Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

P.B.Pong - klasika v novém hávu

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:52
Hra Pong existuje již bezmála 40 let. I po takové době si dokáže najít nové příznivce, kteří jí podlehnou. A máte-li tuto hru rádi, neměl by vám uniknout povedený remake od českých autorů s názvem P.B.Pong.
80

P.B.Pong

Platforma: Freeware
Výrobce: Flash Software

Stáhnout

P. B. PongBude tomu bezmála rok a půl od doby, kdy vyšla původní česká logická hra jménem Criss Cross, která se v mnoha ohledech podobala známému Scrabble, a za její tvorbou stál v té době zatím neznámý olomoucký tým Flash Software. Jelikož hra byla velmi dobře hráči přijata, začali autoři nedlouho po jejím vydání připravovat druhé pokračování. To sice ještě nevyšlo, ale Flash Software se rozhodli zpříjemnit čekání vypuštěním několika malých reklamních her, propagujících právě tento jimi vyvíjený titul. A na několika následujících řádcích se můžete dozvědět, jak vypadá první z těchto mini her.

P.B.Pong by se dal označit mnoha přívlastky – netradiční, neotřelý a s trochou nadsázky o něm lze také prohlásit, že je revoluční. Za svůj život jsem hrál desítky ba možná stovky her tohoto typu a mezi nimi jsem našel jen několik, o kterých by se dalo říci, že se vymykaly normálu a obohatily původní koncept hry o nějaké nové prvky. O to více jsem potěšen tím, že právě P.B.Pong se řadí k tomu malému množství her, které dokážou trošku rozdmýchat dnešní jinak uhasínající slávu her touto tématikou.

P. B. PongIhned po spuštění a zhlédnutí krátkého intra, dá-li se to tak nazvat, se ocitnete v menu. Zde můžete nastavit všechny prvky, jež ovlivňují vlastní hru – třeba počet hráčů, hustotu písmen (viz dále) nebo dokonce rychlost míčku či inteligenci soupeře. Mimo jiné tu najdete odskok na nastavení hudby a zvuků a také na informace o hře. Před hrou samotnou vám ale doporučuji přečíst přiložený readme soubor, protože jinak byste mohli se hrou míti trošku potíže.

Právě ona netradičnost této hry tkví v tom, že na obrazovce máte zobrazeny dvě pálky – jedna vaše, jedna soupeře – pomocí kterých se snažíte uhrát body tak, abyste dosáhli vítězného skóre a porazili tak soupeře. Avšak tou největší inovací jsou písmenka abecedy, plující středem obrazovky po celou doby hry. Ty totiž musíte srážet míčkem a vytvářet z nich různá dvou až pětipísmenná slova, za něž dostanete určitý bonus, jehož získání bývalo v těchto hrách spíše  otázkou štěstěny. Zasažená písmena se skládají do předem vyznačených pozic pod sebe. Vy nemůžete určit, kam se písmeno uloží, pouze můžete ve vhodném okamžiku obsah pozic stisknutím některého z tlačítek myši vyprázdnit. Zhodnocení, zda je přínosem to, že když zasáhnete nějaké písmeno, které se vám nebo soupeři do skládaného slova nehodí, musíte začít skládat od začátku, to nechám na každém z vás. P. B. PongStejně jako to, že nelze vytvořit slovo, které obsahuje písmena, jež jsou použita ve slově kratším – například nikdy nemůže vzniknout slovo „seno“, neboť to už obsahuje zájmeno „se“, které se počítá. Pokud tedy chcete vytvářet slova delší, musíte vzít v potaz, že v něm nesmí být obsažena počáteční písmena, která samotná mají nějaký význam.

Jelikož na hru není žádný časový limit, je možné svévolně taktizovat, protože když nezachytíte míček a soupeř získá bod, automaticky potom rozehráváte vy a nový míček je připraven na vaší pálce a vy si tak můžete vyhlédnout písmenko, které se vám do skládaného slova hodí. Za obětování pár bodů ve prospěch soupeře to někdy stojí. Tato metoda je možná využitelná při hraní s počítačem, ale se budete chtít utkat společně s někým u jednoho pc, asi byste moc neuspěli, neboť váš protihráč by asi nevydržel čekat a ručně by vám vysvětlil, že u musíte začít :o).

Zpracování hry je poměrně na úrovni, na grafiku radost pohledět, zvuky a hudba také budou lahodit vašemu uchu. Co dodat? P.B.Pong je hrou, při níž se budete skvěle bavit, zvláště při souboji s reálným protivníkem, protože taková hra je pak zajímavější. Přeji pevné nervy, rychlou ruku a správná písmena!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz