Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OpenTrek - zachraňte vesmír!

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:32
Pokud i vy každý pátek usedáte před televizní obrazovky a napjatě očekáváte další dobrodružství posádky vesmírné lodi Enterprise, pak jistě nepohrdnete hrou, která vás pasuje právě do role kapitána takové lodi. Neváhejte tedy a odvážně se pusťte tam, kam se dosud nikdo nevydal.
20

OpenTrek

Platforma: Freeware
Výrobce: Jason Shankel

Stáhnout

OpenTrek

Je tomu již poměrně dávno, kdy se televizní diváci poprvé setkali se sci-fi seriálem Star Trek. Od té doby se kolem něho vytvořil kult fanoušků, kteří sami sebe nazývají Trekies, a ze Star Treku se stal fenomén, který pronikl nejenom na filmová plátna, ale také na obrazovky počítačů. Her ze světa Star Treku již bylo vytvořeno opravdu hodně a ani freewarová herní scéna na ně nezapomněla. Jednou z těch zdarma šířených je i OpenTrek.

Jak by se dalo předpokládat, po čas hry se ujmete velení na hvězdné lodi Federace, se kterou budete křižovat nekonečné hlubiny vesmíru. Vlastně, „nekonečné“ není to správné slovo. Vesmír OpenTreku je rozdělen na 64 kvadrantů, které jsou dále rozděleny na 64 sektorů, ve kterých se můžete pohybovat. Ovšem na nějaký výzkum či objevování si musíte nechat zajít chuť. Federace totiž odolává vpádu nebezpečného společenstva Borgů, kteří se jako mor šíří od planety k planetě. Obyvatelé těchto nešťastných světů jsou pak nelítostně asimilováni. Na vás je zabránit jim v tom.

OpenTrek

K tomu, abyste dokázali zlikvidovat Borgskou hrozbu, si musíte nejprve osvojit znalost všech taktických displejů a ukazatelů, které máte k dispozici. Základní je navigační panel, jehož prostřednictvím budete řídit směr letu nebo přepínat mezi warpem a impulsním pohonem. V neposlední řadě pak slouží k přistávání na planetách a vesmírných základnách, kde jedině můžete obnovit zásoby energie nebo opravit poškozenou loď. Při střetu s Borgy se pak přesunete ke konzoli pro ovládání zbraní, kterými jsou buď fotonová torpéda nebo phasery, jimiž můžete střílet i na několik cílů zároveň. Zbraně by vám ovšem byly k ničemu, pokud by vaši loď nechránily štíty, jejichž energii můžete také libovolně regulovat.

Neocenitelným pomocníkem je i mapa, do které se automaticky zaznamenávají údaje z dálkových senzorů, takže se můžete na případný střet dopředu připravit. Dobrý kapitán by neměl zapomínat kontrolovat stav lodi, který zobrazuje příslušný počítačový panel. Pokud ale nepatříte k elitě mezi piloty Federace, poškození lodi se stejně projeví samo na vypadávajícím obraze jednotlivých displejů. Při větším poškození je už navigování dost obtížné. Proto je lepší udržovat svou loď v dobrém stavu a nevrhat se bezhlavě do nebezpečných situací. Na druhou stranu, čas, který máte na zlikvidování všech borgských krychlí, je omezen a oprava lodi nějakých pár hodin zabere.

OpenTrek

Hlavní obrazovka je pak vyhrazena znázornění kvadrantu, ve kterém se vaše loď právě nachází. Kromě Borgských plavidel, která je záhodno okamžitě zničit, se tam můžete setkat s několika typy planet, různými druhy hvězd nebo s vesmírnými stanicemi. O každém takovém objektu si můžete nechat zobrazit krátký výčet základních informací. Celé zobrazení kvadrantu je provedeno prostorově, takže jím můžete otáčet a získat tak lepší přehled o situaci, nicméně bych to příliš nedoporučoval. Hvězdná mapa totiž na otáčení výhledu nijak nereaguje a bohužel se pak podle ní nelze dost dobře orientovat.

V samotném závěru této recenze si musím povzdechnout, jaká je škoda, že do hry nebyly začleněny nějaké další prvky, které by ji patřičně oživily. Takhle budete neustále plnit jeden a ten samý úkol – ničit Borgy, což se po chvíli stane dosti repetitivní záležitostí. Ani z hlediska technického zpracování to není nijak slavné. Grafická stránka hry vlastně ničím nezaujme a chybí dokonce i onen typický StarTrekovský design herních menu apod. Přesto ale, než se vám poprvé podaří vyčistit vesmír od Borgů, vás hra bude docela bavit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

20 %

Hodnocení čtenářů

34 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 37 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz