NUD – dokonalý vzorec?

  0:12aktualizováno  0:12
Sean Chan, autor jedné z nejlepších loňských her Battleships Forever, se vrací s další strategií. Osobně jsem od NUDu hodně očekával, protože Battleships Forever byla úplně první hra, kterou jsem pro Plné hry recenzoval, a také je dodnes nejlepší původní freeware hra, kterou jsem hry hrál. Stejně jako u Battleships Forever zvolil Sean formát strategie. Namísto taktické vesmírné máme dnes ale co dočinění s mnohem jednodušším formátem shora viděné tower defense hry.
70

NUD

Platforma: Freeware
Výrobce: Sean Chan

  • Nutnost chytrého kombinování
  • Nic nového

Stáhnout
NUD_01V každé tower defense hře máte za úkol bránit pevnými palposty určitou omezenou plochu před vlnami nepřátel. Troufnu si tvrdit, že žánr tower defense strategií je mezi freeware vývojáři skoro tak populární, jako žánr vesmírných stříleček. Stačí vám jediná jednoduchá mapa, několik mnohokrát viděných obranných věží a donekonečna se valící stádo nepřátel – viděných navíc pouze ve 2D, takže se vývojáři nemusejí obtěžovat s animací. Tohle všechno NUD obsahuje, namísto zbytečností nicméně přichází s trochu promyšlenějším game designem.

K dispozici máte tři typy věží. Základní nabízí slabší kanón schopný otáčet se do všech stran. Pak je tu warp věž, která zpomalí procházející nepřátele, ale zase ne o moc. A nakonec je tu silnější dělo, ale neschopné otáčení. Každá z těchto věží je později upgratelovatelná. A právě chytré rozmístění věží je klíčem k vítězství.

NUD_01Zatímco většinou se tower defense hry omezují pouze na sběr skóre a valí na hráče primitivní gameplay spočívající v prostém sázení většího množství věží, v ideálním případě tedy takové hry můžete hrát do soudného dne, u NUDu je potřeba mnohem chytřeji plánovat umístění věží. Warp věže je třeba umísťovat na křižovatky pochodujících nepřátel. Těm nemůžete nikdy cestu zcela zatarasit, pouze ji co nejvíce prodloužit. S neotáčivými věžemi na omezené mapě je tedy třeba zapojit už předem dostatek plánování.

K tomu připočtěte velmi příjemnou schopnost hráče urychlit nebo zpomalit hru a vychází vám jednoduchý ale slibný koncept, ve kterém hluchá místa rychle přeskočíte a soustředíte se až na to podstatné. Plynulost si jednoduše nastavíte sami. S postupem levely se navíc váže i to, že každá hra má určitý cíl. Kdyby byl NUD opět pouze o sbírání skóre, moje hodnocení by dost kleslo. Samozřejmě, s konceptem navzájem se doplňujících věží operuje každá tower defense hra – většinou ale vždy sáhnete po té nejsilnější a jenom pozorujete destrukci; NUDu se daří držet pozornost hráče a nutí ho používat celý repertoár věží. Navíc není zbytečně dlouhý.

NUD_03Mezi horší stránky NUDu patří vyšší obtížnost (a protože jsem lama, s tím také souvisí, že třetí screen je z autorova webu) a leckomu může vadit minimalistická grafika (stylem dost podobná Battleships Forever). Na druhou stranu, jak říkám, značnou výhodou je vysoká plynulost hry.

Zpětně je možná trochu nespravedlivé, že graficky vypulírovanější Curator Defense dostal o několik procent méně než NUD, nicméně hratelností je NUD prostě o kousek lepší. Ani náhodou nejde o takovou pecku, jako byli Battleships Forever, ale v rámci žánru tower defense strategií patří NUD jednoznačně mezi ty lepší tituly a má moje doporučení. Říká se, že v jednoduchosti je krása, a NUD je dalším důkazem této teze.
Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Nejčtenější

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Najdete na iDNES.cz