Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

oXo - piškvorky trochu jinak

  12:00aktualizováno  3. listopadu 7:16
Kolečka a křížky z piškvorek zná asi každý. Řady o stejných znacích ovšem jsou tvořit i s trochu pozměněnými pravidly. Jak by asi vypadaly piškvorky, kde můžete hýbat se soupeřovými znaky, na to vám odpoví tato hra.
60

oXo

Platforma: Freeware
Výrobce: Fanotherpg [FG]

Stáhnout

RorsarchPo prvním náhledu na projekt oXo jsem si automaticky myslela, že se jedná o jednoduchou hru ve stylu Piškvorek, jaké ale bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že normálně známá pravidla zde prostě nefungují a každý, kdo si tento originální projekt stáhne, budete se muset přizpůsobit zcela novým.

Zda vás bude tato variace bavit víc než originál, v němž se tvůrci jen opravdu zběžně shlédli, to již nechám na vás. oXo je také tahovou hrou, tedy hrou na kola, kde se postupně střídají dva hrRorsarcháči. Při této příležitosti je třeba bohužel připomenout jednu z největších slabin projektu a sice absenci umělé inteligence.

Pokud ovšem máte po ruce nějakého vášnivého hráče, nemusíte tento problém vůbec řešit. Pak si jen na plno vychutnáte trochu zajímavou hru, která se odehrává v poli rozčleněném na 5x5 políček, přičemž vás budou hlavně zajímat dvě vertikální a dvě horizontální řady na všech čtyřech okrajích. Pouze na těchto čtverečcích postavených přímo na okraji herní plochy je možno pokládat nové symboly a také hýbat s těmi již položenými. Co se symbolů týče, opět se setkáváme s klasikou, tedy kolečko a křížek. Začínáte tím, že samozřejmě na okraj položíte svůj symbol, přičemž vybrat si musíte volné políčko, po položení váš täh nekončí a ať chcete či ne, bude po vás vyžadováno posunutí a to vždy pouze roRorsarchvně a až k další hraně, což znamená maximálně tři rozsvícené možnosti, na něž stačí jen kliknout a dílo je dokonáno. Druhý hráč již může lépe využít i druhou možnost herní plochy a sice tu, kdy nemusíte během svého kola pokládat žádný nový znak. V takovém případě vyberete jakýkoliv znak, který již na ploše je (a to znamená jak váš, tak i protivníkův) a stejně jako s novým s ním pohnete do některého ze tří nabízených možností. Pokud se již v místě nachází jiné políčko, dojde k jeho posunutí, což dává postup zcela novým strategiím. Ne vždy je totiž výhra zajištěná tím, že na pole posázíte co možná nejvíce vlastních znaků. I když je cílem skutečně vytvořit řadu o pěti stejných symbolech, stejně důležité je se soustředit i na to, abyste podobnou akci překazili svému protivníkovi, k čemuž máte nyní opravdu rozsáhlé způsoby.

Jasná nevýhoda oXo je, že její papírová či chcete-li školní verze prostě nepřichází v úvahu. Pokud se tedy chcete vyhnout nepříjemnému gumování, prostě se jeho hraní oddávejte dokud to půjde jen doma na svém PC. Ovšem budete muset přivřít oči nad jednoduchým zpracováním.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

0 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 7 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....Najdete na iDNES.cz