Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší zahraniční hry roku 2005

  3:21aktualizováno  5:25
Tradiční vyhlášení nejlepších her roku je zde. V první části si představíme nejlepší zahraniční freeware hry roku 2005 v jednotlivých žánrových kategoriích.

Stejně jako každý rok, ani letos vás neochudíme o přehled nejlepších freeware her uplynulého roku. Článek je opět rozdělen na dva díly: zvlášť tak vyhodnotíme zahraniční a československé hry. I když v našich luzích a hájích byl rok 2005 oproti svému předchůdci na hry chudší, v zahraničí opět vznikla řada originálních titulů a vybrat ty nejlepší bylo mnohdy velmi obtížné. Mimo tradiční sklizeň od studentů Digipenu se v žebříčku umístilo hned několik skvělých her vytvořených za pomoci instantních vývojářských nástrojů jako Game Maker či AGS. Stejně jako mezi komerčními hrami, i na nezávislé scéně se stále výrazněji projevuje trend multiplayerového hraní, o čemž svědčí řádka povedených online stříleček. 

Tento přehled je sestaven na základě hlasování redaktorů PH a byly do něj zařazeny všechny hry, na něž u nás vyšla v uplynulém roce recenze (proto zde najdeme i hry staršího data). Hra byla zařazena do stejného žánru jako její recenze. 


 

Pohled na nejlepší adventury nám dává jasnou zprávu. Stejně jako v případě Seikluse, tak i u Façade zvítězila originalita a "klasickou" adventuru najdeme až na třetí příčce. Hledáte-li humorný příběh, podívejte se na Two of a Kind nebo Goat in the Grey Fedora. Příznivce napětí pohltí hororový Prodigal. 

Zahraniční adventura roku 2005

Seiklus
Výrobce:
Clysm Seiklus Vítězný pohár

Tajemství úspěchu hry spočívá ve skvělém zpracování. Grafika je sice možná na první pohled jen průměrná, ale má své velké kouzlo, je pečlivě kreslená a po čase budete muset smeknout klobouk nad její rozmanitostí. Genialita ovšem není ani tak v samotná grafice, ale především v úžasném level designu. Úrovně se mění, vše je zpracováno s mravenčí titěrností, každé prostředí je zcela odlišné, vzájemné přechody mezi lokacemi jsou udělány tak, že zůstáváte jen s užasle otevřenou pusou. Mário oproti nim může jen tiše závidět a hanbou se ukrývat v trubce a ani samotná Rowlingová nedopřeje Harry Potterovi tolik výletů. Sjezd na sopečném kuželu, cesta podmořským bludištěm, návštěva útrob mořské potvory, lokace se strašidly, to vše a mnohem víc vás při putování čeká. Když si k tomu přidáte skvělou hudbu, máme z toho atmosféru jako hrom. Sbíhají se vám sliny? Pak rychle stahujte, protože Seiklus za to určitě stojí. 
recenze a download

Další kandidáti

Façade
Façade
Výrobce:
Procedural Arts

Už doména, na které se rozprostírá oficiální webstránka Façade, leccos napovídá. Je to InteractiveStory.net - a Façade skutečně představuje nelineární, generovaný, interaktivní přístup k vyprávění příběhu. Její děj není zdaleka pokaždé stejný, i když vychází ze stejných premis, liší se náhodné události, reakce postav třeba i na stejné repliky, závěry, ke kterým dospějí. To vše je dáno robustním systémem umělé inteligence a zabudováním řady náhodných událostí, jež tím, že se stanou či nestanou, ovlivní směřování zápletky. Jak se přesně Façade hraje? Zasahování do příběhu je možné jednotlivými replikami. Ty fungují na principu chatovacích prográmků typu Pokyd: Façade skutečně je třeba do textového inputu zadávat, co přesně postava říká (samozřejmě anglicky a pokud možno bez chyb a překlepů). Význam Façade bude zřejmě doceněn až v budoucnosti. Zatím jde o vlaštovku, která jaro nedělá: na to je nepoměrně velká a málo strhující. Nicméně přesto si přízvisko revoluční hry zaslouží. Façade je průkopník, ukazuje alternativní cestu lineárnímu, filmovému vyprávění příběhu - a ukazuje ne, že to může někdy fungovat, ale že už to funguje, že už to je proveditelné. Necháte se také přesvědčit?

recenze a download

Two of a Kind
Two of a Kind
Výrobce:
Dave Gilbert

Dave Gilbert je pro členy komunity shlukující se okolo programu Adventure Games Studio velice známé jméno. A to rozhodně zaslouženě. Za sebou totiž má hned několik zdařených adventurních dílek, k nimž patří kupříkladu Postman dies only once, Bestowers of Eternity a další, které se vyznačovaly především propracovaným příběhem, který dokázal skutečně zaujmout, což je u adventury pro většinu hráčů to vůbec nejdůležitější. Také zpočátku možná nevýrazné dílko Two of a kind nedělá ostatním hrám Dave Gilberta ani v nejmenším ostudu, ba právě naopak. Je podáváno osobitě, stylově a především s pořádnou dávkou humoru, na němž celá hra staví. Ústřední postavy zde budou hned dvě – a to dvojčata, která si založila detektivní kancelář Walters & Walter a první případ na sebe pochopitelně nenechá dlouho čekat. Počátek všeho podivného, co dnešní Bluff City, kde žijí, obklopuje, byste hledali před mnoha a mnoha stovkami let. Hlavní devízou Two of a kind je pořádná porce humoru, který je vkusný a dobře podávaný.

recenze a download

Stojí za hřích...


Prodigal - recenze a download
Wet - recenze a download
Goat in the Grey Fedora - recenze a download
Black Cauldron  - recenze a download


V kategorii akčních her se sešla pestrá směska stříleček, ale i akcí s arkádovými prvky. Klasickou Doomovku zastupuje Chex Quest, pravděpodobně nejlepší hra vzniklá na licencovaném enginu Doom. Vítězství si odnesla multiplayerová online střílečka Alien Arena 2006. S barevností experimentuje Mono a kostičkami pro změnu Rumble Box. 

Zahraniční akce roku 2005

Alien Arena 2006
Výrobce:
Cor Entertainment

Alien Arena 2006 Vítězný pohár

Alien Arena 2006 je hrou především multiplayerovou, pokud však nAlienArenaemáte na online hraní pořádné připojení nebo si dříve, než vyrazíte do světa chcete užít také trochu sami doma, je zde možnost tvorby botů s různými parametry, kteří se vám následně postaví. Co se týče samotného obsahu hry, budete možná docela příjemně překvapeni, o čemž vás přesvědčí také celková velikost souboru, kterou bude potřeba pro zahrání hry stáhnout. Přes 150 MB totiž pro mnohé není ani v nejmenším málo, jistě ale budete příjemně překvapeni, co vše se povedlo autorům do tohoto balíku nacpat. Čeká vás tedy vcelku slušná řádka větších i menších map, jež vám poskytnout zábavu na velkou spoustu hodin. Aby toho nebylo málo, užívat si je můžete v různých módech, v jejichž výčtu nechybí kupříkladu jak klasický deathmatch, tak i jiné, kupříkladu i týmové možnosti. 

recenze a download

Další kandidáti

Mono
Mono
Výrobce:
BinaryZoo

Mono je po všech stránkách opravdu netradiční hra. Snad nejblíže má k Asteroids. Také střílíte do velkých objektů, které se rozpadají na menší a menší. Ale tím podobnost končí. Zatímco Asteroids jsou striktně konkrétní co se zpracování týče, ve hře Mono není konkrétní téměř nic. A hlavní roli hrají barvy, což je záležitost naprosto abstraktní. O co že vlastně jde? Problém před který jste postaveni je jednoduchý. Vyberte si podkladovou barvu, buď černou, nebo bílou, a přebarvěte jí na opačnou. Nástrojem který vám k tomu poslouží je alternativa kosmické lodi právě v Asteroidech. 

recenze a download

Chex Quest
Chex Quest
Výrobce:
Digital Café

Chex Quest je mnohými označován za nejlepší hru, která vznikla na licencovaném Doom enginu. I když v příštím roce oslaví deset let od svého vydání, ze svého kouzla toho mnoho neztratila, ostatně i dnes, kdy vychází Quake IV, se najde dostatek fanoušků stařičkého Doomu. Chex Quest není žádná leaknutá verze, její tvůrci za engine poctivě zaplatili. Přesto nejde o komerční hru v pravém slova smyslu, ale o jakýsi cereálware. Tato reklamní hra totiž byla přibalována do krabic s jistými americkými cereálními výrobky. Možná proto nehrajete za ostříleného mariňáka, ale přerostlou (a také ostřílenou) sušenku. To je docela pochopitelné, ale už hůře se vysvětluje, proč je ústředním tématem planeta přetékající ohavným zeleným slizem. Že by varování před konzumací po datu spotřeby? Každopádně na sliz narazíte prakticky na každém rohu, neboť se z něj formuje většina nepřátelských potvůrek, i když často jsou upgradovány o nějaký ten drát a železo. 
recenze a download

Stojí za hřích...


Sauerbraten - recenze a download
Rumble Box - recenze a download
Sea of Chaos  - recenze a download


 

Vítěznou arkádou roku 2005 je biblický David vs Goliath od tvůrce poloprofesionálních her Zango. Také na druhém místě skončila sharewarová hra: Rosso Rabbit in Trouble je velikonoční verzí slavného Santa Claus in Trouble. Na třetím místě najdeme zástupce arkádových leteckých stříleček Raging Skies, jenž byl stejně jako vítězný Seiklus u adventur vytvořen v Game Makeru. Vaší pozornosti by neměla uniknout také originální arkáda Super Stun-N-Run.

Zahraniční arkáda roku 2005


David vs Goliath
Výrobce: Zango Games
Vítězný pohár
David vs Goliath

Nemusíte patřit mezi skalní křesťany a mít několikrát přelouskanou bibli, abyste měli ponětí o tom, kdo to byl David a Goliáš. Nerovný souboj těchto dvou velikánů naší historie zná snad každý. Aby taky ne, svůj nemalý podíl na tom má duo Voskovec a Werich, kteří napsali stejnojmennou píseň. A právě ztvárnit boj bystrého Davida s nemotorným Goliášem se rozhodl tým Zango Games. Grafika je sice 3D, ale předrenderovaná a na vše shlížíte z izometrického pohledu. Až na pár věcí jí nelze nic vytknout, snad jen, že by místy mohla být více detailnější. Naprosto dokonalé jsou nejrůznější efekty střelby, výbuchů atp. Zvuky vás asi příliš neoslní, ale hudba se poslouchat dá. Ve výsledku je David vs. Goliath velmi nadprůměrným produktem, který vyniká hlavně svým neotřelým pojetím a zasazení. Rozhodně povinnost pro všechny fandy akčních her!

recenze a download

Další kandidáti

Rosso Rabbit in Trouble
Rosso Rabbit in Trouble
Výrobce:
CDV

Občas uděláme vyjímku a nabídneme vám demoverzi, která sice má omezený počet levelů nebo funkcí, ale za představení stojí, neboť těmto sharewarovým titulům se herní magazíny nevěnují. V případě Rosso Rabbit in Trouble těch důvodů k představení je ovšem víc. Přídomek „in trouble“ v názvu vám snad připomněl výbornou hru Santa Claus in Trouble, kterou jsme vám nabídli o Vánocích. A protože i Velikonoce potřebují svého hrdinu, je zde nová superstar: velikonoční zajíc Rosso. Rosso Rabbit vám nabízí hned dva herní módy s několika levely. V prvním nakoukneme do běžného života zajíce, jenž si bezstarostně hopsá po světě a sbírá do košíku své oblíbené pochoutky jako mrkev, řepu či hlávkový salát. Při procházce přeskakuje z plošinky na plošinku a musí se vyhýbat nepříjemnostem v podobě nastražených ostnatých desek nebo chodících ježků.

recenze a download

Raging Skies
Raging Skies
Výrobce:
Darthlupi

Také pilot vesmírného korábu má čas od času právo si dát nějakou tu skleničku v baru. Hrdina dnešní hry má ovšem tu smůlu, že během jeho odpočinku napadlo Zemi zákeřné galaktické společenstvo Talonu a zničilo všechny pozemské obranné stroje s vyjímkou toho jeho. Nu což, planetu je třeba zachránit, takže dlouze neotálíte a záhy vyrážíte vstříc nepřátelským letadlům. Raging Skies je rozsáhlá akční střílečka viděná ze svrchního pohledu. I když byla vytvořena v Game makeru, nijak se to nepodepsalo na jejím zpracování, kterému nechybí nádech retra, a rozsahu, který čítá několik módů a prakticky neomezené množství levelů. 

recenze a download

Stojí za hřích...


Der Fischer vom Bodamsee - recenze a download
Super Stun-N-Run - recenze a download
Wheelie RR - recenze a download
CDMan  - recenze a download


 

I když nakonec nedosáhly na tři nejvyšší příčky, patřil rok v logických hrách dvěma novinkovým titulům. Jednak jde o předělávky hitu z konzole PSP s názvem Lumines, jednak různé generátory křížovkářského hitu Sudoku. Na prvních dvou příčkách se umístily variace na klasické hitovky, bronzový DROD je naopak legendou sám o sobě. 

Zahraniční logická hra roku 2005


Tower of Goo 
Výrobce: Kyle Gabler Tower of GooVítězný pohár

Vzpomene si dnes ještě někdo na povedený Bridge Builder od společnosti Chronic Logic? Ten před pár lety svým jednoduchým, leč geniálním konceptem dokázal uchvátit srdce nejednoho hráče. Do noty navíc hrála opravdu minimální velikost a výtečná hratelnost. Bohužel se mimo pokračovatele s číslicí dva v názvu nevšedního konceptu nikdo nechytil a podobnou hru aby pohledal. Museli jsme sice čekat pár let, ale doufám, že všechen ten čas plně vynahradí dnešní hra jménem Tower of Goo.

recenze a download

Další kandidáti

Logical Stones
Logical Stones
Výrobce:
Face 5

Někdy to přijde jako blesk z čistého nebe a zcela nečekaně se objeví hra, která všechny překvapí svou ryzí hratelností, perfektním zpracováním a především nabídnutou zábavou na dlouhé desítky hodin. Toto je právě případ dnešního Logical Stones od maďarských autorů říkajících si Face5. I když nemáte doktorát z angličtiny nebo amerického strýce, jistě ze samotného názvu odvodíte, že Logical Stones patří do obrovské skupiny logických her. Princip hry na první pohled vypadá jednoduše a dává připomenout klasického Sokobana, i když tu najdeme mnohem více vlivů z několika dalších pozdějších titulů. Mně osobně třeba hra ještě připomněla české Berušky, ale jak říkám, inspirací asi bylo mnohem více. 

recenze a download

DROD
D.R.O.D 
Výrobce:
Caravel Soft.
S dnešní hrou D.R.O.D. se rozhodně nudit nebudete. Jedná se totiž o bludišťovou pařbu, v níž ovládáte rytíře s mečem a snažíte se projít mnoho spletitých levelů, v nichž na vás na každém rohu číhají nepřátelé. Váš úspěch závisí pouze na tom, jak si vše dokážete promyslet dopředu a zvládnete reagovat na určité okolnosti ovlivňující postup do dalších kol. Nepřátelé se pohybují jen, pokud se pohnete vy. Dalo by se říct, že se střídáte podobně jako u šachů nebo v jiných tahových strategiích. V každém kole je hrací plocha rozdělena do čtverců, po nichž se můžete se svým hrdinou pohybovat v osmi směrech.

recenze a download

Stojí za hřích...


Lumines - recenze a download
As-Solitaire - recenze a download
Hypercube - recenze a download


Na rozdíl od ostatních žánrů si vavříny mezi RPG odnesly naprosté klasiky, jež okouzlí hráče svou propracovaností, mamutí rozsáhlostí, silným příběhem a důmyslným systémem budování postavy. Zlato si tentokrát odnesl Crazy Cross, jenž se neodehrává ve světě fantasy, ale sází na parodii a nadsázku. 

Zahraniční RPG roku 2005


Crazy Cross
Výrobce:
Digipen Crazy Cross
Vítězný pohár

Crazy Cross je zábavné 3D RPG, možná vůbec první, jež staví na filmovém žánru parodie. Jde o volné pokračování top-down RPG Crazy Lou 64, které spatřilo světlo světa v roce 2000. Svým příběhem na ni Crazy Cross přímo navazuje. Vaší hlavní postavou je opět trochu omezený blonďák Crazy Lou a po většinu cesty vám dělá společnost krásná zdravotní sestřička Ema a orientálně vypadající G. Zeus. V Crazy Lou 64 se vám nakonec úspěšně podařilo zlikvidovat úhlavního ďábla Gilla Batese a dobýt jeho pevnost Makroshaft. Jaké je ovšem vaše překvapení, když se v Crazy Cross probouzíte v nemocnici a vše je silně podobné vašim začátkům v Crazy Lou 64. Neblahé tušení je potvrzeno, neboť vás žádný z vašich společníků nepoznává. Co se tedy vlastně stalo? Byl Gill Bates poražen nebo to vše způsobila jen vaše fantasie? Je na čase přijít věcem na kloub…

recenze a download

Další kandidáti

Legend of Whaite Whale
Legend of White Whale
Výrobce:
ScottGames

Důležitým stavebním prvkem každé správné hry je příběh a ten zde hraje velice podstatnou roli. Jak je patrné již z okolních screenshotů, prostřednictvím dnešní gamesky se dostaneme do prostředí zcela odlišného od toho, v němž se běžně pohybujeme. Mushsnail jLegend Of White Whalee totiž vesnice obývaná výhradně pochodujícími, vesele vypadajícími hříbky, na které zde budete narážet takřka na každém rohu. Není tedy zajisté žádným překvapením, že ani Frup-Foo, náš hlavní hrdina, nepatří k jiné rase. Na jeho bedrech v současné chvíli leží vskutku přetěžký úkol – musí nalézt mýtický „The White Whale“, který by snad mohl pomoct jeho světu dostat se ze situace, v níž se ocitl.

recenze a download

Laxius Power 3
Laxius Power 3
Výrobce:
Laxius Power Team

Abyste u podobné hry takovou dobu vydrželi musela by mít něco, co vás k ní doslova připoutá a hned tak nepustí – a takových věcí u Laxius Powe 3 naleznete hned několik. Zaprvé je to příběh, který se pozvolna odvíjí, poté umně vytvoření hlavní hrdinové, s nimiž se lze lehce ztotožnit a tak se ještě více zarýt do samotného dění a nakonec obrovský herní svět, v němž se budete pohybovat. To však není zdaleka všechno a v souvislosti s tímto třetím pokračováním ještě lze uvést několik dalších neuvěřitelných čísel, mezi nimiž nemohu opomenout více než 500 monster, s nimiž budete bojovat, 200 tajemství čekající na vaše odhalení, více než 400 předmětů, které budete moci použít, 150 hlavních questů a nakonec také hned dvě zakončení.

recenze a download

Stojí za hřích...


Knight of Knights - recenze a download
Sill Field - recenze a download
Wandering Knights - recenze a download


Jen málo kategorií mělo tak jasného vítěze jako sportovní hry. Ski Challenge byl ve druhém ročníku dotažen k dokonalosti a jde bez pochyby o nejpovedenější freewarový simulátor sjezdového lyžování. Díky netradičnímu způsobu postupného odemykání tratí vás hra bude provázet celou lyžařskou sezónou.

Zahraniční sportovní hra roku 2005


SkiChallenge 06
Výrobce: ORF Ski Challenge
Vítězný pohár

Rakousko je ve sjezdovém lyžování světovou velmocí číslo jedna. Je hezké, že místní veřejnoprávní televizi ORF není tato záležitost fuk a investuje peníze do tvorby her, které tento sport mají ještě více zpopularizovat (Čte nás někdo z České Televize? Vytvoříte nám freewarovou hokejovou extraligu?). A ono to funguje, protože i takové lyžařské nemehlo jako já se po zahrání prvního Ski Challenge začalo o tento sport více zajímat. První díl vznikl jako náplast za zrušený závod loňského světového poháru v Kitzbühelu. Byl nadšeně přijat hráči a netrvalo dlouho a vyšel další s tratí v Bormiu. A na začátku letošní sezóny se k nám dostává Ski Challenge s číslovkou ´06. A ta se sem hodí naprosto přesně, protože hra nás bude provázet celou sezónou.

recenze a download 

Další kandidáti

Goat Bean Golf 2005
Goat Bean Golf 2005
Výrobce:
Beanjo

V této hře hrají druhou nejvýznamnější roli peníze. Imaginární měna, která vás provází celou hrou. A k čemu že to jsou? Inu jako obvykle k nákupu. Zezačátku totiž můžete hrát jen na jednom hřišti (klasických 18 jamek) a v editoru můžete tvořit jen s velmi omezeným arzenálem objektů. Jediná možnost která vám zbývá je vydělat si na další. To můžete zkusit pomocí několika různých turnajů. Například je tu klasické zápolení několika hráčů na osmnáct jamek, kdy první získá balík peněz a poslední nic, nebo turnaj kde získané peníze přímo úměrně závisí na počtu jamek na jeden úder. Velkou roli také hraje obtížnost.

recenze a download

Icemania
Icemania
Výrobce:
Edelweiss

Pro nedočkavé fanoušky připravila firma Edelweiss dvě hokejové hry právě s tematikou nadcházejícího mistrovství. Že vám název týmu Edelweiss něco říká? Ani bych se nedivil, vždyť tento tým má na svědomí populární osmidílnou sérii flashovek Yetti Sports. Jde tedy o zkušené borce, navíc s penězi od sponzorů, jejichž reklama se ve hře objevuje, si mohli dovolit hru hezky vypilovat. Icemania se nemůže sice poměřovat s reálností NHL, přesto nabízí skvělou hratelnost. Váš tým tvoří oficiální maskoti turnaje, jimiž jsou tučňáci Winnie. Soupeřův tým je složen z opancéřovaného týmu Černých jestřebů (neplést se Chicagem :-)). Ti jsou pomalejší než vaši hráčí, za to nemají nikdy daleko k ráně a jakmile se s nimi dostanete s pukem do kontaktu, už se válíte na ledě. Mně tento styl vyhovoval, protože nutí hráče kombinovat, rychle přihrávat a kličkovat, i když párkát bych Icemania možnost srazit soupeře uvítal. Zkrátka takový zápas Kanada versus Česká republika. 

recenze a download

Stojí za hřích...


Super Cosplay War Ultra - recenze a download
Bowling Blast - recenze a download
Tennis Antics - recenze a download


Také u simulátorů jsme dlouho nad vítězem neváhali, vždyť Privateer je precizní předělávkou komerční hitovky Wing Commander, legendou na poli vesmírných simulátorů. Na třetí příčce skončila velmi zajímavá hra Food Force. Vznikla na zakázku OSN a nenásilnou formou má především dětem představit potravinový program v zemích třetího světa.

Zahraniční simulátor roku 2005


Privateer
Výrobce:
Winzenried Vítězný pohárPrivateer

Pokud si ještě vzpomenete na hru Wing Commander:Privateer, která měla za cíl vyplnit mezeru mezi Wing Commanderem 2 a Wing Commanderem 3 a sama se stala legendou, pak vám nemusím vlastně nic říkat. Tato je hra je totiž věrnou předělávkou originálu, až na lepší ozvučení, grafiku a veledůležitý fakt, že jí rozchodíte pod Windows (to je u originálu vskutku umění). Chopte se tedy ovladačů a hurá do hry.

recenze a download

Další kandidáti

Stunt Playground
Stunt Playground
Výrobce:
Walaber

Bylo by nesprávné srovnávat Stunt Playground s některým z komerčních titulů současnosti jako je kupříkladu Trackmania, výborná to reinkarnace právě stařičkých Stunts. Co se týče variability by totiž náš volně šiřitelný projekt notně ztrácel, i přes to se však jedná v porovnání s tímto velikánem o dosti důstojného soupeře a celkově jednu z nejpovedenějších freeware závodních her vůbec a to i přes to, že po technické stránce za mnohými vydařenějšími 3D projekty lehce pokulhává. Grafika však není, jak jistě uznáte, to nejpodstatnější a druhý potřebný atribut – hratelnost je zde dotažen takřka na výbornou. 

recenze a download

Food Force
Food Force
Výrobce:
UN

Freewarové hry jsou nejen volným ringem pro originalitu a kreativnost amatérských vývojářů. To záhy pochopily i velké firmy, jež pomocí reklamních her oslovují své potenciální zákazníky, lákají ke sledování filmů či zakoupení komerčních her. Přesto není prostor v této oblasti stále zaplněn a zatímco komerční tituly ustrnuly na pouhém zvyšování číslovek u zaběhlých sérií, vstoupila do freewarových vod i americká armáda s profesionálně zpracovaným válečným titulem America´s Army: Special Forces, novodobým Strýčkem Samem. Jako protipól se pak může jevit oblast charity. Zatímco rekrut nových vojáků skrze akční střílení se zdá logický, propagace programu OSN pro potraviny, založená navíc na nenásilném přístupu, je jako dráždit krocana červeným hadrem. Jak dopadla tato bílá holubice na pódiu zábavy ovládaném Impy a brokovnicí z Moorhuhnu?

recenze a download

Stojí za hřích...


Park Racer - recenze a download
Rider - recenze a download
YS Flight Simulator - recenze a download
Arcade Racing - recenze a download


Simulátory byly v roce 2005 žánrem s největším počtem komerčních titulů, jež byly uvolněny k volnému šíření. Není proto divu, že právě S.W.I.N.E. a WarZone 2100 najdeme mezi těmi nejlepšími. Ale ani čistě freewarové tituly se neměly za co stydět, důkazem čehož jsou NetStorm a Glest. Fanoušci strategií si zkrátka přišli na své.

 

Zahraniční strategie roku 2005


S.W.I.N.E
Výrobce:
Stormregion Vítězný pohárS.W.I.N.E.

Společnost Stormregion si pro všechny milovníky strategií připravila opravdu přepychový vánoční dárek, který vám přinášíme jakožto menší pozornost na letošního Silvestra. Jedná se totiž o původně komerční a neustále přitažlivou strategickou hru, která poprvé světlo světa spatřila již před mnoha lety. S.W.I.N.E. je po všech stránkách neobyčejná hra, což je ostatně také patrné z této recenze. Nenabízí totiž klasickou singleplayer kampaň, stavění vlastní základny a spoustu dvounohých pomocníků. Místo toho vypráví příběh dvou znepřátelených zvířecích frakcí – králíků a prasat. Od toho se odvíjí rovněž počet kampaní, jež jsou dvě – každá za jednu stranu. 

recenze a download

Další kandidáti

NetStorm
NetStorm
Výrobce:
Activion

Přiznám se, že jsem velký příznivec real-time strategií a tak když jsem zjistil, že je tato hra freeware (nebo přesněji, abandonware), nemohl jsem si ji nechat ujít. NetStorm je totiž zástupcem klasických strategií z let minulých – je zde několik odlišných stran, za které lze hrát, těží se tu suroviny, bojuje se… Ovšem přináší i zajímavosti, které se mnohdy nevidí. Celá hra se totiž odehrává ve vzduchu, na jakýchsi létajících ostrovech. Strategie v této hře nespočívá jen v těžení surovin a vyrábění jednotek, je také velmi důležité jak se vůbec k nepříteli či zdrojům surovin dostanete! 

recenze a download

Glest
Glest
Výrobce:
Martino Martínez

Kvalitní strategie na nezávislé scéně je třeba důkladně sledovat a hýčkat, neboť těch několik málo klenotů si rozhodně čestné místo na harddisku strategických fanoušků zaslouží. Je jich totiž skutečně jako příslovečného šafránu, což je rozhodně škoda. Do takto obtížného dílka se totiž jen málokdo pouští, o to cennější však pak takový titul je – zářným příkladem budiž Glest. Nad touto podařenou strategií se již před několika lety rozplýval David Růžička v této recenzi. Vývoj však šel notně kupředu a v současné době již hra vypadá podstatně dospěleji a hratelněji.

recenze a download

Stojí za hřích...


Sandbox of God - recenze a download
Warzone 2100 - recenze a download
Spice Trade - recenze a download

 

V druhém díle na vás čeká vyhlášení nejlepších českých free her za rok 2005.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...Najdete na iDNES.cz