Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NiM 2 - realtimoví Worms znovu na scéně

  12:00aktualizováno  20. října 7:09
Růžovoučtí červíci se vrací! A protože dostali od svých tvůrců nadělen atraktivnější grafický kabátek, do batůžku rozsáhlější zbrojní arzenál a na hlavu ty nejbizardnější účesy, jsou tentokrát mnohem zábavnější a akčnější než kdykoli předtím!

NiM 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Zaphire Productions

Stáhnout

Není tomu tak dlouho, co jsme vám na Plných hrách přinesli první díl akčňárny ve stylu legendárních Wormsů - NiM. Byla zajímavá hned v několika směrech - jednak byla samozřejmě zadarmo, jednak si dokázala zachovat perfektní atmosféru původních Wormsů a jednak byla realtime, což z relativně poklidné zábavné záležitosti udělalo adrenalinovou vyvražďovací rychlovku. A protože ve světě sklidila slušné úspěchy, bylo svědomitě rozhodnuto o vytvoření jejího pokračování. Pokračování hezčím, akčnějším a tím pádem ještě zábavnějším.

NiM 2Pointa původního NiMu zůstala i v jeho novějším kolegovi zachována. Na scéně se na začátku objeví určený počet červíků a ti se podle zvoleného typu hry musí buďto deatchmatch způsobem vyvraždit, totéž udělat týmově nebo se snažit chránit vlajku před chamtivými prsty oponenta (hm, červíci asi prsty nemají, že?). Hra je o to zábavnější, že ji lze hrát nejen až ve čtyřech lidech na jednom počítači (na síťový multiplayer se bohužel nějak pozapomnělo), ale také proti až devadesátidevíti počítačovými oponenty. Při tak velkém počtu zároveň přítomných růžových militantních prckoidů už bohužel ani sebevýkonnější počítač není schopen udržet frame-rate na únosné úrovni a hra se značně trhá a stává nehratelnou. Při dvaceti aktivních umělou inteligencí řízených červících, kdy se hra ještě na průměrném herním železe necuká a je i relativně přehledná, je to vcelku zajímavá hromadná řežba.

Nabídka nejrůznějších nastavení také nezůstala při tvorbě druhého dílu NiMu nedotčená. V hlavních a vedlejších menu, nejrůznějších submenu a subsubmenu můžete nastavit téměř vše - od velikosti mapy a ovládání jednotlivých červíků až po zbraně, podklad bojiště apod. Mílé rozhodně je i to, že hra na vaše příkazy reaguje velice svižně a nedočkáte se tedy žádných minutových loadingů či jiných nepříjemností, které hodnocení hry jinak často zbytečně shazují.

Paleta dostupných zbraní je taktéž dostatečně široká. Vybírat můžete jak z vesměs tradičních věciček jako nepříliš účinných pistolí, brokovnic s překvapivým feedbackem (zpětným rázem) tak z "úchyláren" jako je magická hůlka či létající banány (snad jsem se nespletl). Všechny jsou takřka diametrálně odlišné, takže se zkoušením jejich funkčnosti určitě zabavíte na dostatečně dlouhou dobu.

NiM 2Drobnou vráskou na hratelnosti NiMu jsou snad pouze občasné "záseky" v zemi a zpočátku VELMI nepraktické ovládání. Protože se musíte vždy k oponentovi "prostřílet" skrz zeminu, dochází často k tomu, že kvůli pár neodstřeleným pixelům zůstanete uvězněni v nějaké průrvě. Stejně jako na neskutečnou rychlost počítačem řízených červíků si na pohyb v NiMu ale budete muset zvyknout, i když někdy určitě budete mít chuť s tím zlostí praštit.

Graficky je NiM rozhodně na lepší úrovni než jeho starší bráška (ostatně od pokračování se ani nic jiného čekat nedá). Červíci i samotné prostředí je velice pěkně nakresleno a dokonce i hlavní a vedlejší menu vypadají perfektně. Snad jen přílišnou náročnost grafiky na výkon procesoru by se mohli tvůrci do příště eliminovat nebo alespoň omezit.

Celkově vzato je NiM 2 rozhodně důstojným druhým dílem vydařené akční hříčky. Pokud jeho autoři ve svém snažení nepoleví, možná se nakonec začně Wormsům říkat variace NiMu - kdo ví. Jisté je, že graficky i hratelnostně se úrovni Wormsů NiM nezadržitelně blíží. Bez zajímavosti určitě není ani jeho realtimové pojetí a zmíněná možnost zapojení až 99 počítačových oponentů zároveň do jedné partie hry.

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz