby hrabala zadarmo. Mnohým to naopak pomohlo ve vývoji a mohli více zapracovat na audiovizuální stránce. Po uplynulých dvou chudších letech se tak opět začíná blýskat na lepší časy.

Snad poprvé v historii pochází jedna z nejdiskutovanějších her z nezávislé scény. Minecraft je skloňován ve všech pádech a je zářným příkladem, jak se celá scéna proměnila. Původní alfa verze byla čistá freewarovka, u které bychom nejspíš museli při hodnocení spočítat všechny neduhy. Ohlas v komunitě byl ale tak silný, že vývojáři poznali, jak vzácný poklad mají v ruce. Začali proto vyvíjet novou zpoplatněnou verzi. A podle množství předobjednávek je hráčům zcela lhostejné, jak bude vypadat finální verze a pouze chtějí ocenit autory za jejich práci a nápad.

Dalším zřetelným trendem je rozvoj různých platforem. Distribuční kanál Steam se stává stále významějším pro šíření nezávislých her, stejně jako online kanál konzole XBOX. Řádka skvělých titulů vyšla i pro chytré mobily, aniž by se dočkala počítačové varianty. Velké množství her, v nichž si chtěli autoři realizovat svůj nápad, a které dříve tvořili jádro freewarovek, je vyvíjena jen jako flashové online hry.

Akční hry

Ona vloni nevyšla Alien Arena? Tak se možná zeptá zvídavý hráč, který ví, že se každoroční updaty této hry řadí k nejlépe hodnoceným střílečkám a mají ve výběru akcí již několik let stálé místo. Verze s číslovkou 2010 však vyšla těsne před Vánocemi, a tak se recenze dočkáme až letos a do výběru nebyla zařazena. Její místo tak zaujímá MMO akce s vojenskou tematikou Combat Arms. Tato hra se dočkala několika paralelních verzí pro evropský, americký a asijský trh. Bohužel stejně jako pozornost hráčů přitahuje stejnou mírou i řadu cheaterů. Evropskou verzi stahujte z této stránky.

Stále častěji se stává, že vývojáři mají k dispozici i relativně nové enginy, díky čemuž se zbaví velkého trnu v patě - programování náročné 3D grafiky. Učebnicovým příkladem budiž Sp A.I. na Unreal Engine 3. Cyberpunková střílečka vznikla sice jako studentský projekt, ale nezadala by si ani s komerčními akcemi. Recenze a odkaz na stažení.

Tak trochu americký sen připomíná osud izometrické akční hry Alien Swarm. Původní verze z roku 2004 zaujala vývojáře z Valve a autorům nabídli zázemí pro vytvoření graficky nadupané verze. Nestalo se tak poprvé a něco podobného potkalo již vývojáře Portalu. Nový Alien Swarm je postavený na SOURCE enginu, a co je překvapivé, zůstal stále zdarma (i když jen po instalaci Steamu). Ve hře ovládáte partu vojáků s různými specializacemi, kteří bojují v industriálním komplexu proti emzákům. Recenze a odkaz na stažení.

V kategorii arkádových řežeb, kde je hlavním měřítkem počet skalpů, vloni dominovalo druhé pokračování Gun Girl 2. Naší nebojácné hrdince se zase do pokojíku dobývají zombíci, a tak je třeba zakročit vší silou. A když říkám vší silou, neobejde se to bez smršti kulek a záplavy krve. Recenze a odkaz na stažení.

V dobách, kdy neexistovaly 3D akce, vládly akčním hrám vesmírné střílečky. K těm nejzajímavějším v loňském roce patřil Hydorah. Na plochu se díváme zboku a také grafika zůstala věrná 8bitovým titulům. Co je však nejdůležitější, neustupuje ani o píď v oblasti náročnosti, takže je pro hráče pořádnou výzvou. Hydorah tak patří k nejvěrnějším napodobitelům automatových stříleček a rozhodně jim nedělá ostudu. Recenze a odkaz na stažení.

U retro předělávek ještě zůstaneme v další hře. Super Crate Box na první pohled vypadá jako legendární Bombjack, ovšem říznutý arzenálem americké armády. S hrdinou tak poskakujete po plošinkách a snažíte se odolat přesile. Máte přitom jedinou jistotu - že stejně nepřežijete. Autoři to s originalitou některých zbraní evidentně přepískli, ale k celkovému bláznivému konceptu se to tak nějak hodí. Recenze a odkaz na stažení.

Na závěr si představíme dvojici akčních casual her, které mají na svědomí firmy, jež nás zásobují tituly jako na běžícím páse. Většinou mají povedenou grafiku a technické zpracování, ale nenabízí nic převratného a odnáší si průměrná hodnocení. Čas od času se však najde výjimka a dvě černé ovce si představíme. První je Star Warrior 2: Defenders, jež uspokojí fanoušky legendárního Moorhuhnu. Sice se odehrává ve vesmíru a slepice na orbitu nelétají, ale i tak si solidně zastřílíte. ¨

Také druhý casual titul Astro Avenger 2 by mohl mít na krabici nálepku: Po použití zahoďte. Pokud patříte k fanouškům Raptora, pak vás potěší stylové zpracování, skvělá grafika a spousta akce. Jakmile ale začnete hledat hlubší smysl, budete zklamaní. Prostě není. Ale to není chybou, ale specifikem tohoto subžánru.

Adventury

Adventury mají často krkolomné názvy, a nejinak tomu je i u jednoho z nejlepších kousků loňského roku. The Strange and Somewhat Sinister Tale of The House at Desert Bridge pravděpodobně vytvořil někdo na prášcích, protože vás zavede do světa mluvícího nábytku, domácích mazlíčků v podobě dinosaurů a sado-masochistických křečků. Běží sice v okně, ale poskytne vám slušnou porci zábavy na dlouhou dobu. Bez znalosti angličtiny se ale pochopitelně nejspíš neobejdete. Recenze a odkaz na stažení.

Adventura Dr. Lutz and The Time Travel Machine s geniálním profesorem Lutzem patří ke staré škole, což rozhodně neznamená cokoliv pejorativního. Možná se vám nebude líbil způsob ovládání, ale to vám vrchovatě vynahradí prokreslená grafika a dobře napsaný příběh. Pokud nedáte dopustit na legendární Monkey Island, neváhejte se vydat na cestu za dobrodružstvím. Recenze a odkaz na stažení.

Také adventury mají své tematické kategorie a my se nyní podíváme na to nejlepší v každé z nich. Detektivní žánr zastupuje By the Numbers. Vznikla ve vývojářské soutěži, kde byla limitujícím faktorem doba vývoje - 1 týden. Z toho důvodu nepatří k nejrozsáhlejším. Zajímavější však bylo samotné téma soutěže - hra se musela odehrávat v jediné místnosti. A asi bychom našli jen málo inspirativnějších místností, než je ta policejní k výslechu. Recenze a odkaz na stažení.

Od detektivním adventur je jen krůček k hororovým. Někdy stojí zcela samostatně, jindy se doplňují. V případě Which váš však čeká koncetrovaná porce hrůzy. A to nikoliv v podobě potoků krve, ale rafinovaného šimrání a deptání. A přitom váš úkol zní na počátku celkem jednoduše, dostat se z vlastního domu. Jedním z minusů je pomalejší rozjezd, i když bez letargického úvodu byste si stejně pozdější infarkt tak moc nevychutnali. Recenze a odkaz na stažení.

Umělecky pojaté kousky zastupuje Marionette, ostatně i hlavní hrdina je sochař. K tomu stačí podivný dopis na začátku, nevystvětlitelné zmizení a příběh propracované adventury se začne pomalu odvíjet. Stále je to však především grafické zpracování, míchaní několika stylů a hudební doprovod, které dělají z Marionette nadprůměrně kvalitní hru. Recenze a odkaz na stažení.

Adventury patří snad k jedinému žánru, který vás dokáže naštvat tím, že hra v tom nejlepším skončí a vy musíte čekat. Asi nejlepší epizodickou adventurou loňského roku je Covert Front. V roli tajné agentky budete pátrat po zmizelém německém vědci. Naštěstí jsou autoři pilní a zbývající díly trilogie jsou již také ke stažení. První díl a recenzi najdete zde.

True

Pokud vám vloni zamotal hlavu film Počátek, ve kterém se vršily sny jako matryjoška, není to vůbec nic proti tomu, co s vámi udělá Spectre. Z filmu knížku neudělá ani režisér Nolan. Naopak to jde. Ale zmixovat všechny tři oblasti dokážete jen v počítačové hře. A pokud měl Počátek jeden otevřený konec, Spectre vám jich nabídne padesát a odbočku v každém kole. A aby to nebylo tak snadné, hra je také skvělým žánrovým mixem, jenž v sobě spojuje adventuru a arkádu. Stáhnout hru zdarma zde.

Už jsme v tomto výběru měli jednu hororovou záležitost. Au Sable je netradiční arkáda, jež připomíná satanistickou adaptaci Silent hillu z rukou Davida Lynche. Kombinuje v sobě explorační přístup s klasickou skákačkou se zbraněmi. Nedostane vás ani tak lekavostí, jako spíše systematickou masáží v podobě psychopatických nápadů noční můry v nejlepších letech. Stáhnout hru zdarma zde.

Jsou hry, u kterých není hudba podstatná (třeba logické rychlíky, kdy uvítáte spíše ticho při přemýšlení). A naopak ty, kdy je hudba nedílnou součástí celkového audiovizuálního zážitku. A právě Solace je tou nejpovedenější uměleckou arkádou, kdy prolétáváte prazvláštním světem, v němž hrají hlavní úlohu animace a celý pohyb je synchronizován s hudbou. Samozřejmě pro fandy akcí to nebudete ten pravý šálek čaje, ale je jedině dobře, že se hry netvoří exkluzivně pro ně. Jinak by se vývoj zastavil někde u Wolfensteina. Stáhnout hru zdarma zde.

Altitude si zaslouží hned dvě nej. Jednak je to asi nejlepší arkáda s letadýlky, jednak je to nejlepší hra, kterou si užijete při hře více hráčů. Nemyslím teď klasický multiplayer, ale šarvátky na jedné ploše ve stylu legendárních Wormsů. Hlavními devizami je obrovské množství zbraní, letadel, prostředí, několik herních módů (mnohdy inspirovaných Unreal Tournamentem) a skvělé ovládání. Stáhnout hru zdarma zde.

Arkády jsou žánrem, který přímo vybízí k originalitě. They Need To Be Fed v sobě kombije logickou hru s plošinovkou a pochází od známého vývojáře Jesse Vernbruxe. Při skákání si užijete zábavu s gravitací, kdy se postavička pohybuje prostorem pod různými úhly a ovlivňují ji okolní předměty. Stáhnout hru zdarma zde.

Mezi arkádami nesmí chybět ani klasika. V minulém roce jsme měli to štěstí, že se vynořila snad nejkomplexnější Máriovka poslední doby. Spousta postav, unikátní level design s mnoha vrstvami a několik novinek, které jsou tak přirozeně zapojeny, že vás ani nenapadne, že v originálním Máriovi nebyly. Super Mario Bros X je tedy vskutku královskou předělávkou krále hopsaček. Stáhnout hru zdarma zde.

Na závěr prvního dílu jsem si nechal arkádu Privates, která si odnesla absolutní hodnocení. Stylizovaná grafika a urputný souboj s pohlavními chorobami. To je vše, co vám na tomto místě prozradím. Zbytek dobrodružství na vás čeká uvnitř vagíny.

Autor:


Témata: Xbox

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...Najdete na iDNES.cz