Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

New Castlevania 2 - velkolepé znovuožití herní legendy

aktualizováno 
V České republice již dlouhé měsíce vznikal rozsáhlý projekt inspirující se jednou starší herní záležitostí. Do vínku dostal rozsáhlé množství levelů, solidní zpracování a slušnou hratelnost navrch.
80

New Castlevania 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Pepagames

  • rozsáhlost, propracovanost
  • občasné chybky

Stáhnout

New Castlevania 2

New Castlevania 2New Castlevania 2 má za sebou měsíce tvrdého vývoje a vzhledem k současnému drsnému suchu na české nezávislé scéně přichází doslova jako toliko potřebná živá voda. Ačkoliv ji také potkalo několik odkladů, nyní si ji můžeme vychutnat v plné parádě a v trochu nestandardně velkém balíku, který dokonce přesahuje 150 MB, což je u hry vytvořené v Gamemakeru docela nezvyk. Daty ale nebylo plýtváno a tak se nám uvnitř tohoto giganta do rukou dostává rovných 25 levelů. Ty jsou rozdělené do pěti bloků po pěti misích a nechybí ani boss na závěr každého z nich. 

Název myslím dostatečně napovídá, že se hlavní inspirací autora stala stařičká hra Castlevania, jejímuž přepracování se věnoval již v prvním díle, na tomto ale nechal 20 měsíců života, což již není zanedbatelné. Příběh je vyprávěn velmi stylovým způsobem na smotávajících se pergamenech papíru, to vše s příjemně kreslenou grafikou, nad čímž jsme se rozplývali již v době vydání New Castlevania 2hratelné demoverze. Jinak je opět nutné následovat osud nebojácného bojovníka, který je vesměs obyčejný vesnický synek, ve skutečnosti na jeho bedrech aktuálně leží osud celého světa. Do boje se vydává s jedinou zbraní, bičem. Ten ale naštěstí funguje i na obdivuhodný počet kolem čtyřiceti druhů nepřátel. Mezi nimi nechybí jak létající potvory, chodící kostry, tak i mnoho dalších, kteří skvěle dotváří trochu tajemnou atmosféru. 

Nejprve hru zahájíte povinným tutoriálem, kde jsou vám zábavnou a praktickou formou vysvětleny základy toho, co bude od vás v následujících levelech požadovat. Naučíte se švihat bičem do všech směrů, stejně jako ho používat jako kontaktní zbraň. Ve hře se dají dokonce zvedat a dále manipulovat s objekty a to vše díky použité technologii GMPhysics, která se snaží docela úspěšně zařizovat reálné fyzikální chování objektů ve hře. Grafika, nepřátelé i hlavní hrdina jsou zvládnuti naprosto perfektně. Je vidět že si s tím autor dokonale vyhrál, pozadí se střídá a vlaNew Castlevania 2stně neustále procházíme jiným prostředím, což nedává tolik přístup stereotypu. 

New Castlevania 2 má tedy všechny předpoklady pro to, stát se devítkovým projektem, ovšem je tu jedno velké ALE. Troufám si ho lehce připsat na triko i Gamemakeru, který není pro projekty takového rozměru nikterak vhodný. Fyzika na mnoha počítačích jde velmi špatně, mě osobně kupříkladu cihly zůstávaly ve vzduchu. Jisté výhrady je možné mít i k animaci hlavní postavy. U té se sice autor snažil, přesto ale při výskocích, lezení po žebříku ale i chůzi vypadá postava jako by měla v sobě nataženou dřevěnou tyčku – zkrátka do plynulého a skutečnosti se podobajícímu pohybu to má přeci jen ještě trochu daleko. Čas od času se tyto nesrovnalosti tak nakupí, že to dokonce lehce degraduje hratelnost a to je již docela problém. 

New Castlevania 2 je projekt, na němž jsou měsíce práce rozhodně znatelné. Autor si hru vymazlil do nejmenších detailů a je vidět, že má k předloze opravdu sentimentální vztah. Jeho remake je modernější, rozsáhlý a zábavný. Bohužel mu ale k dokonalosti ještě něco málo chybí a je to rozhodně škoda.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 43 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.Najdete na iDNES.cz