Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PacIn:Nermessova Pomsta - dočkali jsme se

aktualizováno 
Nevíte, co koupit známému k Vánocům? Co takhle českou indie hru PacIn. Po mnoha letech čekání ji tady máme - v plné kráse a za lidovou cenu.
82

PacIn: Nermessova Pomsta

Platforma: Shareware
Výrobce: Fiolasoft

  • adventurní i pacin mód
  • chytlavý příběh
  • rozsáhlé
  • povedená grafická stránka
  • jen placené
  • někteří bossové a jejich obtížnost

PacIn: Nermessova pomsta

Ke hře není k dispozici demo ani jiný stažitelný obsah. Jde o shareware projekt, který můžete zakoupit z oficiálních stránek.

PacIn: Nermessova pomsta

PacIn jsme všichni tak nějak pohřbili, párkrát reinkarnovali, pověsili mu na krk ceduli Duke Nukem:Forever české nezávislé scény a on se i tak vrátil. Celá řada přišlíbených dat vydání nevyšla a některé dokonce o několik let. To ne proto, že bych chtěla PacIn:Nermessova pomsta hned na úvod pomluvit. Spíše abyste si sami dokázali představit, jak silnými porodními bolestmi hra prošla, než se skutečně dostala k nám. Ono když to vezmeme z druhého konce, takto ambiciózní a rozsáhlý projekt, jaký si hned na počátku Fiolasoft načrtl, se v českých amatérských podmínkách jen tak nevidí. A je rozhodně pochválení hodné, že i po tom, co byli mnozí silně skeptičtí, kluci z Fiolasoftu k PacInovi sedli a prostě ho doprogramovali, namluvili a vydali. A rozhodně se nedá říct, že by ho nějak odflákli.

Nejprve si pojďme říct, cože to vlastně ten PacIn je. Jedná se o rasu, ohrožovanou zlým Nermesissem. Ve hře se konkrétně převlékneme zaPacIn: Nermessova pomsta červeného Luzíra, jehož úkolem je zachránit zbylé paciny, kteří byli Nermsissem uneseni. Po celou dobu ho budou stíhat temné síly a arkádové mise budou protkány příběhovými intermezzy podávanými formou vyprávění starce menší družině pacin dítek.

Také samotná hratelnost jde rozdělit do dvou kategorií - jednak jsou to adventurní pasáže. Jednou takovou hned začnete a ve shora viděném světě budete mít za úkol bavit se s místními, plnit rozličné questy a seznamovat se interaktivně s příběhem. Tyto chvíle jsou ale v minoritě v porovnání s pasážema, které připomínají klasického Pacmana - a u toho se také velmi silně inspirovali. U kopie to ale nezůstalo a tak se setkáváme s celou řadou přidaných prvků - teleporty, originální nepřátelé a pak také bonusy. Rozděleny jsou do několika kategorií a objevují se vždy jen na malou chvilku v bedničkách a zajistím vám třeba větší rychlost pohybu, obranný štít - ovšem pozor, mohou i uškodit.

Co mně velmi mile překvapilo, to je důraz na detail a propracované rozhovory. PacIn: Nermessova pomstaJejich literární kvalita byla na velmi dobré úrovni a to samé lze říct i o dabingu. Prakticky každá herní obrazovka je také do nejmenších detailů vymazlená co se gamedesignu týče. Spousta NPC v reálných situacích (pán krmící ptáčky, dva u ohně), důmyslné bludiště, kde není výsledek na první pohled vidět ta jedná správná cesta. A pak je samozřejmě nutné pochválit grafiku, která této detailnosti ještě přidává - stromečky jsou vybarveny do nejmenších detailů, střídající prostředí jsou barevné, nápadité a vždy přinesou nové nepřátele a mnoho dalšího. Zkrátka jsou na tom ty dlouhé měsíce vývoje vidět a výsledek není vůbec špatný!

Abychom ale nebyla přehnaně nadšená a známku, která visí nad recenzí si dokázala nějak obhájit, je nutné podotknout, že na některých místech již bylo znát, že vznikly před řadou let a tomu v některých fázích neodpovídají ani některé grafické prvky. Zároveň si nedovedu představit projít hru jednímPacIn: Nermessova pomsta dechem od začátku do konce - ono se to pacmanování přeci jen okouká a občas vám náladu zkazí i souboje s bossy. Ty jsou vzásadě povedené, místy ovšem frustrující a to obtížností.

A teď k tomu hlavnímu - hra není zdarma. Za měsíce vývoje si autoři řekli, že by si zasloužili 150 Kč za digitální distribuci hry, 300 Kč v případě, že stojíte o krabicovou verzi, která přijde poštou. Při koupi si dobře rozmyslete, jestli vám podobný styl her sedí - ony se dneska už i indie hry začaly vydávat spíše směrem pompézních 3D titulů, což by v případě PacIn:Nermessova Pomsta mohlo vyvolat zklamání. Na odreagování jde ale o výtečný titul a ještě jednou zdůrazňujeme, že čeští autoři odvedli opravdu výbornou práci.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

82 %

Hodnocení čtenářů

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 190 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz