Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ocean Trade - námořní překupnictví

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 1:29
Chopte se role majitele obchodní firmy, plavte se po moři, nakupujte levné zlato a levnou whisky, prodávejte je za drahé peníze, bojujte s piráty, bouřemi a nenasytnými pojišťovacími společnostmi a možná se vám ve finále podaří vydělat kýžených 500.000 dolarů.
40

Ocean Trade

Platforma: Freeware
Výrobce: Dr. Joe

Stáhnout

Ocean Trade

Jak se lze dočíst na domovské stránce téhle hry, Ocean Trade je vlastně předělávkou stejnojmenného předchůdce ze ZX-Spectra převedenou do windowsovského kabátu. Ti, z vás, kteří měli příležitost si stařičkou hru vyzkoušet v originále, tak mají oproti nám ostatním výhodu, ale protože moje zkušenosti ke Spectru nesahají (pokud vás to zajímá, tak sahají do dob přístroje zvaného IQ 151 a programování Karla), tak srovnávací část protentokrát zcela vypustíme a podíváme se na Ocean Trade úplně nováčkovskýma očima.

Hráč je postaven do role jakéhosi námořního překupníka, který křižuje moře od jednoho přístavu k druhému a obchoduje. Cílem hry je vydělat 500.000 dolarů, abyste mohli svojí plavební společnost zavřít, odejít na odpočinek a užívat si toho balíku, co jste si nahrabali. Do začátku podnikání dostanete půjčku od banky, abyste měli, za co nakoupit první zboží a pak už můžete začít. Nakupovat a prodávat lze patero komodit - různé, zbraně, uhlí, Ocean Trade whisky a kovy-zlato. Cena tohoto zboží je v každém přístavu jiná, takže je třeba trochu spekulovat, kde co nakoupit a kde co prodat. Přístavů je taktéž pět - váš domovský Swansea plus Liverpool, Londýn, Newcastle a Southampton. Ceny jsou jiné nejen mezi jednotlivými přístavy, ale mění se i v průběhu času, takže se nelze spolehnout na to, že když jste před dvěma plavbami viděli v Londýně dobrou cenu za prodej zlata, že ho tam po nějaké době prodáte za tu cenu i vy.

Pochopitelně má hra spoustu dalších omezení a pravidel. Půjčka, kterou jste si vzali u banky, se s každou plavbou úročí a pokud by její výše přesáhla 25.000 dolarů, zabaví vám loď exekutor a hra je u konce. Proto je vhodné vždycky po nějaké době, kdy máte nashromážděno trochu větší množství peněz, banku navštívit a část dluhu splatit. Další pastí na vaše peníze jsou opravny lodí, které vám v pravidelných intervalech posílají účty a když nemáte na zaplacení, skončí všechen vás majetek opět v rukou exekutora, případně pojišťovny, které si z vašich úspor taky chtějí urvat svůj díl.

Ocean Trade

Plavby po moři neprobíhají jen tak monotónně, že byste v Southamptonu klikli na Liverpool a pohodlně tam přejeli. Na moři vás totiž čekají všelijaká překvapení - a jak už to tak bývá, mohou být příjemná i nepříjemná. Mezi ta příjemná patří třeba speciální nabídky kanónů (které jsou i tak pěkně drahé) nebo setkání s opuštěnými loděmi, na kterých se dá velmi slušně vydělat. Když je zaháknete a dovlečete do nejbližšího přístavu, obvykle z nich do vaší pokladny kápne pár tisíc (což jsou peníze, kvůli kterým se musíte ze začátku mockrát se svou lodí otočit, než je vyděláte normálním prodejem a nákupem). Bohužel se nedá předvídat, kdy je taková opuštěná loď jen léčka a až se k ní pokusíte přiblížit, přepadnou vás piráti. Nepříjemná překvapení mají hlavně podobu bouří (poničí loď a náklad), mlhy (zapříčiní srážku s jinou lodí) a nebo pirátů (ukradnou náklad a ještě zraní posádku, které pak budete muset zaplatit lékařské ošetření).

Jak vidíte, není získání 500.000 dolarů žádnou procházkou růžovou zahradou, takže sami zvažte, jestli se chcete pokusit o zapsání do tabulky těch nejlepších, kterým se Ocean Trade podařilo pokořit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 59 čtenářů

Témata: Loď

Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...Najdete na iDNES.cz