Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Offshore Sailing - plachtíme s plachetnicí

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:32
Plachetnice mě odjakživa (už jako malého kluka) bezmezně přitahovaly a vždycky jsem chtěl zkusit se na nějaké svézt. Dosud jsem se k tomu nedostal, až teď mi tu možnost nabídla jedna z freewarových her na PC. Našel jsem neobyčejně zábavnou záležitost, která vás převtělí do role námořníka a umožní vám proplachtit se po mořské hladině.
60

Offshore Sailing

Platforma: Freeware
Výrobce: Sea Cow Games

Stáhnout
Offshore Sailing

Ve velké kupě sportovních her se nějaké plachtění úplně ztrácí, ale dneškem se to mění, protože angličtí příznivci tohoto sportu s příznačným pojmenováním týmu - Sea Cow Games - vytvořili opravdu zajímavou hru, která má velice originální nápad. Povedlo se jim to dobře zpracovat, takže je z toho nadprůměrná gameska, a já jsem rád, že mám tu čest vám jí dnes představit. Mimochodem, nevím v čem, ale připomněla mi geniální hru Bridge Builder, i když s ní na pohled nemá pranic společného, možná jenom to, že obě jsou v několika směrech odlišné od světového freewarového standardu.

Příběh ve hře není a myslím, že právě tady vůbec neschází. Úkolem je dostat se ke vzdálenému majáku a připlout zase zpět. Problém je v tom, že vane silný protivítr, proti kterému rozhodně nebude lehké zabojovat. Navíc nemáte ani mapu a moře je široké, ale právě pro tento případ je tu sivá holubička, která vás šikovně dovede až k cíli. To je prakticky celý úkol a garantuji vám, že v praxi to nebude tak lehké, jak se to po přečtení těchto několika řádků může zdát.

Jakmile kliknete v jednoduchém menu na položku Sail, vězte, že vaše útrapy právě začínají. Nejprve musíte projet poměrně velkým prostorem mezi dvěma bójkami, což je chápáno jako start a zároveň cíl. Hru po objetí majáku ukončíte až tehdy, pokud tudy projedete. Na začátku se ale vůbec nehýbáte, takže musíte vymyslet, co s tím uděláte. Můžete stáčet Offshore Sailingkormidlo, aby se loď otočila, nebo manipulovat s plachtami. V pravém dolním rohu vidíte, odkud a jakou rychlostí vane vítr, jak jste natočeni a jakou rychlostí plujete, tyto parametry se samozřejmě neustále mění. Přímou cestou, tedy šikmo přímo proti větru se k majáku nedostanete, nebo jen hlemýždí rychlostí, mnohem výhodnější je podle mě způsob, který volím já, takzvané schody - přesný princip pro pochopení je přímo v helpu umístěném ve hře (tak, jak bych vám to vysvětlil já, byste to asi těžko pochopili). Až se vám pomocí různého natáčení lodi a plachet podaří dostat se k majáku (mimochodem zde si dejte pozor a moc se k němu nepřibližujte, při sebemenším dotyku by vaše loď šla ke dnu, musíte ho zprava obeplout), cesta zpět bude již velice jednoduchá, protože dosud jste pluli proti větru a teď vám naopak bude foukat do plachet. Až dojedete do cíle, budete vyzváni zapsat se na listinu high score - na jakém místě budete to závisí na čase, za který jste tuto zkoušku absolvovali.

Ovládání hry je pouze myší, ale budete se s ní asi mít co ohánět, protože všechno to nastavování jednotlivých parametrů vám asi dá co zabrat, rozhodně to nepatří k nejlehčím. Instalační soubor je směšně malý a žádné problémy či omezení pro některé počítače podle mých zdrojů neexistují.

Grafiku hry bych zařadil mezi průměr. Zajímavá funkce hry je možnost natočení kamery ze čtyř různých pohledů, čímž se liší proti svým dalším virtuálním bratříčkům. Jinak je určitě Offshore Sailinggrafice co vytknout, ale stejnak stěžejní pouto hry spočívá v obzvláště vysoké hratelnosti, která se dnes jen tak nevidí. Hratelnost je opravdu na vysoké úrovni, svědčí o tom originálnost námětu a dobré zpracování. Škoda ještě, že ve hře nejsou žádné zvuky ani hudba, šumot moře nebo úpění větru by se mi líbilo a pěkně by do atmosféry zapadlo.

Bohužel se hra nevyhnula i řadě chyb. Určitě bych jí doporučoval lepší menu, protože to, co ve hře je, rozhodně mezi ty lepší kasty nepatří. Dále se mi nelíbilo, že ve chvíli, kdy objíždíte ostrov s majákem a jste blízko, ale v žádném případě ne přímo nalepeni, tak se potopíte - chápu to jako zlomyslnost autorů a když se mi to stalo dvakrát po sobě, měl jsem nervy nadranc.

Celkově zrekapitulováno se jedná o nadprůměrnou hru, která vás třeba neokouzlí vzhledem, ale určitě vás přitáhne nečekanou hratelností a možnostmi. Asi byste udělali chybu, kdybyste si tuto hru nestáhli, protože podobnou gamesu tohoto žánru byste pravděpodobně jen tak nenašli.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

57 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Témata: Loď

Nejčtenější

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz