Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pac32k – ať žijí remaky!

  12:00aktualizováno  21. září 8:02
Pokud bychom měli spočítat všechny remaky legendárního PacMana, došli bychom, podle mého názoru, k překvapivě vysokému číslu. A aby jich nebylo málo, přinášíme vám další povedený klon. Čím je ten dnešní zajímavý? Jeho velikost je pouhých 32 kB...

Pac32k

Platforma: Freeware
Výrobce: Crew 99

Stáhnout

Pac32kStále častěji pozoruji, že vymyslet novou a originální hru je v dnešní době obrovský kumšt, který se povede málokomu. Aby si vývojáři nemuseli tolik namáhat mozky a mohli se věnovat, ehm, bohulibějším činnostem, často se uchylují k nejrůznějším ústupkům, jako třeba že se vrhají na tvorbu remaků. Jedním z takových „línějších“ týmů je i demogrupa Crew99. Ti se rozhodli předělat jednu z nejstarších her vůbec, legendárního PacMana. Jak se jim to povedlo? To se dozvíte záhy v naší recenzi.

Po stažení opravdu malého archivu se hrou, který má pouhých 32 kB, a následném rozbalení a nutném spuštění na vás vybafne otázka, zdali chcete hru spustit v okně či ve fullscreenu. Učiňte jak je libo a kochejte se – uvítá vás totiž tabulka nejlepších hráčů, jež je provedena v perfektním retro-demo stylu – po obrazovce vám létá efektní oheň, který za sebou zanechává dlouhou stopu, a na pozadí zní výborná hudba připomínající časy minulé, dobu stařičkých Amig nebo Commodorů. Nějaké menu byste tu hledali marně, stačí stisknout ENTER a hrajete.

Pokud byste čekali, že do 32 kB těžko nacpat nějaké novinky, budete asi mile překvapeni. Sice se nejedná o nějaké zásadní změny v principu, ale je tu jedna nová věc, která jistě trochu oživí hratelnost. Ale o tom až za chvíli. Průběh hry se dá nazvat víceméně standardním, neboť opět ovládáte pohlednou žlutou nenasytnou kouli, jejímž úkolem je požírat menší kuličky, za jejichž pozření jste bodově ohodnoceni. Přitom se musíte vyhýbat několika duchům, kteří si na vás dělají zálusk a jakmile dojde k jakémukoliv kontaktu mezi nimi a vámi, jeden z vašich životů je pryč a vy se musíte celým levelem prožírat znovu. Onou vítanou novinkou je věc, že některé kuličky je třeba pozřít vícekrát a poznáte je tak, že mají jinou barvu, než ostatní (např. zelené dvakrát, červené třikrát).

Pac32kInteligence nepřátel je vcelku na ucházející úrovni, protože na vás neustále dorážejí a nedají vám vůbec pokoj. Opačná situace nastává v případě, že sežerete žlutou velkou kuličku a poté se role obracejí v roli štvanců se ocitají duchové, které můžete pozřít. To už se na vás tak moc nehrnou, ale přímo se vám snaží vyhýbat. Hra obsahuje 7 levelů, což sice na první pohled není mnoho, ale i tak hru jen tak snadno nedokončíte.

Grafikou jsem byl překvapen v dobrém slova smyslu, protože by se za ni nemusely stydět ani hry, jejichž velikost je mnohonásobně vyšší. Na to, jak je hra velká (malá:) musím před autory smeknout. A navíc vezmu-li v potaz, že se jim do hry podařilo dostat vedle úvodní hudby pár zvuků, k tomu není myslím co dodat. Takže jak vidíte, Pac32k je jasnou volbou. Pokud jej stáhnete, rozhodně neuděláte chybu.

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!Najdete na iDNES.cz