Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ocean Trade - námořní překupnictví

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 1:29
Chopte se role majitele obchodní firmy, plavte se po moři, nakupujte levné zlato a levnou whisky, prodávejte je za drahé peníze, bojujte s piráty, bouřemi a nenasytnými pojišťovacími společnostmi a možná se vám ve finále podaří vydělat kýžených 500.000 dolarů.
40

Ocean Trade

Platforma: Freeware
Výrobce: Dr. Joe

Stáhnout

Ocean Trade

Jak se lze dočíst na domovské stránce téhle hry, Ocean Trade je vlastně předělávkou stejnojmenného předchůdce ze ZX-Spectra převedenou do windowsovského kabátu. Ti, z vás, kteří měli příležitost si stařičkou hru vyzkoušet v originále, tak mají oproti nám ostatním výhodu, ale protože moje zkušenosti ke Spectru nesahají (pokud vás to zajímá, tak sahají do dob přístroje zvaného IQ 151 a programování Karla), tak srovnávací část protentokrát zcela vypustíme a podíváme se na Ocean Trade úplně nováčkovskýma očima.

Hráč je postaven do role jakéhosi námořního překupníka, který křižuje moře od jednoho přístavu k druhému a obchoduje. Cílem hry je vydělat 500.000 dolarů, abyste mohli svojí plavební společnost zavřít, odejít na odpočinek a užívat si toho balíku, co jste si nahrabali. Do začátku podnikání dostanete půjčku od banky, abyste měli, za co nakoupit první zboží a pak už můžete začít. Nakupovat a prodávat lze patero komodit - různé, zbraně, uhlí, Ocean Trade whisky a kovy-zlato. Cena tohoto zboží je v každém přístavu jiná, takže je třeba trochu spekulovat, kde co nakoupit a kde co prodat. Přístavů je taktéž pět - váš domovský Swansea plus Liverpool, Londýn, Newcastle a Southampton. Ceny jsou jiné nejen mezi jednotlivými přístavy, ale mění se i v průběhu času, takže se nelze spolehnout na to, že když jste před dvěma plavbami viděli v Londýně dobrou cenu za prodej zlata, že ho tam po nějaké době prodáte za tu cenu i vy.

Pochopitelně má hra spoustu dalších omezení a pravidel. Půjčka, kterou jste si vzali u banky, se s každou plavbou úročí a pokud by její výše přesáhla 25.000 dolarů, zabaví vám loď exekutor a hra je u konce. Proto je vhodné vždycky po nějaké době, kdy máte nashromážděno trochu větší množství peněz, banku navštívit a část dluhu splatit. Další pastí na vaše peníze jsou opravny lodí, které vám v pravidelných intervalech posílají účty a když nemáte na zaplacení, skončí všechen vás majetek opět v rukou exekutora, případně pojišťovny, které si z vašich úspor taky chtějí urvat svůj díl.

Ocean Trade

Plavby po moři neprobíhají jen tak monotónně, že byste v Southamptonu klikli na Liverpool a pohodlně tam přejeli. Na moři vás totiž čekají všelijaká překvapení - a jak už to tak bývá, mohou být příjemná i nepříjemná. Mezi ta příjemná patří třeba speciální nabídky kanónů (které jsou i tak pěkně drahé) nebo setkání s opuštěnými loděmi, na kterých se dá velmi slušně vydělat. Když je zaháknete a dovlečete do nejbližšího přístavu, obvykle z nich do vaší pokladny kápne pár tisíc (což jsou peníze, kvůli kterým se musíte ze začátku mockrát se svou lodí otočit, než je vyděláte normálním prodejem a nákupem). Bohužel se nedá předvídat, kdy je taková opuštěná loď jen léčka a až se k ní pokusíte přiblížit, přepadnou vás piráti. Nepříjemná překvapení mají hlavně podobu bouří (poničí loď a náklad), mlhy (zapříčiní srážku s jinou lodí) a nebo pirátů (ukradnou náklad a ještě zraní posádku, které pak budete muset zaplatit lékařské ošetření).

Jak vidíte, není získání 500.000 dolarů žádnou procházkou růžovou zahradou, takže sami zvažte, jestli se chcete pokusit o zapsání do tabulky těch nejlepších, kterým se Ocean Trade podařilo pokořit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 59 čtenářů

Témata: Loď

Nejčtenější

Další z rubriky

V temné Shadow Web nemůžete věřit jen vlastním očím

Shadow Web

Podobně jako v mnoha jiných hororech, i v Shadow Web musíte uniknout ze zamčené budovy a nenechat se sežrat. Hru...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz