Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

NiM - červíci se nemají rádi

  12:00aktualizováno  6. července 6:07
Slavné Wormsíky od Teamu 17 znají snad úplně všichni. Dvoudílná série červíků plus bonus Armageddon vyvolala u herní společnosti hotovou revoluci a vězte, že se není čemu divit, protože tato hra byla nevídaně originální a propracovaná. Dnes se s trošku podobným titulem setkáváme i tady na freegameskovém centru.

NiM

Platforma: Freeware
Výrobce: Zaphire Production

Stáhnout

NiM

Kdysi před několika lety se Teamu 17, tehdy spíše neznámému a zapadlému týmu podařilo proslavit pomocí vynikající hry Worms - Červi. Jedna jediná hra je dokázala vyšvihnout na post uznávaných vývojářů počítačových her. Hra Worms měla obrovskou prodejnost a nečekaný úspěch, který vyústil druhým dílem, jenž se také dá počítat mezi velice dobré herní počiny. V nejlepším skončit, praví heslo, a Team 17 se jím řídil - a můžu vám říci, že dobře udělal. Ono na Wormsech II nebylo již moc toho, co se dalo měnit a zlepšit, vlastně zlepšená verze byl Worms Armageddon. Team 17 i dnes pokračuje ve vývoji spíše netradičních her s nových námětem, ale nejznámější titul, který je nejvíc proslavil, už je za nimi.

Tenkrát, stejně jako dnes, bylo oblíbené kopírovat nápady jiných her a nápad Worms byl určitě pro mnohé vývojáře lákadlem, nicméně bylo překvapením, že žádná hra rapidně se červům podobající nevyšla, což je konec konců dobře. Dnes jsem ale dostal možnost představit vám podobnou hru, i když ani zdaleka ne tak propracovanou, ovšem ve svém jádře dost podobnou gamesku NiM od Zaphire Productions (týmu, jehož posádku tvoří pouze jeden muž). Název hry NiM je zároveň zkratkou mnoha uváděných významů, ale vzpomenu si jen na Natural Independant Miracles či Natural Impulsive Magazine.

Worms je pro naprostou a absolutní většinu z vás známá hra, nicméně její popis vezmu jen ve stručnosti. Ve své podstatě jde jen o to, že se vžijete do role červíka Pepíka a snažíte se zničit svého nepřítele, popř. jeho tým. Vyhrává ten, kdo dřív postřílí či jinak NiMzničí nepřítele, popřípadě jeho tým. Takto drastický motiv hry vyvolal dokonce podobné obviňování jako u her typu GTA či Quake. Jenže podle mého názoru jde jen o lehké uvolnění a relaxaci smíšenou se zábavou - žádný nervující Wolfenstein či mozkově namáhavý Sokoban. Stejný princip hry jako u WormsíkůNiM, ale NiM sám o sobě je chudá hra a to i vezmu-li v potaz skutečnost, že je freeware. V NiMu bojujete styl muž proti muži, respektive tedy červ proti červu a velkou výhodou dvojhry na jednom počítači. Škoda, že hra nejde pařit v multiplayeru, jenže hry, které mají multiplayer zase nemají dvojhru. Ale co dvojhru, můžete hrát dokonce i trojhru či čtyřhru, ale ono na jedné klávesnici osm rukou je zcela neúnosné - například znám človíčky, kteří mají problém stisknout tlačítko malíčkem, stejně pak většinou stisknou místo jednoho čtyři. V neprospěch mluví i fakt, že tlačítka nejde nijak nastavit, jsou předem nadefinovaná a zůstanou nezměněná, ať se snažíte jakkoliv.

Vaši červi se ale většinou neoblečou do boje jen tak, oni se totiž musí ještě naparádit. Hráči si můžou vybrat, co budou mít přehozené přes ono slizké tělo, k výběru je tu spousta různých barev - partyzánské, napoleonské a ještě jinak zkolorizované kabátky. Přes hlavu si hodí pirátské šátky, pánské klobouky, kšiltovky, punk paruku, paroží nebo helmici. Musím však podotknout, že jim to odolnost proti ranám nepřítele nijak nezvětší, což je v případě helmy dost nesmyslné.

Jako zbraň máte předurčen pouze samopal. Nábojů máte neomezeně a lítají opravdu rychle. Před samotným spuštěním hry si musíte vybrat, jakou mapku budete hrát - moc jich sice není, ale buďme vděční alespoň za to málo. Prostředí je buď pekelně červené, sněhové nebo temné. Po spuštění se obrazovka rozpůlí na tolik částí, kolik vás hraje, můžete ale okna sloučit. Každý červ má jinak energie a ubíráte mu ji právě zbraní. Efekt stříkání krve není nijak NiMextra propracován, ale tak zle na tom zase není. Když ubude červovi všechna energie, tak doslova zmizí, a když jste již pozabíjel každého, tak hra s manifestačním obrázkem a hudbou oslaví vítěze. Abyste se navzájem k sobě dostali třeba i přes jámy a příkopy, musíte použít samopal a provrtat tunel. Vězte, že abyste se někam protáhli, stačí tunel opravdu úzký, několikrát menší než vy.

Bohužel se hra nevyhnula řadě chyb a zbytečných nedotažených maličkostí. Vadí mi třeba omezené možnosti ve výběru zbraně či červa, mapek a další větší či menší hratelnostní problémy. Ostatně hratelnost není nijak špatná, ale určitě by na tom mohla být lépe. Co se zase grafiky týče, tak ta není nic moc, zdá se mi dost chudá. Suma sumárum na tom hra není zas tak špatně, i když k dokonalosti má rozhodně daleko.

Autor:Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...Další z rubriky

Při hraní Bloodworks zavzpomínáte na zapomenutý Crimsonland

Bloodworks

Podobně jako jeho velký vzor, i Bloodworks je střílečka z tzv. ptačí perspektivy, ve které po nepřátelích zůstávají...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...Najdete na iDNES.cz