Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pakoon! - bláznivá jízda

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:57
Zkuste si představit křížence automobilu, tryskové stíhačky a helikoptéry. A teď si představte, že byste tenhle stroj měli řídit. Šílené, že? Ale víte co, nic si nepředstavujte a raději si vyzkoušejte tuto výbornou hru, která vám nabídne simulaci zmíněného stroje.
60

Pakoon

Platforma: Freeware
Výrobce: Metal Oxide Software

Stáhnout

Pakoon

Pakoon 43% Artificial Adrenaline. Tak tímto podivným sloganem vás uvítá hra s neméně podivným jménem - Pakoon. Sám autor hry říká, že tento název vzniknul náhodou, když se mu kočka prošla po klávesnici. Každopádně, jak sami brzy zjistíte, název není jedinou zvláštností této hry.

Hned po spuštění nové hry převezmete kontrolu nad jakýmsi vozítkem, jehož čtyři kola dávají tušit, že asi půjde o nějaký druh automobilu. A skutečně je tomu tak. Nicméně, nenechejte se zmýlit. Ačkoliv tento kuriózní dopravní prostředek budete ovládat po celou dobu hry, Pakoon rozhodně není hrou závodní, a to hned z několika důvodů. Tak zaprvé, chybí zde jacíkoliv oponenti, se kterými byste mohli změřit své řidičské schopnosti. Kromě toho zde není nijak vyznačena trať, natož pak cíl, kam byste měli dojet. Po spuštění hry se prostě jen objevíte na jakémsi ostrově ztraceném v bůhvíkterém moři a co budete dělat dál, to je jen a jen na vás. Poté, co se budete po ostrově nějakou chvíli projíždět, zjistíte, že i když na to nevypadá, je vaše květinami pomalované vozítko velice schopný a odolný dopravní prostředek. Nejenže mu nedělá problém zdolat i poměrně strmá úbočí, ale bez újmy přežije i pád ze srázu do propasti. To ovšem zdaleka není všechno. Vaše auto, ač vypadá jako kříženec trabanta a krabice od bot, má i jiné vlastnosti. Pokud byste snad zatoužili po trochu vyšší rychlosti, stačí stiskem jediné klávesy vysunout velice účinnou trysku, díky které profrčíte z jednoho konce ostrova na druhý za pár sekund. Pokud ovšem v této rychlosti udržíte řízení. :) Ani tady ale schopnosti tohoto úžasného stroje nekončí. I James Bond by pravděpodobně zbledl závistí při pohledu na vrtuli efektně se vysunující ze střechy vašeho vozu, která ho rázem promění v malou helikoptéru.

Pakoon

Grafické zpracování hry, vyžadující OpenGL kompatibilní grafický akcelerátor, je na velice slušné úrovni, i když je znát, že je spíše účelové a více než k přehlídce nejrůznějších 3d efektů slouží k prezentování velice povedeného fyzikálního modelu. Ten bere v úvahu mimo jiné i takové věci, jako je viskozita prostředí, tření, setrvačnost apod. Nejen díky tomu se vámi ovládané vozítko chová poměrně realisticky, zvláště pak při četných kolizích s terénními nerovnostmi, pádech z výšky apod. Se zapnutou tryskou se vám dokonce, díky odporu vzduchu, může podařit s autem vzlétnout a poměrně dlouhou dobu ho udržet nad zemí. Jednodušší možností je pak vysunout vrtuli, která má na dynamiku vozu také velice zřetelný vliv. Můžete třeba zkusit rozjet se z vysokého srázu. Místo abyste se zřítili dolů, budete se jen pomalu snášet k zemi, pokud ale zvýšíte otáčky rotoru, vznesete se vzhůru. K tomu, abyste nemuseli dění na obrazovce sledovat stále jen z pozice za vaším autem, můžete zvolit ještě mezi několika dalšími polohami kamery, z nichž některé jsou velice efektní.

Pakoon

Se zvuky je to o něco horší. Nedá se říct, že by to bylo úplně špatné, je ale cítit, že na tuto oblast autor Pakoona svou pozornost nesoustředil. Co se týče hudby, je velká škoda, že se vyskytuje pouze v menu hry. Tím spíše, že je velice povedená a působí velice profesionálním dojmem. K ovládání lze říct snad jen to, že je velice jednoduché. Přesto však, pokud byste chtěli, můžete si ovládací klávesy sami nakonfigurovat. Zvlášť poukázat bych chtěl na klávesu „lift“, která v módu helikoptéry zvyšuje otáčky rotoru, jinak ale slouží k otočení auta zpět na kola. Tuto funkci budete určitě používat velice často, neboť v členitém terénu ostrova je převrácení se na střechu dílem okamžiku.

Abych pravdu řekl, nikdy bych nečekal, že i bezcílné ježdění může být tak zábavné a že se u toho dá strávit tolik času. Na druhou stranu, je pravda, že přidání možnosti závodit proti počítačovým protivníkům nebo kamarádovi by hru udělalo ještě mnohem lepší a zajímavější. No, kdo ví. Třeba se dočkáme v některé příští verzi hry.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 99 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz