Osanta - Santa Usama bin Ladin Claus

  12:00aktualizováno  11:32
Jednoduchá, přesto zábavná. Ano, stačí tyto tři slova a měli byste si udělat jasno o tom, jaká že hra Osanta vlastně je. Ve zkratce: hra je o hromadném ničení Santa Usama Clausů, kteří podnikli hromadný útok na vaši planetu.

Osanta

Platforma: Freeware
Výrobce: Kedamonoware

Stáhnout

Ač jsou Vánoce a doba adventu ještě poměrně daleko, právě s hlavní tématikou současných moderních Vánoc přichází tato hra. Jejím hlavním cílem je zničení co největšího počtu Santa Usamů bin Ladinů Clausů. Přestože tento titul téměř žádnou originalitou a nápadem nepřekypuje, rozhodně není nezajímavý. Autoři evidentně nevěnovali příliš mnoho času k vymýšlení nápadu na novou hru a prostě se podívali na internet, zjistili co je populární a udělali něco podobného. Vznikla tak hra Osanta, která si jako vzor vzala původní Moorhuhn, k tomu přidala špetku pepře, ehm, vlastně soli, a hra s tématem Usámy bin Ladina a kouzelných Santa Klausů byla na světě.

Osanta

Na začátku jsem zmínil, že hra se točí kolem tématu Vánoc, konkrétně kolem postavičky Santa Clause. Určitě jste též si všimli, že mezi toto dvousloví jsem vložil i jméno v poslední době nepoměrně známější a sice Usama bin Ladin. Bádáte-li nad tím, co mají tito dvě zcela odlišné postavy společné, předem říkám, že na žádnou smysluplnou odpověď nejspíše nepřijdete. Skutečně, společného nemají nejspíše nic. To se však autoři hry rozhodli změnit a proto sloučili obě postavičky tak nějak pokoutně do sebe. Povedlo se jim to? To je spíše věcí vkusu a na posouzení každého z nás.

Hra obsahuje jedinou obrazovku, kolem které se vše "točí". Hlavním objektem vašeho zájmu budou oni zmiňovaní míšenci (Santa Klaus a Usama bin Ladin), kteří se za stálého povyku zbraní snáší dolů. Každého tedy nejspíše napadne, že dnešním úkolem bude všechny co nejrychleji zničit. K dispozici máte jednu, vlastně dvě, zbraně. Tou první je klasická pistole, která má však velmi malý účinek (jeden výstřel, jeden Santa Usama bin Ladin). Určitě většího zalíbení se tak u vás dočká zbraň hromadného ničení, zbraň těžce "atomová". Ta dokáže jediným výbuchem zničit téměř celou obrazovku a do vašeho skóre tak připsat slušný počet bodů. Stejně jako náboje do pistole, i počet odpálení atomové bomby je omezený a úměrný aktuálnímu počtu.

Osanta

Čas od času se hra dočká zpestření, které se v podobě kouzelně zabalené krabičky snáší k zemi stejně, jako samotní UsámaSantové. Pakliže tuto krabičku sestřelíte, dočkáte se příjemného dárečku (nejčastěji v podobě další munice).

Hra samotná není časově omezené, pouze si musíte dát pozor, aby vám žádný Santa nepřeletěl přes obrazovku až úplně dolů. V tomto případě hra končí a skóre již nezvýšíte.

Grafické zpracování hry je poměrně povedené, grafika sice nepřekvapí, ale ani neurazí. Má poměrně ucelený ráz a dá se říci, že je i docela moderní. Vše je vyvedeno v DirectX, takže se můžete těšit i na povedené grafické efekty a nejrůznější vychytávky. Ale přeci jen, stále je poznat, že autoři hru takříkajíc sfoukli ze stolu dříve, než bylo zdrávo.

Hudba naproti tomu příliš výrazná není, dá se spíše říci, že překypuje sterotypem. Zvukových efektů také moc nenajdeme a když už přeci jen nějaké zazní, nejsou ničím výjimečné.

Na samý závěr této malé recenze vás musím upozornit, že kdo by od Osanta čekal cokoliv většího než klasickou řadovou hru poslední doby, bude zklamán. Přesto se hra může uchytit, kupříkladu na školních počítačích, kde každá větší či menší "blbost" ihned obsadí místní harddisky. Tak tedy do boje, študáci!

Autor:

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz