Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

oXo - piškvorky trochu jinak

  12:00aktualizováno  3. listopadu 7:16
Kolečka a křížky z piškvorek zná asi každý. Řady o stejných znacích ovšem jsou tvořit i s trochu pozměněnými pravidly. Jak by asi vypadaly piškvorky, kde můžete hýbat se soupeřovými znaky, na to vám odpoví tato hra.
60

oXo

Platforma: Freeware
Výrobce: Fanotherpg [FG]

Stáhnout

RorsarchPo prvním náhledu na projekt oXo jsem si automaticky myslela, že se jedná o jednoduchou hru ve stylu Piškvorek, jaké ale bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že normálně známá pravidla zde prostě nefungují a každý, kdo si tento originální projekt stáhne, budete se muset přizpůsobit zcela novým.

Zda vás bude tato variace bavit víc než originál, v němž se tvůrci jen opravdu zběžně shlédli, to již nechám na vás. oXo je také tahovou hrou, tedy hrou na kola, kde se postupně střídají dva hrRorsarcháči. Při této příležitosti je třeba bohužel připomenout jednu z největších slabin projektu a sice absenci umělé inteligence.

Pokud ovšem máte po ruce nějakého vášnivého hráče, nemusíte tento problém vůbec řešit. Pak si jen na plno vychutnáte trochu zajímavou hru, která se odehrává v poli rozčleněném na 5x5 políček, přičemž vás budou hlavně zajímat dvě vertikální a dvě horizontální řady na všech čtyřech okrajích. Pouze na těchto čtverečcích postavených přímo na okraji herní plochy je možno pokládat nové symboly a také hýbat s těmi již položenými. Co se symbolů týče, opět se setkáváme s klasikou, tedy kolečko a křížek. Začínáte tím, že samozřejmě na okraj položíte svůj symbol, přičemž vybrat si musíte volné políčko, po položení váš täh nekončí a ať chcete či ne, bude po vás vyžadováno posunutí a to vždy pouze roRorsarchvně a až k další hraně, což znamená maximálně tři rozsvícené možnosti, na něž stačí jen kliknout a dílo je dokonáno. Druhý hráč již může lépe využít i druhou možnost herní plochy a sice tu, kdy nemusíte během svého kola pokládat žádný nový znak. V takovém případě vyberete jakýkoliv znak, který již na ploše je (a to znamená jak váš, tak i protivníkův) a stejně jako s novým s ním pohnete do některého ze tří nabízených možností. Pokud se již v místě nachází jiné políčko, dojde k jeho posunutí, což dává postup zcela novým strategiím. Ne vždy je totiž výhra zajištěná tím, že na pole posázíte co možná nejvíce vlastních znaků. I když je cílem skutečně vytvořit řadu o pěti stejných symbolech, stejně důležité je se soustředit i na to, abyste podobnou akci překazili svému protivníkovi, k čemuž máte nyní opravdu rozsáhlé způsoby.

Jasná nevýhoda oXo je, že její papírová či chcete-li školní verze prostě nepřichází v úvahu. Pokud se tedy chcete vyhnout nepříjemnému gumování, prostě se jeho hraní oddávejte dokud to půjde jen doma na svém PC. Ovšem budete muset přivřít oči nad jednoduchým zpracováním.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

0 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 7 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz