Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opera Omnia - věda versus politika

aktualizováno 
Na hru o třech barvách skrývá dnešní titul nečekaně hlubokou morální pointu.
60

Opera Omnia

Platforma: Freeware
Výrobce: increpare games

  • Příběh
  • Originální hratelnost
  • Spartanské zpracování
  • Některé úkoly jsou triviální

Stáhnout

Opera Omnia

Herní průmysl stále čeká na svůj ekvivalent Občana Kanea, zatímco den co den konzumuje pravidelnou dávku emocí ve výkrmnách značky Call of Duty. Je dost dobře možné, že neochota velkých konglomerátů typu Activision Blizzard k experimentům vyústí v to, že příští herní revoluce vzejde od nezávislých vývojářů. Zatímco se totiž komerční hry neúspěšně snaží nastavovat zrcadlo reálnému dění, ať už v Modern Warfare 2 či Six Days in Fallujah, freewarovky totéž dělají už delší dobu a s mnohem větším úspěchem. Nedávno jsme tu měli satirický We Want YOU!, a také dnes přichází „hra s přesahem“. Opera Omnia se jako simulátor migrace skupin lidí dotýká stále aktuálního tématu politiky zašticované vědou. Či snad „vědou“?

Sama o sobě má Opera Omnia (v překladu „sebrané spisy“) velmi netradiční hratelnost. Jako akademik budoucnosti máte za úkol přijít s tezí ohledně migrace populace z měst do měst. Máte současná data (ve městě A žije X obyvatel, v sousední osadě B žije Y obyvatel) a máte rovněž data z doby před stovkami let. Také víte, kdy došlo k jakým epidemiím či genocidám. Je ovšem na vás zjišťovat, kdy se kolik lidí kam přesunulo, nehledě na to proč tak činili. To znamená, že na relativně velkém časovém úseku kreslíte čáry přesunů obyvatel z měst do měst a v určitých úsecích tyto přesuny zase utínáte, dokud nedojdete uspokojivému výsledku.

Svým způsobem je tedy Opera Omnia logickou hrou, protože najít správné vyvážení zabere větší než malou kapacitu mozkovny. Je třeba uvažovat pozpátku, stejně jako je třeba brát v potaz minority a jejich roli. Ačkoliv si v počátečních levelech lze vystačit s náhodným kreslením čar, „však ono už to nějak vyjde“, pozdější kola už přicházejí s velmi specifickými požadavky i větším počtem osad. Je to náročné a svým způsobem zběsilé, leč se tato na první pohled suchoparná práce dotýká díky příběhu i vyššího principu morálního.

Opera Omnia

Opera Omnia

V diskuzích mezi dvěma postavami hry, současným vysokým politikem a hráčem ovládaným akademikem, se postupně odhaluje historie fiktivního světa a jeho vnitřní etnické problémy, až nakonec dojde k… Nehodlám spoilovat, protože byť politické dialogy svádějí k jejich přeskakování, příběh je to, co graficky nevábnou Operu Omniu vyzdvihává z útrob „pouze originálního nápadu“ a dodává ji legitimní místo mezi angažovanými hrami. Dává vzpomenout, jak například Třetí říše znásilnila Darwinovy evoluční teorie ku svému prospěchu a nakonec z nich uhnětla holocaust. Videohra, která své hráče přiměje k uvažování nad rolí vědy v politice, je i dnes vzácnější než příslovečná černá labuť – a právě za tento svůj element získává Opera Omnia zdaleka nejvíce bodů.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

29 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Volvo S60 D3 MOMENTUM CZ
Volvo S60 D3 MOMENTUM CZ

r.v. 2011, naj. 91 407 km, diesel
299 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz