Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Out of Order - neradostná budoucnost

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:21
Mimo provoz: nenápadně a tak trochu hloupý název. Přesto se pod ním skrývá jedna z nejlepších freeware adventur všech dob. Má skvělý příběh, kvalitní kreslenou grafiku a je setsakramentsky dlouhá. Nechte se také unést!
80

Out of Order

Platforma: Freeware
Výrobce: Hungry Software

Stáhnout

Out of OrderNedá se říci, že by hlavní hrdina adventury Out of Order měl dvakrát štěstí. Z nevinné bouřky zuřící za okny jeho komfortního pokoje se vyklubala rafinovaně nepochopitelná cesta do budoucnosti, která vypadá trochu podobně neradostným vizím George Orwella či katastrofickému světu parádní adventury Normality z roku 1996. Lidé spíše existují než žijí každý ve svém pokoji, tupě čekaje na povolání z vyšších míst. Pravidelně navštěvují jen meetingy, kde jim úlisný hlas vymývá mozky a speciálně pro tento účel vyvinutou hudbou je manipuluje směrem k poslušnosti.

Jediné štěstí našeho hrdiny spočívá v tom, že se v jeho pokoji nachází kromě pracovního nepořádku také zánovní hi-fi věž. Humprecht by byl šťastnější, kdyby si v ní mohl pouštět i více než své jedno jediné cédéčko, ale co se dá dělat. Humprecht si pouští svou vlastní hudbu a jak mu libozvučné tóny pronikají do mozku, uvědomuje si strašlivou skutečnost. I on byl zmanipulován! Hlas linoucí se z obrovských reproduktorů na prvním meetingu, který navštívil, ho přesvědčil, že chce zůstat na pokoji do chvíle, kdy bude povolán za nějakým účelem, že se chce hodiny a hodiny nudit a pouze v případě potřeby plnit příkazy neznámého pána.

Out of OrderKoho by takové zjištění nenaštvalo? Nemůže samozřejmě následovat nic jiného než snaha vypátrat, kdo či co za vším stojí. Postupem času Humprecht objeví chlapíka vydávajícího undergroundový časopis a pomalu ale jistě začne rozplétat řetězec machinací velkých společností a odhalovat strašlivé věci, které se za ním skrývají…

Out of Order je jednou z nejlepších freeware adventur všech dob. Nabízí prostředí a styl hraní ne nepodobný klasice Normality, přestože je narozdíl od ní pouze 2D klikačkou. Ale atmosféra k dokonalosti dovedeného represivního režimu budoucnosti spolu s řadou vtipných situací a glos je přesnou kopií gremlinovského hitu: a také přesně tím, co hráče napne, zaujme, pobaví, ale zároveň donutí k zamyšlení.

Příběh a atmosféra – to je to, co je na každé adventuře nejdůležitější. Out of Order v nich exceluje – je ale dokonalá i v ostatních důležitých prvcích? Těžko lze říci že ne. Chvalozpěvy je možné pět kupříkladu na interface, který kopíruje VGA konverze prvních her od Sierry: pravým tlačítkem myši se mění akce (jdi / prozkoumej / seber / použij / mluv), Out of Orderlevým se pak provádějí, chytře vyřešená je i práce s invetářem – ten se vyvolává stiskem mezerníku, následně si hráč vybere předmět, dalším stiskem mezerníku invetář zavře a použije předmět na libovolný aktivní bod na obrazovce.

Těžko lze mít nějaké výhrady k hudbě a zvukům, které se v průběhu hraní ozývají, jediné, kde Out of Order ztrácí, je tak grafika. Ne že by byla kdovíjak ošklivá, ale v porovnání s excelentním zbytkem hry je přeci jen slabší. Je kreslená, ale k dokonalosti Ignáce, flashovek od Enteronu či remaků sierráckých her od Tierry má daleko.

Kdyby se na Plných hrách hodnotilo, pohybovalo by se výsledné skóre Out of Order v nejvyšší desítce procentové stupnice. Alespoň trochu adventure-pozitivní hráče tento titul prostě musí chytit a pokud ne – jak by řekl Andrej Anastasov – nepomůže jim už ani deset nadržených Amazonek… i když, kdo ví…

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz