Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pahoda Tower Defense – nenásilná řežba

aktualizováno 
Můžete hru o masové likvidaci stovek oponentů vytvořit ve verzi pro děti? Jakkoliv to bude znít nechutně, odpověď zní ano.
50

Pahoda Tower Defense

Platforma: Freeware
Výrobce: Julian Hale

  • V pozdější fázi drsnější nepřátelé
  • Nenásilný tower defense
  • Zbytečně průměrné

Stáhnout

pahoda_01Tower defense strategie jsou z nějakého mě ne zcela jasného důvodu ve freeware extrémně populárním žánrem, alespoň tedy mezi vývojáři. Hra je přitom založena pouze na kombinování pár druhů baráků, které svou palbou likvidují nekonečný přísun nepřátel. Čas od času si vyměníte starou věž za novou a tak pořád dokola dokud neprohrajete nebo se nezblázníte.

Vývojáři za ty roky porodili už mnoho variací na tento subžánr, a Pahoda Tower Defense (dále jen PTD) od Juliana Hala je na rozdíl od většiny běžných určená primárně předškolnímu publiku. Ačkoliv zde totiž kosíte nepřátele po desítkách, děje se tak jaksi bez jediné kapky krve, a co je podstatnější, nekosíte nacisty ani mimozemšťany, ale většinou pouze krkavce, slepice a dinosaury...

pahoda_02Neznamená to ale hned, že by PTD byl jednoduchý, právě naopak. Několik her si budete zkoušet stavět obranu ze základních věží než zjistíte, že smysl mají pouze dělostřelecké s plošným útokem. Mezi podpůrné lahůdky pak patří i plamenometná věž dštící nepřátelům do cesty napalm, efektivní laserová věž nebo divná mrazivá věž, jejíž význam jsem nerozklíčoval. Vydržíte-li se hře skutečně dlouho, budete moct vyzkoušet i tajemnou krystalovou věž.

Podle hodnocení je ale jasné, že PTD nedopadl zrovna povzbudivě. Problémem hry ale není infantilita, jako spíše průměrnost. PTD obsahuje různé věže i z nich vyplývající taktiky a po nějaký čas je zábavné ho hrát – ale neobsahuje nic navíc. PTD je zajímavý asi jako páteční večer po boku prarodičů. Chvíli jsem koketoval s nižším hodnocením, ale kromě horší variability věží a chybějící atmosféry prostě PTD není co vytknout.

pahoda_03Správný recenzent by měl chápat záměry autorů a do určité míry ignorovat svůj osobní vkus – a proto jsem speciálně pro tuto recenzi hrál a zkonzultoval PTD s dvěma dětmi ve věku pěti a sedmi let. Obě na hru reagovaly se zjevným až extatickým nadšením (což ale dělají i při pohledu na vlak či na plakát Spidermana) a je-li vám tedy podobný počet let, připočtěte si k hodnocení 30 procent. Vám starším doporučuji poohlédnout se po jiné náročnější tower defense strategii, ideálně plné krve a tanků.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

40 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 22 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...Najdete na iDNES.cz