Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ozzie and the Quantum Playwright – plnohodnotná adventura

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:37
Ozzie and the Quantum Playwright je klasická adventura, stylem, ovládáním, ale i svou kvalitou se podobá těm komerčním od LucasArts (jako série Monkey Island, Sam and Max nebo třeba Full Throttle). Nabízí skvělý příběh nabitý humorem a spoustou hádanek, které k adventurám patří.
80

Ozzie and the Quantum Playwright

Platforma: Freeware
Výrobce: Dean Sullivan

Stáhnout

OzzieOzzie and the Quantum Playwright je klasická adventura, stylem, ovládáním, ale i svou kvalitou se podobá těm komerčním od LucasArts (jako série Monkey Island, Sam and Max nebo třeba Full Throttle). Nabízí skvělý příběh nabitý humorem a spoustou hádanek, které k adventurám patří.

Hra začíná intrem v kanceláři ředitele Ozzieho školy, kde je řediteli vysvětleno, že došly výsledky srovnávacích testů, ze kterých vyšlo najevo, že se jeho škola propadla ze 7. místa na místo 76. A to jen a jen proto, že škole chybí "quantum playwright" (ať je to, co je to). Ředitel ale nehodlá svou vydobytou příčku opustit a rozhodne ztracenou prestiž získat nazpět a to jednoduše tak, že QP postaví přímo na střeše školního divadla. OzzieVy, jako Ozzie – student školy, tomu musíte zabránit, protože jinak by vaše milá, která právě divadelní obor studuje, byla nucena přestoupit na jinou školu a to je pro vás pochopitelně zcela nepřípustné.

Hra je podávána s humorem a nadhledem. Při jejím vzniku si její autoři určitě uvědomovali, že staví na základech komerčních titulů a proto svojí hru nepojali úplně vážně, i když v počátcích bylo zamýšleno vydat ji jako komerční titul. A právě toto pojetí hře ještě více přidává na humoru, který si během hraní určitě budete vychutnávat plnými doušky. To, že se její tvůrci odpíchli od komerčních titulů LucasArts dokazuje už to, že ve hře jsou na tyto hry odkazy. Ať už slovní narážky nebo plakáty na stěnách. Na Ozzieho tričku je dokonce králík ze hry Sam & Max.Ale nebojte, ani příběh ani hádanky nebo řešení na nich nestaví, takže hru si můžete užít i bez znalosti těchto adventur.

OzzieGrafika hry je sice plně ve 2D, ale to jí určitě neubírá ani na hratelnosti, ani na roztomilosti. Animované sprity jsou stylizované do karikatur. Mají nepoměrně velké nohy vůči tělu, úzký pas, pohodlné oblečení a detailně propracované obličeje s animovanou mimikou, která hře přidává na příjemném pocitu z hraní. Pozadí (také zpracovaná jen ve dvou dimenzích) jsou přehledná, bez zbytečných detailů, které by jen stěžovali v prostředí. Řekl bych, že s grafikou je hra asi tak na úrovni Horkého léta (mno… i když to má asi určitě lepší pozadí…). Během hraní vám hra nabídne pohodovou hru na kytaru. Hudba není nijak divoká a odpovídá tak celkově klidnému tempu hry. Bohužel hudbou ale zvuky hry prakticky končí. Dialogy namluvené pochopitelně nejsou a zvukových efektů jako takových je ve hře po málu.

OzzieK ovládání hry vám bohatě postačí myš. Levým myšítkem chodíte a pokud budete chtít například promluvit s jinou postavou nebo něco použít, prozkoumat a tak, stačí kliknout pravým a z nabídky dostupných akcí (které jsou znázorněny i graficky) si jednoduše vybrat. Objekty, které jsou nějakým způsobem dostupné interakce jsou zvýrazněny zčervenáním kurzoru poté, co ně najedete. Takže klasické adventurovské ovládání. Nic složitého. Jen ho trochu kazí fakt, že Ozzie často proběhne celou mapu tam a zpět, než si najde cestu k místu, kam jste ho poslali. A to i pokud to měl ze svého původního místa pár centimetrů.

Ozzie and the Quantum Playwright je freewarová adventura dosahující kvalit svých komerčních kolegů. S vynikající grafikou, jednoduchým, intuitivním ovládáním a příběhem, který vám vydrží na nejeden večer hraní. Takže těch 60MB za to opravdu stojí.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

69 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz