Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OverLoad - nebeský klon Zumy

  12:00aktualizováno  2:50
Znáte Zumu? Dnes se na tento logický rychlík podíváme očiam studentů Digipenu. Očekávejte trojrozměrné zpracování, nezbytná komba a odměnu v podobě bonusů. Dokážete zničit všechny kuličky, než dorazí na konec dráhy?
60

Overload

Platforma: Freeware
Výrobce: Digipen

Stáhnout

OverloadPravidelným čtenářům jistě nemusíme představovat herní univerzitu Digipen. Také dnešní hra vzešla ze semestrální práce jejich studentů. Většinou to znamená obstojnou technickou úroveň, nebo alespoň notnou dávku originality či novátorského přístupu k existujícím herním mechanismům. Bohužel ani jedna z těchto složek se v Overload nenachází, přesto ji neodsuzujme k smrti hned od počátku.

První věcí, která vás po spuštění zarazí, je nepříliš dobře vyvedené menu, které hýří nápisy jako z Wordu. Podobné křiklavé a prohnuté slogany nejsou vhodné pro dokumenty a už vůbec ne do podobné hry. Dalším nešťastným krokem bylo zasazení pozadí do nebeských prostředí. Na pozadí se objevuje vesmír či obloha, což nepůsobí právě dobrým dojmem, spíše vyvolávají pocity jako u mořské nemoci a hůře se pak soustředí na samotný cíl hry.

OverloadA o čem vlastně Overload je? Nečekejte zázraky, vlastně jde o další z dlouhé řádky her typu Zuma, tak populárních díky svým flashovým variacím. Pokud jste si zahráli loňskou vánoční Loco Christmas Edition, budete rychle v obraze. Zatímco zde jsme se však dočkali pěkně zpracovaného vláčku, Overload se vrací k úplným základům konceptu. Na ploše tak vidíte jakési různě stočené vlákno, jež symbolizuje trať, po které putuje zástup kuliček. Vaším úkolem je celou řadu vyrušit dřív, než dosáhne jejího konce. Na počátku se bude tento úkol jevit velmi obtížný, obzvláště díky 3D zpracování, kdy kuličky střílíte na velkou vzdálenost. Pokud jste však dostatečně rychlí, budete postupovat kupředu, protože náhodné generování kuliček zase příliš náhodné není a povětšinou vám pod ruku přijde ta s vytouženou barvou. Navíc lze kuličky ve zbrani vyměňovat, takže úspěch závisí hlavně na přesné mušce a sžití s ovládáním.

OverloadTrojrozměrné zpracování sice umožňuje přibližování, ale nenabízí další výhodu. Ostatní grafika je zastaralá, hře by více prospěl klasický 2D kabátek s vlastní tváří. Takto Overload připomíná spíše technologické demo bez jakéhokoliv konceptu. Na počátku kritizovaný interface vás překvapí i po zvukové stránce. Uživatelé Windows hravě poznají různé systémové zvuky, což mi připadne stokrát horší, než ticho a tisíckrát horší, než použití klasických MIDI zvuků z nějaké volně šiřitelné galerie.

Dost však bylo kritiky, Overload má i své pozitivní stránky. Stejně jako všem hrám na principu Zumy mu nechybí velká dávka chytlavosti, máte možnost vytvářet comba vyrušením delších řetězců, při rychlém klikání pak můžete využívat různé bonusy. Nechybí ani více variant hraní a multiplayer, celkově však stále překáží slabší technická stránka.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

38 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz