Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

One Must Fall 2097 - robotická mlátička

  12:00aktualizováno  20. června 1:48
Robotická akční ""mlátička"", to ja další plná hra pro čtenáře Bonuswebu. Vyberte si svého robota, natrénujte speciální chvaty a udělejte ze soupeře hromadu jiskřícího šrotu. Nejprve si však od nás stáhněte tuhle skvělou starou bojovku.

One Must Fall 2097

Platforma: Freeware

Stáhnout
Souboj na poušti

Po trhácích jako Quadrax nebo 7 dní a 7 nocí přináší BonusWeb plnou verzi ve své době legendární hry - One Must Fall 2097 (dále jen OMF). Ta je jednou z prvních bojových her neboli "mlátiček", na jejíž úspěch navázaly fenomény jako Mortal Kombat nebo Street Fighter. Na této hře je obdivuhodné a obdivované, že se autoři dokázali vyhnout (na rozdíl od Mortal Kombatu a jiných) potokům krve a cárům masa. Vaším cílem je totiž coby pilot HARu (robota) porazit soupeře (taktéž robota). Při souboji tak odletují pouze jiskry a sem tam i nějaký ten kus plechu (množství trosek lze pomocí cheatu nastavit).

Píše se rok 2097. Národní vlády jsou pouze bezduchými loutkamiv rukou nadnárodních korporací. V jejich čele je v současné doběWAR (World Aeronautics and Robotics). Počátkem 21. století zahájila firma vývoj HARů (Human Aided Robot) - robotů řízenýchpropojením s lidským mozkem. Toto propojení ovšem pro "operátora" neznamená žádná rizika. To HARy přímo předurčujek nebezpečným činnostem, jakými jsou stavby vesmírných stanic nebo ochranavýznamných osobností. Takové třicetimetrové kovové monstrumje totiž výborný neohrožený bodyguard (i když zřejmě trošičku neohrabaný).Souboj nad plameny Právě nyní, na sklonku století potřebuje WAR svého zástupce na nově kolonizovaný Jupiterův měsíc Ganymédes. WAR se rozhodnespojit příjemné s užitečným a současně s konkurzem zahájípropagaci nových HARů - vyhlásí klání muže proti muži jako za časů starých dobrých rytířských soubojů.

Hráč si může vybrat z deseti postav - pilotů (mužů i žen).Jsou zde zastoupeni genetičtí inženýři, sirotci i atlet v důchodu.Liší se vzhledem (je-li pro hráče důležité dobře vypadat, vybere siněkterou ze soutěžících krasavic), ale především silou, rychlostí a odolností. Tyto parametry značně ovlivňují chování robotů v boji,volba pilota je tudíž stejně důležitá jako volba robota.

Robotů je k dispozici celá řada. Výběr jde od poměrně humanoidních tvarůpřes "predátory" s mačetami místo rukou a končí u "plamenometčíka" nebo"létajícího talíře" na ozubených kolech s řetězy na ramenou.V tournament nebo two player módu si lze dokonce nastavit barvurobota ve třech stupních (základní barva, klouby a doplňky).Každý z robotů umí několik speciálních chvatů, jako je hod soupeřempřes hlavu, teleportace nebo vytvoření svého dvojníka. Těchto chvatůse dosahuje rychlou kombinací kláves (např dozadu, dozadu,kop). Souboj v místnosti Některé z nich jsou ale opravdu obtížně zvládnutelné(nemáte-li náhodou zlodějsky šikovné prstíky) a navíc u každéhorobota jiné (dobrá rozcvička paměti). Na internetu je seznam chvatů dostupný, nebudu ale prozrazovat kde, abych hráče neochudil o potěšení z jejich objevování ve hře samotné.Právě tady mi chyběla možnost být v aréně sám. Jakmile se totižzačnete zabývat pokusy s chvaty, počítačový soupeř vás bez milosti"zmasí." Drobným trikem může být spuštění módu pro dva hráče - soupeř pak nenarušuje váš trénink.

Na výběr máte několik (asi šest) arén. Tradičně zde najdetestadion nebo poušť, lahůdkou je elektrická klec, ve které můžete soupeře usmažit (za efektního jiskření) hodem na stěnu. Aby hra nebyla monotónní, poskytují arény i "něco navíc." Vedle již zmíněné elektřiny vás mohou bombardovat letadla(někteří HARové je dokážou shazovat z oblohy), opékat plameny nebo napichovat bodce.

U hry proti počítači lze obtížnost nastavit v poměrně širokém rozmezí změnou schopností protihráčů (od boxovacího pytle po šampióna)i rychlosti hry (tato nastavení jsou umístěna poněkud netradičně v menu Gameplay). Obzvláště snížení rychlosti mohu vřele doporučit, neboť jinak s vámi počítač udělá opravdu "krátký proces."Souboj v elektrické kleci Pokud si nastavíte obtížnost alespoň na Veteran, můžete se ve finále utkat i se samotným šéfem společnosti WAR - majorem Kreissackem(zlí jazykové tvrdí, že se chce stát novým Imperátorem Slunečnísoustavy).

Proti počítači lze hrát buďto pouze posloupnost zápasů,kdy prohraný zápas opakujete tak dlouho, dokud nevyhrajete, neboturnaj. Začínáte s nejobyčejnějšímrobotem a mizivou hotovostí. Přihlašujete se do různých soutěží,ve kterých vyděláváte peníze. Za ty je možno nakoupit nejrůznější vylepšení robota (brnění...) a tréninkové kurzy pro pilota nazlepšení síly, rychlosti a odolnosti, případně i robota nového (a lepšího). Na druhoustranu je třeba také platit opravy po boji a vyslechnout sijízlivé připomínky šéftechnika, takže se může stát, že budete muset některá vylepšení zase prodat. Vedle schopností v boji se tím pádem stává důležitou i strategie a uvážlivéinvestování omezených prostředků.Více hráčů může hrát jak na jednom počítači, tak přes sériovoulinku, případně po modemu nebo po IPX síti.

Ovládání hry si lze velmi dobře přizpůsobit. Vedle změny rychlostia obtížnosti lze mj. vypnout nebezpečí (bodce...) v arénách, nebokompletně změnit mapování kláves pro oba hráče. Další, u starších herpoměrně neobvyklou, vlastností je nezávislost na rychlosti počítače. Hra pochází z dob386tek, ale je hratelná i na dnešních rychlých strojích. Souboj v elektrické kleci Kdo pamatujehru Perestrojka, která již na nejslabším Pentiu byla nehratelně rychlá,ví, o čem mluvím.OMF potřebuje počítač s procesorem 386 a vyšším s alespoň 4 MB paměti (540 kB konvenční a 2,5 MB horní) a asi 14 MB na disku. V single player módu ji lze bez problémů spouštěti pod Windows 98 bez jakéhokoliv zvláštního nastavování. Bohužel,při hře dvou hráčů Windows několikrát vyhodily chybovou hlášku(hra běžela dál) nebo se pomíchalo mapování kláves (a to už problém je), proto doporučuji hrát v prostředí MS-DOS.Hra podporuje jak základní typy SoundBlasterů (s nimiž je většinadnešních zvukových karet kompatibilní) tak Gravis UltraSound, takže můžete poslouchat i hudbu na pozadí. Ta celkem dobře odpovídá jak tématuhry, tak době jejího vzniku (stejně jako grafika).

Co říci závěrem? OMF je jistě hra, kterou si i dnes leckdorád zahraje. Vedle pamětníků to budou i ti, jimž jejich počítačneumožňuje hrát supermoderní 3Dfx pařby. Takže otevřete oči,protáhněte ocelové svaly a... Hrr na ně, bijte je, nikoho neživte!

Autor:


Témata: Robot

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz