Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PacVenture - PacManův nový život

  12:00aktualizováno  17. prosince 9:31
Kdo by si myslel, že kultovnímu PacManovi už odezněl umíráček, je na omylu. Chechesofti se totiž rozhodli mu dát moderní 3D kabátek a zajímavý příběh, přihodili šest krásně namalovaných levelů, zlé a nebezpečné duchy a vznikla tak hra PacVenture, která patří k tomu nejlepšímu, co se za poslední dobu v herním světě urodilo.

PacVenture

Platforma: Freeware
Výrobce: Chechesoft

Stáhnout

PacVenture

Firmička se zajímavým názvem Chechesoft nám v současnosti přináší asi tisící první variaci na téma PacMan. Kdo by si však myslel, že jméno PacMan už bylo skloňováno v tolika pádech a způsobech, že už do něj nelze přivést žádné inovativní nápady, velice se mýlí. Autoři totiž své "originální" variaci PacMana přidali ještě jeden rozměr, takže s radostí můžete využít všechny výhody a nevýhody, které vám hraní v 3D přináší.

Hned v úvodu hry vás uvítá sice poměrně odbyté intro, nicméně na druhou stranu je také pěkně animované, hezky zvukově doprovázené a nikoho tedy rozhodně neurazí. Možná by neškodila výměna midi zvuků na mp3 (alespoň v tom intru), ale i to se jakž takž přežije, uvědomíme-li si, že pak bychom se kvůli autorským právům nejspíše PacVenture nedočkali vůbec. Příběh hry by se dal v podstatě shrnout jednou větou: typickou lovestory mezi Pacem a slečnou Pacovou překazí zlý Kdosi, který slečnu Pacovou unese na svůj hrad. Vaším úkolem je, jak jinak, slečnu Pacovou osvobodit (ovšem jak se na konci ukáže, vše není tak jasné, jak by se mohlo ze začátku zdát). Cesta za osvobozením vaši milované ovšem nebude zdaleka jednoduchá. Při cestě všemi šesti levely (plus jedním finálovým) budete muset jednak pečlivě posbírat všechny modré kuličky, tak jak je tomu ostatně i v originálním PacManovi, aby se vám otevřel průchod do další úrovně, a jednak se vyhýbat nepřátelským duchům, protože jakýkoliv sebemenší kontakt s nimi pro vás může být osudným.

PacVenture

První, rozjezdový level se odehrává v prostředí typického, zelení nacpaného parčíku a jde v podstatě o lehkou zahřívačku. Po jeho dokončení vás čeká sbírání kuliček zatoulaných na ostrůvcích oddělených hustou sítí silnic, po nichž se prohánějí duchové v autech (zvlášť hezky vypadá vaše postavička při pádu pod kola některého auta). Tady už začíná přituhovat, naštěstí je vám ale k dispozici klávesa Shift, jejíž pomoc oceníte v případě, že se dostanete do sevření dvěma duchy (jak doufám všichni pochopili, po jejím stisknutí mírně poskočíte). Po "silničním" levelu vás pro změnu čeká sluncem prozářený plážový level, kde budete mít to štěstí znovu na chvíli spatřit svou velkou lásku (tzn. slečnu Pacovou:-). Jakmile se vám podaří vysbírat všechny kuličky jak z pláže tak z mola, můžete se vrhnout do víru vln a pokračovat podvodním levelem a ve chřtánu velryby až do strašidelné úrovně (pravdou je, že úroveň až tak strašidelná není, ale obava ze ztráty drahocenných životů vítězí na celé čáře :-). A o finiš se postará level odehrávající se v hradu onoho zlého únosce slečny Pacové. Pokud vám hra šla dosud jako po másle, vězte, že level ve hradu je ten nejvytuhlejší ze všech - haldy duchů, dlouhé, slepé stezky atd. Jako přídavek má pro vás autor po splnění tohoto posledního levelu ještě bonusovou, taktéž hradní úroveň. V ní jde už v podstatě pouze o to, dostat se přes chrliče ohně ke své milované.

PacVenture

Velkým pomocníkem ve hře jsou vám červené kuličky s velkým písmenem "S". Ty totiž způsobují, že si na chvíli prohodíte role se zlými duchy a máte tak na určitou dobu možnost je požírat (obzvlášť to pomůže při sbírání kuliček v blízkosti jam či podobných do čtyřech stran otevřených objektů, z nichž se duchové šinou. Další skvělou věcí je zobrazování zbylých nevysbíraných kuliček v horním rohu obrazovky společně s údajem o počtu vašich zbývajících životů. No a úplně nejlepší je zobrazování hesla na začátku každého nového levelu, takže při ztrátě všech třech životů nemusíte zoufat, ale pouze stačí, abyste v menu hry vybrali položku password a napsali tam heslo té které úrovně (což ale také na druhou stranu může být i nevýhoda v případě, že někdo ve vašem okolí už ona hesla zná, a vám to nedá, abyste se na ně nezeptali.

Po stránce grafické by se PacVenture dal hodnotit jen a jen kladně. Samozřejmě, můžete argumentovat, že hra je ve své podstatě velice jednoduchá, takže co se týče grafiky, nemá se její tvůrce kde vytáhnout, ale pěkná ztvárnění například plážového nebo oceánského levelu si zasluhují pochvalu. Možná bych tvůrci (tvůrcům) vytknul mírnou nedotaženost posledních dvou levelů, na nichž je již znát snaha po brzkém dokončení hry. Ve všech levelech navíc v pozadí vyhrává příjemná, i když tak trochu mozekvymývající midi muzika.

Jak tedy vidíte, i z tak notoricky známé hry jako PacMan se rázem může stát velice příjemná, oddechová freewarovka. Je možná až škoda, že je tak krátká a není tedy problém ji dohrát za bratru jednu či dvě hodiny. Doufejme, že autoři neusnou na vavřínech a brzy nás obšťastní dalším dílem Pacových dobrodružství.

Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz