Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Outland 17: Void Of Liberty je variace na slavnou tahovku X-COM

  14:00aktualizováno  14:00
Tahová strategie v duchu slavného X-COMu Outland 17 kombinuje dva na první pohled neslučitelné žánry. Historické pozadí amerického boje za nezávislost a futuristické sci-fi. Jak se střílí z laserových mušket, nikde jinde nezjistíte.
80

Outland 17: Void Of Liberty

Platforma: Freeware
Výrobce: Grenade Tree Games

  • zajímavé propojení historie a sci-fi
  • slušná grafika
  • podařená kopie X-COMu
  • nepochopitelný systém sektorů
  • nefér chování hry (často vám do zad pošle nepřátelské posily)

Stáhnout

Outland 17: Void Of Liberty | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Outland 17: Void Of Liberty

Po obrovském komerčním i kritickém úspěchu obnovené série X-COM není žádným divem, že se na herní scéně objevují nové tituly, které se snaží jít ve šlépějích této skvělé tahové strategie. To je i případ Outlandu 17. Ačkoliv je na hře zřejmé, že je primárně vyvíjena pro dotyková a přenosná zařízení, její obsahově velmi rozsáhlé demo si můžeme vyzkoušet i na PC.

Outland 17: Void Of Liberty

V Outlandu 17 se veškeré dění a válčení dá rozdělit na několik spolu propojených herních prvků. V jednom obsazujete nové planety, pátráte po hvězdných sektorech a hledáte nové bojové mise. V tom dalším zkoumáte nové vybavení a nakládáte na své vojáky další a lepší brnění a zbraně. No a v tom posledním jde o to natřít to protivníkům na bitevním poli. Prostě klasika.

Outland 17: Void Of Liberty

Outland 17 se odehrává v tak trochu podivném alternativním vesmíru, kdy sice na jednu stranu létáte s vesmírným křižníkem z planety na planetu, ale nějakých futuristických zbraní se nedočkáte. Místo toho střílíte z mušket a vaši svěřenci na sobě mají oblečky jako z osmnáctého století. Hra totiž kombinuje sci-fi žánr s některými reáliemi americké občanské války. Je to zvláštní, ale originální nápad a nakonec je třeba přiznat, že baví.

Outland 17: Void Of Liberty

O taktické bitvy tady jde především, a tak se na ně podíváme důkladněji. V souladu se standardy tohoto žánru mají vaši vojáci různorodá povolání, která jim dovolují vykonávat určité akce. Sniper je přesný s puškou (nedávejte mu kulomet) a dokáže nepříteli uštědřit vysoké zranění a kritický zásah, ale to ho stojí jedno kolo. Expert na demolice se soustředí na házení bomb a šrapnelových granátů a třeba voják s brokovnicí může obětovat svoje akční body za zvýšení odolnosti.

Outland 17: Void Of Liberty

Nepřátel bývá více než vašich vlastních sil a také mají mnohem vyšší počet životů. Mnohdy vás hra překvapí i tím, že vám v animaci nasměruje několik protivníků za záda. Většinou bojujete se soldáty z cizích frakcí a ti stejně jako vy oplývají slušnou zásobou výbušnin a jejich muška také není k zahození. Obtížnost je tedy dost vysoká.

Outland 17: Void Of Liberty

Bohužel je to dáno i jedním nepochopitelným herním principem. Jde o to, že herní plocha je rozdělena na několik menších sektorů. Na tom prvním stojíte vy a na tom posledním vaši protivníci, přičemž přejít z jednoho do druhého lze jen středem bojového pole a navíc to stojí všechny akční body.

Když tedy chcete vyslat člověka řekněme s mečem, musí se zastavit pokaždé, když chce dojít blíže k nepříteli a přejít z jednoho sektoru do druhého. Díky tomu jsou některá povolání (třeba právě specialista pro boj na blízko) naprosto nepoužitelná, protože než doběhnete k protivníkovi, uběhnou tři kola, během kterých do vás pálí.

Outland 17: Void Of Liberty

Na herní styl Outlandu 17 je třeba si zvyknout a některá rozhodnutí autorů zkrátka bez výhrad přijmout. Celkem slušná grafika a prezentace vůbec dává znamení, že to se hrou myslí vážně a propojení historického zázemí a sci-fi je rozhodně neokoukané. Takže rozhodně palec nahoru.

Na stránce Game Joltu si můžete stáhnout i verzi pro Mac OS X.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

57 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 4 čtenářů

Témata: UFO

Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Další z rubriky

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz