Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Outlaw These – pistolník s kolty proklatě nízko

  12:00aktualizováno  1. června 8:50
I přesto, že téma Divokého západu je hodně atraktivní a oblíbené, vzniká opravdové minimum počítačových her, jež by nám přiblížily dobu kovbojů, indiánů a jejich neustálé potyčky. Máte-li v lásce romány Karla Maye a prostředí westernů, čtěte dále.

Outlaw These

Platforma: Freeware
Výrobce: Hiroki Araya

Stáhnout

Outlaw TheseFilmových snímků z prostředí Divokého západu vzniklo v minulosti již nespočetně a nutno podotknout, že ne všechny štáby, které dané filmy natáčely, pocházely z míst, kde se prérie a pampy skutečně nacházely, tedy z Ameriky. Pro příklad nemusíme chodit daleko a stačí vzpomenout na Brdečkova Limonádového Joa. Jistou analogii s touto věcí lze vidět ve hrách, protože dnešní hra, Outlaw These, pochází, světe div se, z Japonska. Nu což, někdo má asi rád asijské komediální westerny v čele s Tenkrát na východě. Řečeno slovy klasika, proti gustu žádný dišputát.

Už samotný fakt, že celá hra s námi komunikuje pouze v japonštině vám asi přinese menší trauma. Sice není natolik složitá, aby se její princip nedal stručně popsat, ale rozhodně bych uvítal, kdybych si mohl pročíst přiložený manuál v HTML podobě, protože vše by bylo podstatně snazší. Většinu věcí ve hře tedy zpočátku budete zkoušet metodou pokus / omyl.Takže s chutí do toho a půl je hotovo.

Outlaw TheseJiž při spuštění vám hra vysvětlí ovládání, které je poměrně jednoduché – vedle kurzorových šipek využijete dvě klávesy z alfanumerické části klávesnice, defaultně je to X a Y, přičemž jedním z nich střílíte a druhým máte možnost zaaretovat pozici vašeho hrdiny na místě a pak budete otáčet pouze zaměřovačem a vybírat si směr, kterým chcete vystřelit.

Ihned po startu hry se ocitnete v pěkně provedeném westernovém městečku, v němž máte několik důležitých staveb, jako je třeba šerif, bar, kostel, obchod se zbraněmi aj. Všechny tyto lokace můžete kdykoliv navštívit a v nich pak provádět další interakce (v baru si lze vsadit a vyhrát tak nějaké peníze, v obchodě se zbraněmi si lze nakoupit nové pušky atd.). Outlaw TheseVstup do každé budovy je označen červenou šipkou, která vám zlehčuje orientaci.

Nejdůležitější je však akční složka, výše popsané městečko je to jaksi navíc a octnete se v něm vždy, pokud budete zabiti. Jestliže se tedy z první obrazovky vydáte směrem doleva, před sebou spatříte osm aktuálně hledaných zločinců, po jejich stopách se můžete průběžně vydat. Začít ale musíte od toho nejlehčího a postupně se propracovat k dalším. Ale rozhodně nečekejte, že to bude procházka růžovým sadem, neboť každý z osmi banditů má velkou partu nohsledů, kteří vám, než najdete jejich šéfa, pořádně pocuchají nervy. Ale co, nábojů máte neomezený počet, takže se ničeho neobávejte a pusťte se po hlavě do akce.

Outlaw TheseKe zpracování hry nemám nějakých větších připomínek a celkově vzato se mi poměrně líbí. Grafická stránka je opravdu povedená, prostředí rozmanitá a nepřátel je tu mnoho. Stylová hudba už potom jenom perfektně dotváří atmosféru a výsledný dojem ze hry. Snad jedinou poznámku bych si dovolil k střelám, vylétávajícím ze zbraní. Ty jsou jaksi moc futuristické a za jejich použití by se nemusel stydět ani George Lucas v Hvězdných válkách, nebo jste už někdy viděli kovboje, z jehož koltu vycházejí střely jako z blasteru v Quakovi? Já tedy ne. Zatím…

Blížíme se ke konci a nastal čas si vše zesumarizovat. Outlaw These je hodně povedená a netradiční hra s pěkným zpracováním, dobrou hratelností a totálně uživatelsky nepřívětivým jazykem (umí někdo z vás japonsky?), díky němuž vám pravděpodobně zůstane mnoho zákoutí hry skrytých. Velikost hry není nijak závratná, takže si ji mohou dopřát i modemisté. Přeji příjemnou zábavu.

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz