Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

No IQ – vydařený klon Lemmings

  12:00aktualizováno  11:31
Mnohým z vás jistě v paměti utkvěla legendární série her s Lumíky. Nyní se vrací na počítačový svět, avšak ve zcela jiné podobě. Princip je stále stejný, ale ty postavičky jsou nějaké jiné. Říkají si Fools a svojí “chytrostí“ jsou na tom stejně jako jejich vzdálení příbuzní, tedy IQ se rovná bodu mrazu. Pomůžete jim na jejich strastiplné cestě?

No IQ

Platforma: Freeware
Výrobce: Popcorn Entertainment.

Stáhnout

No IQNámět této gamesy s příznačným názvem No IQ čerpá z klasiky Lemmings, což je jistě hlavním tahákem pro všechny z vás. Aby také ne, leckterým pařanům při vzpomínkách na ságu postaviček se zelenou hlavičkou srdce nejen zaplesá. Nyní budete mít možnost vyzkoušet si nový remake ve slušivém kabátku s obdobně skvělou hratelností. Ačkoliv logický žánr nemusí být třeba vaší silnou stránkou, neměli byste No IQ jen tak přehlédnout. Předem vám mohu říci, že od počítače určitě zklamáni neodejdete.

Myslím si, že by nebylo na škodu vysvětlit si hlavní pointu hry, přesto že pro většinu hráčů je již velice dobře známá. Ale jak by k tomu pak přišla zbývající menšina? Podstatou hry je dostat určitý počet postaviček na jisté místo pomocí vašeho důvtipu a myši. Krátké, leč výstižné. Základní vysvětlení máme tedy za sebou a teď se můžeme konečně pustit do podrobného popisu No IQ. Řadíte-li se mezi opravdové nostalgiky, pak pro vás bude jistě zajímavý příběh obsažený ve hře, kterým vás autoři zasvětí hned po spuštění. Poté se ocitnete v jakémsi informačním menu, kde naleznete popis ovládání a také nápis “Jukebox”. Pokud na něj kliknete, zobrazí se celkem devět názvu písní, které si můžete poslechnout s podrobným popiskem i následně při hře samotné.

No IQVrátíte-li se zpět do původního menu, nic nemeškejte a klikněte kamkoli na horní obrázkový nápis, čímž se přesunete do druhé nabídky. Zde budete mít na výběr - zvolit si jméno hráče (tedy vás:-), přečíst informace od tvůrců, vstoupit do hry či ji ukončit.

Následně se dostáváte do třetí a zároveň poslední nabídky, v níž se nabízí na výběr levely. Po prvním spuštění čeká pouze jeden. Záleží už jen na vás do jakého se probojujete. Kolika úrovněmi projdete, tolik se zobrazí následně na výběr v tomto menu. Nic jistě nebrání tomu, abychom se podívali, jak to vypadá při očekávané akci, kde budete muset zapojit především myš a šedou kůru mozkovou.

No IQNejdříve se ještě seznamme s hlavními hrdiny No IQ. Podíváte-li se na ně pěkně zblízka, zjistíte, že to jsou takové malé kulaťoučké potvůrky červené barvy. Nevím přesně, jak bych je popsal. Podívejte se raději sami na screenshoty poházené někde okolo tohoto textu a hned vám (ne)bude jasné, co jsou zač. Tato rasa má velice vhodně zvolený název “Fools“, což znamená Hlupáci. Nestyďme se jim tak říkat, protože právě v tomto nápadu (převzatého z Lemmings) tkví úspěch hry. Přes všechnu jejich hloupost jsou však roztomilí, tak jako jejich bratranci Lumíci. Třeba právě proto se je snažte zachránit před jejich záhubou. Jejich sklony k sebevraždám je nutné zamezit vaši chytrostí!

Před skočením do levelu se vám ukáže ještě jakýsi obrázek s Hlupáčkama, jak se v tlupě bezhlavě ženou přímo za nosem. Svoje emoce však zakrýt nedokážou, když vidí nápis kolik z nich musí zůstat po očekávaném kole na živu, aby postoupili dál. Každé kolo je velice rozmanité a hezky vyvedené. Není tajemstvím, že postupně obtížnost narůstá. Vaše hlupáčky je nutné dovést na místo cíle (šipka). K tomu je nutné použít dvě možnosti, které jsou na výběr v dolní části obrazovky. Jsou to spíše jen 2 úkoly (zastavení a vybuchnutí), které zadáte jednotlivým Hlupáčkům. Pomocí nich můžete zdárně dovést určený počet postaviček do cíle. Buďte tedy trpělivý, protože ačkoliv se to nezná, někdy i zdánlivě složité je nakonec opravdu jednoduché.

No IQPodívejme se ještě na technickou stránku No IQ. Graficky je provedena na velice kvalitní úrovni (vyrobeno pomocí vysoce kvalitních aplikací Paintshop Pro a 3D Studio Max) a dodává tomu šťávu. Melodie tvoří dobrou kulisu při paření a zvukovým efektům také není co vytknout. Vše probíhá ve windowsovském okně, což jistě také stojí za zmínku. Opravdoví fanšmejkři si tedy přijdou na své jistě na své.

Ač se podíváme na další klon Lemmings ze všech možných stran a úhlů, tak spatříme velice kvalitní projekt na freewarovém poli. Tuto gamesku si jistě mile ráda zahraje každá věková generace (čerpám z vlastní zkušenosti:-) a neměla by tedy chybět ani u vás. Neváhejte a stáhněte si jej ještě dnes zcela zdarma, ať i vy můžete následně zvolat “Oleeili” :-).

Autor:Nejčtenější

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Další z rubriky

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Při hraní Bloodworks zavzpomínáte na zapomenutý Crimsonland

Bloodworks

Podobně jako jeho velký vzor, i Bloodworks je střílečka z tzv. ptačí perspektivy, ve které po nepřátelích zůstávají...Najdete na iDNES.cz