Nosferatu: The Vampyre – upírská hra

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:48
Upíři, tvorové z nejhorších nočních můr, otrlí pijáci krve a tvorové vládnoucí mocnou magií, přicházejí mezi nás. Zatím naštěstí jen v podobě krátké freewarové adventurky s pěknou grafikou.
10

Nosferatu: The Vampyre

Platforma: Freeware
Výrobce: Opo Terser

Stáhnout

NosferatuUpír je od pradávna tvorem, kterého se lidé bojí k smrti. Drak, to je sice obrovská příšera, ale dá se s ní bojovat. Je nepříjemné, že vládne ohněm, ale jinak je to jen taková větší ještěrka. Horší to je s tvory, kteří nejenže se pohybují v noci, kdy je člověk nejzranitelnější, navíc se umí maskovat za netopýry či mlhu a uniknout tak efektivně všem pokusům o pronásledování. A – aby toho nebylo málo – nenávidí lidi, a tak je v noci přepadávají, prohryzávají jim hrdlo dlouhými špičáky (odporná představa už sama o sobě) a pijí jejich krev. Co pije krev, to bere člověku v podstatě jeho životní sílu. A živočich, který ke svému vlastnímu přežití nutně potřebuje lidskou životní sílu, to je bezesporu nepřítel číslo jedna, nepřítel, kterému je třeba se bránit za každou cenu… Tak býval upír prezentován po celá staletí a v mnoha ohledech toto přetrvává dodnes.

Trochu jiný pohled na upíry přineslo papírové RPG (hra na hrdiny, jak se tento termín u nás nešikovně překládá) Vampire. V něm se hráči dozvěděli leccos o historii upírského rodu, jež započala u Ábelova proklatého bratra Kaina, slavných rodech – a hlavně zjistili, že vampýři žijí mezi námi. Je to možná šokující, možná ani tolik ne, ale v adventuře Nosferatu je to bráno už jako základní premisa. Hlavním hrdinou je člen stejnojmenné starobylé rodiny, jenž se jednoho dne rozhodne, že opustí studený kámen vlastního hradu vystavěného na vrcholu kopce a dávno opuštěného obyvateli všech okolních vesniček a přesune se do možná méně komfortního, ale rozhodně živějšího prostředí největšího amerického města, New Yorku. Vše je již zařízeno, dokonce zakoupen lístek, jenže co se nestane – ztratí se. Bude tedy nutné propátrat útroby hradu a malý kousíček papíru nalézt.

NosferatuNosferatu: The Vampyre na první pohled velmi příjemně překvapí grafickým zpracováním. Od hry s upírskou tématikou snad ani nelze čekat nic jiného, než temné místnosti s jen lehce tmavomodře naznačenými obrysy knihoven či jiného nábytku, vše pak završuje venkovní scenérie s měsíčním světlem ozařovanými korunami bezlistých stromů. Jedničkovou atmosféru pak doplňuje tichá MIDI hudba. Postavička hlavního hrdiny je patřičně nakreslena a rozanimována. Problém však nastává ve chvíli, kdy se hráč přestane kochat labužnickými obrazy a začne se ptát, kde že je ona slibovaná hra. Faktem totiž je, že Nosferatu skutečně není nic jiného, než jeden velký a pořádně frustrující pixel hunt. Dohrání tak může trvat deset vteřin, pět minut, hodinu – a někteří obzvlášť velcí smolaři se možná konce nedoberou vůbec. Dalo by skutečně tolik práce vymyslet o něco složitější, ale logickou zápletku, která by podobné hledací a proklikávací orgie nevyžadovala?

Čtenáře zvyklé na pravidelný bonus v podobě návodu tentokrát uspokojí už závěrečný odstavec. K dohrání Nosferatu postačí projít si poctivě všechny obrazovky a v té nejvíce vlevo, kde zdánlivě není žádný aktivní předmět, proklikat přibližně pravou horní čtvrtinu obrazovky, až náhodou narazí na kýžený lístek, předtím zcela neviditelný. Krátkost a prakticky absence hratelnosti shazuje nadějný projekt. Škoda – pěkné artworky a hudba mohly být využity v mnohem kvalitnější hře.


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

10 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 52 čtenářů

Nejčtenější

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Najdete na iDNES.cz