Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pálí Ti To 2 – televizní rychlosoutěž po česku

  12:00aktualizováno  23. srpna 11:15
Málokdo asi nezná nedávno zavedený soutěžní formát TV Nova, rychlou a svižnou hru Pálí Vám To?. Jednočlenný tým Frozen Factory přichází dnes s již druhým dílem počítačového zpracování této oblíbené hry.
50

Pálí Ti To 2

Platforma: Freeware

Stáhnout

Pálí Ti To 2Každý všední den, těsně před hlavní zpravodajskou relací si mohou televizní diváci největšího českého programu vyzkoušet, zda jim to pálí. Původně novátorská soutěžní hra Pálí Vám To? se zabydlela pevně na obrazovkách a získala si díky svému svižnému tempu a chytrým otázkám poměrně velkou oblíbenost. Na obrazovky stolních počítačů tuto soutěž převedl začínající český programátor Tomáš Šůstek zhruba před pěti týdny – a v rekordní době se dokončení dočkalo i pokračování, jež nabízí velkou řadu vylepšení, ale, a to je třeba bohužel říci už zpočátku, některé chyby si nese s sebou dál.

Soutěž Pálí Vám To v zásadě spočívá v souboji tří lidí, kteří se snaží vyhrát co největší množství peněz. Každý hráč dostává v časovém limitu stručně formulované otázky, na něž je odpovědí jedno slovo. Za úspěšné uhodnutí získá hráč tolik tisíc korun, kolik písmen slovo má. Samozřejmě, že napoprvé asi většinou není jasné, o jaký konkrétní výraz se jedná. Proto je tu možnost nechat si jedno náhodně zvolené písmenko napovědět. Má to ovšem dvě nevýhody: jednak se tím pochopitelně ukrajují cenné vteřinky z docela drsného časového limitu, jednak hráč za každé napovězené písmeno ztratí jednu tisícovku z možné výhry.

Pálí Ti To 2Pálí Ti To 2 se na první pohled od svého předchůdce výrazně liší. Barevné ladění je tentokrát světle modré, hra je graficky bohatší a v pravidelných intervalech se v ní střídají obrázky koní (to sice nemá souvislost se hrou samotnou, cokoliv je ale samozřejmě lepší než volná bílá plocha). Poněkud diskutabilní je jen primitivní grafický efekt, jenž se zobrazí po konci hry – vítěz je oslavován náhodně vyvolanými rostoucími kružnicemi, v nichž se střídají různé barvy. Připomíná to rané pokusy s barvičkami v Quick Basicu, pro jinak velmi stylovou hru je to však značně nedůstojné.

Hlavní změnou v hratelnosti je zpřístupnění možnosti multiplayeru. Nelze hrát proti počítači, nicméně soupeřit spolu mohou dva až tři lidští protivníci. Poněkud otravná je jen nutnost nejprve se zapsat do seznamu hráčů a pak teprve z něj vybírat účastníky dané hry, na druhou stranu se tím eliminuje nutnost pokaždé napsat stejné jméno při zapsání do tabulky nejlepších výkonů. Hra samotná získala mírně na zajímavosti, bohužel však nepřináší to nejdůležitější – výrazně širší slovní zásobu. Slov je sice o něco více než v minulém díle, bohužel se však už po dvou třech hrách začnou výrazně opakovat a hra ztratí na zajímavosti.

Pálí Ti To 2Co se vydařilo je přidání hudby. Ta je uložena v midi formátu, jedná se o upravené verze známých hitů – objeví se Gigi D'Agostino, hudba z Mortal Kombatu, Scooter, nebo třeba Žízeň od Kabátů. Je samozřejmě otázkou, zda je použití nelegálních skladeb morálně přípustné, ale každopádně atmosféře rozhodně přispívají. A vždy je tu možnost veškerou hudbu vypnout a pustit si do pozadí nějaké vlastní mptrojky.

Pálí ti to 2 je ve výsledku spíše verze 1.5 než skutečné plnohodnotné pokračování. Liší se svým zpracováním, nabízí o třídu vyšší hratelnost, ale nejzásadnější problém předchozí verze, nedostatečná slovní zásoba a tím pádem i herní variabilita, odstraněn nebyl. Krom toho současná verze trpí nepříjemným bugem, jenž určuje poněkud podivně, kdo ze tří soutěžících zvítězil, což by ale měl opravit nejbližší patch.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 67 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz