Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nieflheim - podařená česká strategie (první dojmy)

  12:00aktualizováno  25. září 11:43
Kvalitních freewarových strategických počinů není nikdy dost, jak mi jistě dáte za pravdu. Jedním z nejambicióznějších chystaných volně šiřitelných her u nás je Nieflheim, která se již blíží k zdárnému dokončení. K jakým změnám došlo od posledního preview?

NIEFLHEIM
Autor: BlueA Software
Vyjde: ?/2004
homepage
NieflheimDobrých volně šiřitelných strategií, českých stejně jako těch světových, je opravdu poskrovnu. Mezi jedny ze zajímavějších českých počinů se řadí strategie Zahrádka od českého týmu BlueA software. Ten již pěknou řádku měsíců pracuje na jeho nepřímém pokračování nazvaném Nieflheim, o němž jsme vás před nedávnem informovali prostřednictvím obsáhlého preview. Nyní se k nám dostala další betaverze, kterou jsme pro vás odzkoušeli, abychom vám mohli přinést formou tohoto článku čerstvé první dojmy.

Základem všeho vašeho snažení je skladiště, kde jsou uschovány veškeré důležité suroviny, potřebné pro další rozvoj vaší vesnice. Jejich stav vám bude zobrazen po zvolení druhé ikonky nacházející se na panelu v levé části obrazovky. Zvolením první volby se naopak ocitnete v menu stavby budov, kde je na výběr mezi slušnou řádkou všemožných staveb.

NieflheimStejně jako v každé pořádné strategii, i zde budete suroviny získávat klasickým způsobem, tedy těžbou. Kupříkladu k zahájení těžby dřeva je potřeba postavit dřevorubecký srub, který bude automaticky obydlen příslušným pracovníkem. Se surovými a neopracovanými dřevěnými kládami však příliš neuděláte, neboť kupříkladu pro stavbu nových budov budou daleko více potřeba již upravené a úhledně nařezané kusy, jež budou připraveny k okamžitému použití, k čemuž je zde přítomna jiná budova. Podobné řetězce fungují také u ostatních komodit, mezi než se řadí kupříkladu také jídlo. Zatoužíte-li totiž po čerstvě upečeném pečivu, je pochopitelně základem právě farma, na níž potřebné obilí na výrobu mouky pěkně vypěstujete.

V současné době sice ve hře ještě stále spousta věcí chybí, nicméně i přes to si o ní lze již jakýsi obrázek udělat lze. Od doby publikování posledního článku doznala hra asi největší změny v oblasti technického zpracování, které šlo pořádnými skoky kupředu. Ve finální verzi titulu by měly být dle všeho obsaženy také mise s různorodými úkoly, jejichž kvalitu jsme však bohužel zhodnotit prozatím nemohli.

NieflheimJak jsem zmínila v předešlém odstavci, asi nejznatelnějších změn doznala právě technická stránka Nieflheim. Jak je ostatně patrné z okolních obrázků, grafika vypadá daleko profesionálněji a o poznání detailněji. Vše bylo velice slušně rozpohybováno a postavičky neustále pendlující s potřebnými surovinami mezi jednotlivými budovami jsou vskutku roztomilé a zdařile provedené. Díky těmto vizuálním kvalitám má Nieflheim dosti reálnou šanci stát se jednou z nejlépe provedených volně šiřitelných her, minimálně v rámci naši republiky. Pokud budou autoři se stejným smyslem pro detail přistupovat i k oblasti scénářů, můžeme se na závěr letošního roku těšit na vskutku výtečnou strategii.

Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.Najdete na iDNES.cz