Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obsolescence - černá budoucnost lidstva

  0:43aktualizováno  0:43
Ekologické katastrofy, vyčerpané zdroje surovin a jediná záchrana pro lidstvo - kolonizace nové planety. Jak dlouho to takto půjde dál?
67

Obsolescence

Platforma: Freeware
Výrobce: Chris Priestman

  • ovládání
  • grafika
  • chybí žebříček s výsledky

Stáhnout

Obsolescence

Obsolescence

Obsolescence

Česká adventura Botanicula jistě nebyla první ani poslední hrou s tématem ekologie. Ale i ohrožení planety lze uchopit mnoha způsoby. Tím asi nejpodivnějším jsou rádobyekologické budovatelské strategie, v nichž se snažíte o recyklaci a šetrný způsob života. Obsolesce stojí na druhém konci spektra. Nabízí temnou vizi, v níž to s lidstvem již od prvních vteřin vypadá špatně. Jen na šikovnosti hráče potom závisí, jak dlouho bude civilizační martyrium trvat. Jde o jakousi zrychlenou simulaci, jejíž perspektiva se bohužel nedá v současnosti zcela vyloučit. Lidstvo brzy vyčerpá své zdroje a jedinou nadějí na přežití je kolonizace jiného vesmírného tělesa. Zde se situace opakuje, a tak je herním mechanismech hledání dalších a dalších planet vhodných k životu.

Obsolescence

Obsolescence

Cesta do vzdálených světů není nic jednoduchého, a tak je nutné vždy vyslat průzkumnou sondu. Jenže kde hledat? Hrací plochu tvoří povrch dané planety a orientaci usnadňuje jakýsi kompas rozčleněný po pěti stupních. Určitým směrem tedy vyšlete sondu a budete čekat na její odpověď. Tou nejhorší variantou pochopitelně je, že se žádné nedočkáte. Lepší variantou jsou informace, kolik stupňů činí odchylka od dráhy k vhodné planetě. Ani tehdy však nemáte vyhráno, protože tento údaj neurčí orientaci vpravo či vlevo. Jasně, nejpozději s dalším pokusem již budete mít definitivní jistotu. Jenže hra vám obvykle tolik pohodového času nenabídne a stihnete vystřelit v jednom kole čtyři až pět družic, v závislosti na aktuálním množství zdrojů.

Obsolesce

Obsolescence

Obsolesce vznikla v rámci vývojářské rychlosoutěže během několika desítek hodin, což je bohužel její největší slabinou. Chybí totiž nějaká tabulka, do níž by se zapisovaly nejlepší časy - tedy doba, jakou jste dokázali civilizaci udržet při životě. Poměrně rychle se tak omrzí. Na druhou stranu vás paradoxně i samotná depresivní atmosféra dokáže sama o sobě donutit k opakovanému hraní. Problémem totiž není prostředí, jež se automaticky generuje a z minimalistické grafiky dokáže díky animacím vymáčknout maximum.

Obsolesce je oddechová vystavěná na zajímavém nápadu, která stojí za vyzkoušení a určitě by si zasloužila i komplexnější verzi s příběhem a provázanějšími levely.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

67 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz