Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

okkuplektor – logické létání

aktualizováno 
Nezávislá lítačka od pána jménem 0rel se evidentně inspirovala stařičkým Descentem. Namísto bludiště se vyskytujete hlavně v otevřeném prostoru, svoboda pohybu ale zůstává. Avšak hlavní otázka zní, nakolik mu můžeme odpustit další pokud o retro nádech?
70

okkuplektor

Platforma: Freeware
Výrobce: 0rel

  • Logický prvek
  • Design levelů
  • Grafika
  • Délka

Stáhnout

okkuplektor_02

okkuplektor_01Někteří vývojáři freeware her developují, protože je to jednoduše baví (přičemž se tím leccos naučí a může je čekat teplá práce u velké společnosti). Jiní zase, protože mají epickou vizi superhry, tj. neskonale dokonalejší hry, než jaké vyplivují ony velké společnosti (přičemž je čeká zjištění, že existuje jistý důvod, proč žádná taková hra neexistuje). A někteří vývojáři si prostě myslí, že dělají umění (přičemž to realizují hnusnou grafikou a mnohdy nudnou hratelností). Už podle názvu dnešní hry je jasné, že okkuplektor by chtěl být dalším nezávislým “herním uměním.“

Máte vznášedlo pohybující se v trojrozměrném prostoru a musíte se dostat k šedé krychli, povětšinou umístěné na druhé straně (malého) levelu, popřípadě uvnitř opevněného hradu (který nejprve musíte zničit). Cestu vám znepříjemňují jednak protivníci, jednak nedostatek munice do zbraní. Není však problém se urvat, prosvištět kolem nepřátel, vletět do krychle a dokončit kolo v řádu několika sekund.

okkuplektor_02Pro munici, představovanou levitujícími objekty, se stále musíte vracet na počátek kola. Podobný postup musíte aplikovat i na zdraví. To vidíte na bílých světlech na vrcholu kokpitu. okkuplektor obsahuje zhruba deset kol, na všechny dohromady máte pouhé tři životy. Hra je přitom poměrně dost krátká, avšak o to svižnější a někdy i nečekaně náročná.

Jádrem hratelnosti okkuplektoru je totiž přemýšlení. Nikdo vám neoznačí, kde je cíl nebo kde je munice. Žádný briefing vás nečeká a toho, co se po vás vlastně chce, se musíte dobrat sami. Většinou to není příliš náročné, ale díky designu levelu je to vždy dostatečně zábavné. Bohužel, jak jsem již zmínil, 0rel se zároveň snažil o umění, čili o to, aby hra vypadala retro...

okkuplektor_02Takřka po roce recenzování pro Plné hry si troufám tvrdit, že právě snaha “být retro“, popřípadě snaha “udělat hru během doby, kterou normální člověk stráví spánkem“, je to, co nezávislým hrám nejčastěji škodí. Podíváte-li se na okolní obrázky, musíte uznat, že okkuplektor není výjimkou.

Přísně vzato není okkuplektor v základu odlišný od překrásného Arc Aether Anomalies, nicméně 0rel schválně vytvořil rozkostičkovanou lowpoly grafiku. Nepopírám, že někomu se to může líbit, ale stejně tak jsou i lidé, kterým se líbí třeba Eva a Vašek. Deset procent dolů. Na druhou stranu je design levelů a jejich stylizace je skutečně vynikající, a kdyby je 0rel realizoval bez retro feelingu, tak bych si leckterý screenshot s radostí i pověsil na Plochu a pyšnil se s ním před kamarády.   

Navzdory tomu, že mi okkuplektor byl vlastně nadmíru sympatický svou hratelností a že 0rel zřejmě ví, jak se mají dobré hry dělat, tak nemohu než snížit hodnocení kvůli slabší audiovizuální stránce. Je to subjektivní, takže vězte, že pokud jsou ve vašem srdci pixely, můžete si hodnocení o desítku zvýšit. My ostatní budeme dále štkát na některé nepochopitelné trendy nezávislých vývojářů.

PS. První loading trvá extrémně dlouho kvůli načítání hudby. Podruhé už to jede během několika sekund.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.Najdete na iDNES.cz