Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

  10:47aktualizováno  10:47
Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.
Osada

Osada

Český nezávislý hit Machinarium, vydaný v roce 2009, byl bez přehánění nejzajímavějším domácím počinem od dob první Mafie a prvního Flashpointu. Machinarium uspělo i na cizím písečku, jeho autoři rovněž spolupracovali na filmu Kuky se vrací režiséra Jana Svěráka. Zatímco komerční studia jako Bohemia Interactive či 2K Czech se utápějí v horších klonech svých předchozích her, autoři Machinária z Amanita Design svými dalšími projekty dále prokazují divokou fantazii – jako v interaktivním hudebním klipu Osada.

Jako osobní projekt animátora Václava Blína je Osada de facto pouze interaktivním hudebním klipem. Stažitelný za 35 korun či hratelný v horší kvalitě zdarma v prohlížeči představuje punkový mix českého trampského prostředí s Divokým západem. To celé je doprovázeno hudbou rozličných leč poklidnějších stylů.

Osada

Osada

Interaktivita je přítomná buď lineárně, kdy je pro další postup hudby i obrazu nutno kliknout na jeden prvek scény (není přitom nikdy jasné na který), nebo přímo vytvářením hudby klikáním například na různě vyjící kojoty. Herní element je tedy obsažen spíše v hledání, na co kliknout, aby se posunula animace – nikdy ale ono hledání nesklouzne do nepřehlednosti a přílišné komplikovanosti.

A animace je vůbec nejlepší části Osady. Připomínající to nejlepší z dílny Terryho Gilliama se všemožně morfuje ze scény do scény, je dynamická a především ohromně rozmanitá. Její obsah snad ani nejde jednoduše převést na řádky, už jen aby se neskazily její překvapivé proměny. Tady její obsah paroduje klasickou přestřelku jeden na jednoho, támhle zase její relativní statičnost nechává pít pivo karikatury typických hospodských opilců.

Osada

Osada

Už jen freewarová dostupnost produktu naznačuje, že nepříliš dlouhá Osada je jen takovým vedlejším projektíkem, který si v bouři kreativity udělala Amanita spíše pro radost. Vysoká kvalita Osady, která by se při delší stopáži mohla stáčet do kinosálů a sbírat ceny na zahraničních festivalech, ale ukazuje jak velký potenciál v jejích tvůrcích hřímá. V českém herním rybníce se Amanita stává zdaleka nejvíce progresivním vývojářem na hony daleko a v  konkurenci bohatějších ale vyčpělejších vývojářů zůstává plamínkem naděje na domácí hry se světovou úrovní. 

Ostatně, přesvědčte se sami.

Osada

Osada

Osada

Osada

Autor:

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Další z rubriky

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Najdete na iDNES.cz