Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OverLoad - nebeský klon Zumy

  12:00aktualizováno  2:50
Znáte Zumu? Dnes se na tento logický rychlík podíváme očiam studentů Digipenu. Očekávejte trojrozměrné zpracování, nezbytná komba a odměnu v podobě bonusů. Dokážete zničit všechny kuličky, než dorazí na konec dráhy?
60

Overload

Platforma: Freeware
Výrobce: Digipen

Stáhnout

OverloadPravidelným čtenářům jistě nemusíme představovat herní univerzitu Digipen. Také dnešní hra vzešla ze semestrální práce jejich studentů. Většinou to znamená obstojnou technickou úroveň, nebo alespoň notnou dávku originality či novátorského přístupu k existujícím herním mechanismům. Bohužel ani jedna z těchto složek se v Overload nenachází, přesto ji neodsuzujme k smrti hned od počátku.

První věcí, která vás po spuštění zarazí, je nepříliš dobře vyvedené menu, které hýří nápisy jako z Wordu. Podobné křiklavé a prohnuté slogany nejsou vhodné pro dokumenty a už vůbec ne do podobné hry. Dalším nešťastným krokem bylo zasazení pozadí do nebeských prostředí. Na pozadí se objevuje vesmír či obloha, což nepůsobí právě dobrým dojmem, spíše vyvolávají pocity jako u mořské nemoci a hůře se pak soustředí na samotný cíl hry.

OverloadA o čem vlastně Overload je? Nečekejte zázraky, vlastně jde o další z dlouhé řádky her typu Zuma, tak populárních díky svým flashovým variacím. Pokud jste si zahráli loňskou vánoční Loco Christmas Edition, budete rychle v obraze. Zatímco zde jsme se však dočkali pěkně zpracovaného vláčku, Overload se vrací k úplným základům konceptu. Na ploše tak vidíte jakési různě stočené vlákno, jež symbolizuje trať, po které putuje zástup kuliček. Vaším úkolem je celou řadu vyrušit dřív, než dosáhne jejího konce. Na počátku se bude tento úkol jevit velmi obtížný, obzvláště díky 3D zpracování, kdy kuličky střílíte na velkou vzdálenost. Pokud jste však dostatečně rychlí, budete postupovat kupředu, protože náhodné generování kuliček zase příliš náhodné není a povětšinou vám pod ruku přijde ta s vytouženou barvou. Navíc lze kuličky ve zbrani vyměňovat, takže úspěch závisí hlavně na přesné mušce a sžití s ovládáním.

OverloadTrojrozměrné zpracování sice umožňuje přibližování, ale nenabízí další výhodu. Ostatní grafika je zastaralá, hře by více prospěl klasický 2D kabátek s vlastní tváří. Takto Overload připomíná spíše technologické demo bez jakéhokoliv konceptu. Na počátku kritizovaný interface vás překvapí i po zvukové stránce. Uživatelé Windows hravě poznají různé systémové zvuky, což mi připadne stokrát horší, než ticho a tisíckrát horší, než použití klasických MIDI zvuků z nějaké volně šiřitelné galerie.

Dost však bylo kritiky, Overload má i své pozitivní stránky. Stejně jako všem hrám na principu Zumy mu nechybí velká dávka chytlavosti, máte možnost vytvářet comba vyrušením delších řetězců, při rychlém klikání pak můžete využívat různé bonusy. Nechybí ani více variant hraní a multiplayer, celkově však stále překáží slabší technická stránka.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

38 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz